شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

برای دست‌یابی به حقوق مردم ایران
چه بایستی کرد؟

سخن کوتاه ايرج مصداقي

ایرج مصداقی

صحبت از این می‌شود که حقوق‌ ملت ایران در رابطه با دست‌یابی به انرژی هسته‌ای و پیشرفت علمی از سوی آمریکا و غرب نقض شده و عده‌ای نیز با تعبیر آن به قلدری آمریکا، به جو ایجاد شده از سوی رژیم دامن می‌زنند.
دست‌یابی به انرژی هسته‌ای و پیشرفت علمی البته حق مسلم مردم ایران است، اما حال که این حق از سوی سازمان ملل و قدرت‌های اروپایی و آمریکایی مورد تردید قرار گرفته، چه بایستی کرد؟ اندکی تعمق کنیم و سپس از خود بپرسیم، آیا این تنها حق مردم ایران است که مورد انکار قرار گرفته؟ اگر قرار است که حقوق به یغما رفته‌ی مردم ایران را طلب کنیم، آیا نبایستی دست روی موارد مهم‌تر و اساسی تر بگذاریم؟ چه کسی است که نداند بیش از دو دهه است که حق حیات مردم ایران از سوی حاکمان جمهوری اسلامی به غارت رفته است. کمی تأمل کنید: صدها هزار نفر در تنور جنگ ضد ملی و میهنی خمینی ریخته شدند؛ ده‌ها هزار زندانی سیاسی در مقاطع مختلف قتل‌عام شدند؛ صدها نفر در پروژه‌ی قتل‌های زنجیره‌ای و تروریسم افسار گسیخته‌ی رژیم به قتل رسیدند؛ سالی ۳۰ هزار نفر (روزی ۸۰ نفر) در ترافیک جاده‌ای ایران جان خود را از دست می‌دهند، این آمار بیش از کشته‌شدگان غیرنظامی عراقی است. به گزارش روزنامه دولتی ایران، تنها در تعطیلات نوروز امسال بیش از ۱۱۵۸ نفر در تصادفات جاده‌ای کشته شده‌اند. و این رشته سر دراز دارد.... حق حاکمیت ملی مردم ایران از طریق حاکمیت ولایت فقیه آن هم از نوع مطلقه‌اش نزدیک به سه دهه است که انکار شده؛ نه تنها حقوق شناخته‌ شده‌ بین‌المللی زنان ایرانی به رسمیت شناخته نشده بلکه زنان حقوقی را که پیش‌تر کسب کرده بودند نیز از کف داده‌اند؛ کدام یک از حقوق شناخته شده بین‌المللی کارگران و زحمتکشان ایرانی رعایت می‌شود؟ آیا حقوق کودکان ایرانی در قوانین مدنی و شرعی حاکم بر کشور مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی مورد شناسایی قرار گرفته است؟ آیا مردم ایران از حقوق مصرح در اعلامیه جهانی حقوق بشر و میئاق‌ها و مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی برخوردارند؟ و.... آیا حق دست‌یابی مردم ایران به انرژی هسته‌ای که از سوی دولت‌های خارجی مورد انکار قرار گرفته مهم تر است یا حقوقی که در بالا از آن‌ها یاد شد و توسط حاکمان جمهوری اسلامی نقض شده است؟ آیا نبایستی قبل از هر چیز برای دست‌یابی به حقوق حقه‌ی مردم ایران خواستار سرنگونی رژیمی شد که هست و نیست‌مان را به غارت برده است؟ تضاد و دشمن اصلی مردم ایران، رژیم جمهوری اسلامی، حاکمیت ولایت فقیه و تمامی باندهای وابسته به آن است. تجاوز اصلی به حقوق مردم ایران از سوی حاکمان جمهوری اسلامی صورت گرفته است. مانع اصلی پیشرفت و بهروزی مردم ایران، حاکمان جمهوری اسلامی هستند و نه هیچ نیروی دیگری. هر سیاست و خط مشی‌ای که نگاه اصلی را متوجه‌ی جای دیگری ‌کند خواه نا خواه در خدمت نظام ولایت فقیه و حاکمان جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد. Irajmesdaghi@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرج مصداقی:[تاریخ ارسال: 20 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: غریبه]  [ q.ndaradkhaneh@aol.com ]  
به نظر من چارهً دردها و راه نجات ملت ایران نه در آمریکن انتر پرایز... و نه در هیچ جای دیگر، به جز و تنها چاره و راه نجات ما فقط اتحاد حول محور آزادی و دمکراسی خواهی برای سرنگونی رژیم خمینی است. اگر امروز ملل دنیا به نیت فاشیستی و توسعه طلبانهً ملایان وحشی حاکم پی برده، خوب چه بهتر، مگر اجماع جهانی در سلب مشروعیت از نظام ملایان در جهت سرنگونی به جدیت در مبارزه و آرامش و امنیت ملت ما در آینده کمکی نمی کند؟ خونریزیها و اوضاع درهم برهم داخلی عراق نیز تابعی ازصدور بنیادگرائئ و دخالتهای مستقیم ملایان دیکتاتور حاکم در ایران است، مگر سپاه بدر و کامیونهای توقیفی پر از رای حاضر و چاپ شده در انتخابات عراق گواه دخالت آخوندها در مسائل و امور داخل عراق نیست؟ پس چرا همه اش آمریکا را مقصر میدانیم؟ بنظر من بعضی از آقایان ضمن اینکه نمی دانند چی میخواهند، لیکن تحلیل مشخص از شرایط مشخص را نیز ندارند. به همین دلیل اگر تمامی معادلات و کنش و واکنشهای سیاسی و اجتماعی منطتقه را از دید همان محوریت اتحاد خودمان یعنی آزادی و دمکراسی خواهی مقایسه و محک نزنیم، دچار توهم و اشتباهات و انحرافها و گرفتار توطئه ها و تفرقه های ... زیادی از دشمن خواهیم شد. لذا به نظر من، رمز پیروزی ما در گروه اتحاد حول محور خواست و نیاز همگانی (آزادی و دمکراسی) خواهی ماست تا اینکه مردم ایران بتواند در آن و یا با آن آزادانه و آگاهانه به سرنوشت خود حاکم گشته و راه رشد و ترقی را باز کرده و مانع نفوذ دیکتاتوری و چپاولگران بشود. در ضمن میخواستم یاد آوری کنم که خیلی از کارخانه جات لاستیک سازی مانند برجیستون و یا کنتی نن تال که مواد اولیه آن نفت خام است ... و یا حتی کارخانجات شامپو سازی مانند پانتین پروی ... بیش از درآمد صادرات نفت و گاز ما درآمد دارند، پس بهتر است هی نگیم
امپریالیست آمد و آمپریا لیست رفت و امپریالیست خورد !!! زیرا اگر شرایط سیاسی داخل متکی به آزادی و به رای مردم نباشد، حتی کل سرمایهً دنیا را هم در ایران جمع کنیم باز هم دود شده و به هوا ... خواهد رفت.
با آرزوی موفقیت به همهً هموطنانی که از ته دل دنبال راه آزادی و نجات مردم ایران هستند.
  

[تاریخ ارسال: 20 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: حسن توفیق / تهران]  [ hassantofig@yahoo.com ]  
با اجازه شما آقای "فرخ داوری" اگر مخالفتی نداشه باشید باز هم میخواهم عبارت "ما ایرانیان" را بکار ببرم و "من ایرانی" مانند "شمای ایرانی" و دیگران گروهایی را تسکیل میدهیم و در بحث ها این عبارت به کرات به کار میرود و "من ایرانی" از هیچ کس وکالت نگرفته ام ولی معتقدم که نظرات من برای "ما ایرانیان" مناسب ترین است . همانطور که شما همین برداشت را از نظرتان خودتاتان دارید . این هسته بحث های اجتماعی و سیاسی است و کاربرد چنین عباراتی کاملا رواست . از این مسئله که بگذریم دوستان عزیز گاهی مسئله را قاطی میکنند . سرنگونی رزیم در دستور کار هر ایرانی وطن پرستی است و در این هیچ جای شبهه نیست و "من ایرانی" هیچوقت هم اشاره ای به این امر نکرده ام که در صورت حمله نظامی باید از ملایان دفاع کرد . جنگ بین ملایان و امپریالیست ها جنگی ارتجاعی است و ملی نیست . ولی در عین حال ما (آقای داوری ببخشند که ما دوباره یادمون رفت و گفتیم "ما") دعوت کننده امپریالیسم نیستسم و نباید باشیم . آنان نمی ایند که بروند بلکه می آیند که بمانند و نفوذ خود را گشترش دهند . من هم کاملا با برخی دیگر از عزیزان کاربر هم عقیده هستم که این واژه "امپریالیسم" در بسیاری مواقع در گذشته و حتی در حال نیز مورد سوء استفاده قرار گرفته است و ملایان نیز از این حربه استفاده میکنند . ولی بیایید باور کنیم که این "امپریالیسم" امروز به دلایل جهانی هارتر شده . بروید سایت آمریکن انترپرایز را نیم نگاهی بیاندازید . رک و راست میگویند "Might is right" . آنکه قدرت دارد حق دارد . این جان کلام سیاست وزرات خارجه آمریکاست در حال حاضر . پس "من ایرانی" و "ما ایرانیان" این طرز تفکر را با دست خودمان داخل خانه امان نمیکنیم . اگر اینکار را کردیم پس خیانت کرده ایم و کوتاه فکری ! اما در عین حال اگر کسی خواهان کمک بلاعوض به ما ایرانیان است ، دستش را به گرمی میفشازیم و نهایت تشکرات خود را ابراز .
ولی در عین حال باید ساده لوحی را کنار بگذاریم و بپذیریم که انان دنبال منافع خود هستند و حتی حاضرند با ملایان غیر اتمی ساخت و ساز کنند .
هر کمک بلاعوض را خوشامد میگوییم ومطمئن باشید که در دموکراسی واقعی نیروهای مترقی و عدالت خواه پیروزند مانند بولیوی ، ونزوئلا، شیلی و... و این به مذاق امریکایی ها زیاد هم خوش نمی اید !
  

[تاریخ ارسال: 20 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: ا- گوگانی]  [ A.gogani@yahoo.de ]  
ادموند بر میگوید> هرگاه سیستمی نتواند خود را تغییر داده و با دنیای مدرن منطبق سازد، قادر به حفظ خود نیز نخواهد شد. رژیم ملایان با سلب حقوق و آزادیهای فردی و اجتماعی و سرکوب و شکنجه مردم ایران حتی با ترور مخالفین سیاسی در خارج... 27 سال است دشمنی خود با مردم ایران را به اثبات رسانده است، بحثهای ضد امپریالیستی یک خورده کهنه ومربوط به گذشته، معلول شرایط داخل و ساخته و پرداخته از ضعف ادارهً امورات مملکتی توسط رژیم جنایتکار ملایان و ایدولوژیهای لا متغییر و راکد است. طبیعی است که رژیم ملایان در داخل با بحران بقای خود مواجه و درگیر بوده و راه نجات خود را در رسیدن به بمب اتمی و تهدید می بیند، آیا مردم مظلوم ایران مجبور است تاوان وحشیگریهای حاکمان دیکتاتور ایران را مانند 8 سال جنگ خانمانسوز و ویرانگر تا ابد بپردازد؟؟؟ راستی چه عوامل و یا شرایطی بهتر از ملایان توانسته و میتواند ایران را ویران کند؟؟ مگر همین کلمات وشعارهای ضد خاجی و ضد امپریالیستی در تفرقه ما بین نیروهای انقلابی به بقای رژیم ملایان کمک نکرده است ؟ به نظر من استعمار از فقدان یک دولت دمکراتیک در ایران بیشترین چپاول و استفاده را کرده است و بنابراین شرایط سیاسی و حاکمیت ضد مردمی ملایان در داخل جاده صاف کن چپاولگران داخلی و خارجی نیز بوده و تماماً منافع بیگانگان را تامین کرده است و درست به همین جهت دشمن درجه اول و آخر مردم ایران رژیم ملایان بوده و میباشد.   

[تاریخ ارسال: 20 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: مسعود امیرکریمی]  [  ]  
چرا مغلطه می‌کنید؟ آیا آمریکا و انگلیس در ایران حکمرانی می‌کنند؟ آیا احمدی نژاد و... عوامل آمریکا و انگلیس هستند؟
آیا احمدی نژاد مصدق ثانی است؟

قاچ زین را بچسبید سواری پیش‌کش شما. آیا منظورتان این است که در شرایط کنونی هم بایستی با جممهوری اسلامی و هم آمریکا و هم انگلیس و فرانسه و آلمان و دیگر امپرپالیست‌ها به یک باره جنگید؟ یا این که منظورتان این است که فعلاً می‌بایستی با خامنه‌ای و احمدی‌نژاد و ... ساخت تا مبادا کشور به سرنوشت عراق دچار شود؟
لطفاً همانطور که نویسنده مقاله نظرش را صریح نوشته شما هم صریح بنویسید که چه می‌‌خواهید؟
  

[تاریخ ارسال: 20 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: فرخ داوری]  [  ]  
ضمن تأیید نوشته‌ی آقای مصداقی بایستی اضافه کنم که با همین دست شعارهای امپریالیسم ستیزانه بود که حزب توده و سازمان اکثریت به دفاع از جنایات رژیم در سیاهترین دوره‌ تاریخ کشورمان برخاستند. معلوم نیست چه کسی به آقای توفیق از سوی مردم ایران نمایندگی داده است که به جای آن‌ها صحبت می‌کند و از لفظ ما ایرانیان استفاده می‌کند.
مردم ایران اگر هزار دشمن هم که داشته باشند فعلا و در حال حاضر دشمن اصلی‌شان جمهوری اسلامی است و برای نابودی آن بایستی فکری کرد نه این که مردم را از تجربه عراق ترساند که به دامن رژیم غش کنند. شرایط ایران و عراق به هیچ وجه یکسان نیست.
  

[تاریخ ارسال: 20 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: عزیز]  [ aziznsn@yahoo.com ]  
قراردادن خفقان رژیم در مقابل حقوق بشری که سازمان ملل قرار است به ملت ایران هدیه کند ضعف بزرگ این تحلیل است. مردم ایران دست کم از این خواب برخاسته اند که رژیم فعلی و ملل (دول)
مهربان بخواهند دستی زیر بالشان کنند. این پرونده‌ی خرافی بسته است. گرفتن حقوق مردم ایران ربطی به دولتهای خیانت‌ پیشه ندارد.
  

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: فريال بهرامی]  [ cutecsharp@yahoo.com ]  
من در نوشته های آقای مصداقی هيچ گونه چيزی در رابطه با تائيد حضور آمريکا و انگليس و متحدانشان نديدم.
اينکه بر اساس ديدگاه های خود، هر نتيجه گيری را بکنيم، غير منصفانه است. اگر کسی چيزی ديده که آقای مصداقی گفته کار آمريکا يا متحدانش را تائيد ميکند، لطفا نشان من هم بدهيد. رگ و ريشه دشمن داخلی را که بزنيم، خارجی بهانه تعرض و حمله نخواهد داشت. لطفا اين انرژی بسيار محدودتان را بر روی هدف اصلی متمرکز کنيد.
آن هم پيش از اينکه دشمن داخلی، دست دشمن قويتر خارجی را به کشورمان باز کند. مگر اينکه با خجالت زدگی داريد ميگوئيد که برای جلوگيری از حمله خارجی بايد فعلا از رژيم حمايت کرد.


  

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: شهرام فاضل]  [ shahramfazel1360@yahoo.com ]  
آقای مصداقی در نوشته خود اعلام می کنند که:

"تضاد و دشمن اصلی مردم ایران، رژیم جمهوری اسلامی، حاکمیت ولایت فقیه و تمامی باندهای وابسته به آن است."

مردم ایران طبق شواهد موجود تاریخی در تاریخ بیش از یک صد سال گذشته خود همواره با دو دشمن اصلی و دو تضاد اصلی در گیر مبارزه برای احقاق حقوق پایمال شده خود بوده اند و این دو دشمن در موارد زیادی با هم بر علیه خلق های ایران متحد شده و هماهنگ عمل کرده اند زیرا هر دو در عمل حافظ منافع طبقات زالو بازاری و دلال و دیگر بخشهای طبقات سرمایه دار استثمار گر بوده اند. این دو دشمن یکی ارتجاع و دیگری امپریالیسم جهانی چه انگلیس در راس ان و یا پس از جنگ جهانی دوم به سرکردگی آمریکا در تضاد اصلی با منافع خلق های ایران بوده و هنوز نیز هستند. همانگونه که در دهه 80 میلادی در دلال بازی ایران-کنترا به خوبی اتحاد این دو را دگر باره بر علیه مردم ایران دیدیم و با شیرین کردن دهان آخوندهای کوسه و پشمی با کیک های شکلاتی رونالد ریگان آب پاک بر رویا بافی های لیبرال های خجول ریخته شد.واقعیت هاحقیقی آنگونه است که ماهیت طبقاتی این رژیم ایجاب می کند که آنها را در یک صف با دلالان بین الملی قرار می دهد! شناخت حنیف نژاد و یاران دلیرش از ارتجاع و امپریالیسم هنوز همان قدر حقانیت سابق خود را دارد و در نهایت همیشه امپریالیسم با ارتجاع همراه است. نمونه زنده آن رااینک در عراق مشاهده کنید که چگونه مرتجعانی چون حکیم صدر و جعفری در خدمت امپریالیسم هستند و خواهند بود اگر چه گاهی اوقات نیز دعوای گرگها را شاهد بوده و خواهیم بود! ارتجاع و امپریالیسم دو روی یک سکه هستند و مبارزه هیچ خلقی به سرانجام مطبوع نمی رسد مگر مرزبندی مشخص با این دو نیروی ضد خلقی انجام گرفته و عملی شود! مبارزه در دو جبهه است وگر نه تاریخ دردناک دوباره تکرار خواهد شد و آنچه بر انقلاب مشروطه و جنبش ملی مصدق و انقلاب بهمن اتفاق افتاد باز دوباره اتفاق می افتد و باز خون فرزندان خلق به ناحق ریخته خواهد شد.
  

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: حسن توفیق / تهران]  [ hasantofig@yahoo.com ]  
"آیا نبایستی قبل از هر چیزبرای دستیابی به حقوق مردم ایران خواستار سرنگونی رژیمی شد که هست و نیستمان را یه غارت برده است؟" پاسخ سوال شما قطعا "آری" است دوست گرامی ! ولی چرا این پندار را دارید که حمایت و پشتیبانی از خواسته های مردم در همه جهات نافی این امر است ؟ شما در ضمن مطرح می کنید که "تضاد و دشمن لصلی مردم ایران رژیم جمهوری اسلامی... و تمانی باندهای وابسته به آن است" و از این دو پیش فرض صحیح جنبه ای دیگر خواسته های ما ایرانیان را در واقع نفی میکنید . تضاد منافع ما با امپریالیسم همانقدر مهم است که تضاد ما با رزیم جمهوری اسلامی و وابستگان رنگارنگ آن ! شما با این دید در واقع می خواهید ان امر را جا اندازی کنید که حتی مداخله خارجی و احیانا حمله نظامی نیز قابل قبول است زیرا تین امر باعث می شود که تضاد اصلی ما که همانه ؤزیم اسلامی است حل شود . و بدین طریق ملت ایران به خواسه های خود اگر نگویید نزدیک حتما خواهید گفت نزدیکتر می شود . شما با این پیام می خواهید از چاهی در امده و به چاهی دیگر سقوط کنید . پاسخ شما در عراق است ! صدام از نظر شما و امثال ایاد علوی و چلبی تضاد عمده مردم عراق بود و این امر از طریق حمله نظامی و اشغال حل شد . ولی مردم عراق در چاه سیاهتری افتاده اند . شما ا زبان بی زبانی خواهان همان سناریو هستید . این یعنی تغییر جکومت . ولی هر تغییر حکومتی الزاما پاسخگوی نیازهها و خواسته های مردم نیست و شما نیز بدان واقفید !
پیروز باشید
  

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: سهند صادق]  [ s.sadeq@yahoo.com ]  
با سلام به آقای ایرج مصداقی و تمامی زحمتکشان سایت دیدگاه، تقریباً تمامی درد دل و نظر مرا با این مقاله پر محتوی آقای مصداقی عزیز درج کرده اید، لذا وظیفهً خود دانستم که فقط از شما عزیزان تشکر بکنم. پیروز باشید.
سهند صادق
  

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: شهره بهزادی]  [ shohreh29@yahoo.com ]  
با تشکر از آقای مصداقی، بايد اين را هم اضافه کرد که اکثر اين کشورها حق استفاده از انرژی اتمی را محترم ميشمارند. ولی مخفی کاری های 18 ساله رژيم، طينت تروريست پرور و جنايت کار رژيم در صدور ارتجاع و ترور، صدور زباله های فکری تحت عنوان صدور انقلاب اسلامی، رکورد نقض حقوق بشر و خلاصه خصلت اين رژيم است که جهان را در مقابل اين موضوع قرار داده است. کما اينکه حتی همين الان اگر ريگی به کفش اين رژيم نبود، از مخفی کاری هم خبری نبود و به دنيا ثابت ميکرد که هدف صلح آميز دارد. به نظر من، همه خبر دارند که اين چه رژيمی است. به خصوص ايرانی ها که به خوبی به سرکوب و جنس اين رژيم آشنا هستند. اگر کسی نداند، بايد جنس رژيم را به او ياداوری کرد. ولی اين فقط مربوط به افراد عامه است. افرادی که سابقه مبارزه سياسی دارند ويا ادعای آن را دارند، دفاعی غير قابل بخشش و شراکت در نقشه های اين رژيم در
سرکوب و کشتار مردم ايران و ديگر کشور ها است.

  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.