شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۰

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نماز باران برای غلبه بر بی آبی و خشکسالی!
كوروش طاهري

کوروش طاهری  korosh_ims@yahoo.com

                                              

نشریه دیدگاه سوم. در روزهای نخست آغاز اولین حضور در مدرسه معلم بر تخته سیاه می نوشت آب. بعد آن را هجی می کرد ”آ” با کلاه  و “ب” تنها و سپس از مشق اول به مشق دوم می رفت و با گچ سفید روی تخته سیاه می نوشت با با آب داد. آب ,اولین کلمه ای بود که دانش آموز می آموخت و از همان روزهای اولیه این عنصر حیاتی در اذهان جای می گرفت.

اما در جمهوری اسلامی و بعد از اعلام نیاز به ازدیاد جمعیت کشور از طرف خامنه ای و کلید زدن پروژه پنچ شش و چهارده فرزندی  آب و بابا آب داد تصور دیگری را بدست می دهد. جمعیت کنونی ایران درگیر و غرق شده در  مشکلات متعدد و ناهنجاری روز افزون و تشدید فقر و فساد است و کم آبی و بی آبی از مرحله خط قرمز عبور کرده است و به مرحله انهدام آن رسیده است.

مشکل کم‌آبی سال‌هاست که وجود دارد و برخی استان‌ها از جمله استان خراسان در پانزدهمین سال خشکسالی به سر می‌برند. از سوی دیگر، کمبود آب در ماه‌های گذشته باعث جیره‌بندی آب در برخی شهرهای ایران از جمله کرج شده‌است. مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز به مشترکانی که مصرف آب آنها ۵۰ تا ۲۰۰ متر مکعب است یک ماه فرصت داده تا الگوی مصرف مورد نظر را رعایت کنند. بحران کم آبی همچنین به بروز برخی اعتراضات اجتماعی به سیاست ها و کلاً مدیریت آب در ایران منجر شده است. هنگامی که حسن روحانی به همراه هیات دولت روز چهارشنبه ۱۵ مردادماه امسال، وارد شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری شد، گروهی از مردم در اعتراض به ادامه طرح‌های غیرکارشناسی انتقال آب از چهارمحال بختیاری به شهرهای مرکزی ایران نظیر اصفهان، یزد و کرمان در قالب تونل‌های «گلاب» و «بهشت‌آباد»، با سر دادن شعارهایی نظیر «تونل باید خراب شه»، «عزا عزای آب است / استان ما بی‌تاب است»، «ای تونل گلابی / هرگز نبینی آبی» و «روحانی گلابی، مردیم از این بی‌آبی» دقایقی باعث اختلال در سخنرانی وی شدند. با توجه به جدی بودن مشکل کم آبی در اقصی نقاط کشور، وزیر نیروی ایران از انجام مذاکرات با برخی از کشورها برای واردات آب خبر داد. رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز گفت که کارگروهی در وزارت نیرو و مجلس برای بررسی واردات آب از تاجیکستان تشکیل شده‌است.

باید توجه داشت كه نیاز به آب مقوله ای نیست كه دارای محدودیت زمانی و مكانی باشد و بتوان با مایعی دیگر درصددجایگزین كردن ، كمبود و خلاء آن برآمد . ضمن آنكه براساس آمار موجود ، جمعیت كشور و كلان شهرهای ما  همچنان درحال روند صعودی و افزایش است . از طرفی منابع آب در كشورهایی چون ایران ، محدود وبارندگی ها تقریباً یك سوم تا یك چهارم متوسط بارندگی دیگر نقاط جهان است . از سوی دیگر  به جهت بی توجهی و نداشتن تکنولوژی مدرن و عدم برنامه و تخصیص بودجه متاسفانه آلوده شدن آب ها ،چه سطحی و چه زیر زمینی درحال افزایش است .
کارشناسان معتقدند برای خارج شدن از بحران آب باید موارد زیر را عمل  کرد چنین نظریاتی بدین معنی است که تاکنون هیچ یک از موارد زیررا که کارشناسان آب و محیط زیست از آنها بعنوان  بخشی از راه حل برون رفت از بحران بی آبی نام می برند جمهوری اسلامی انجام نداده است و این جدای از خشک شدن دریاچه ها و سدسازی های بی رویه که فقط به قصد سودجوئی توسط پیمانکاران دولتی ساخته شده اند بشمار می آیند. عوامل  مورد نظر کارشناسان به شرح زیر هستند:

1- تدوین آیین نامه اجرایی چگونگی آب
2- حفاظت و بازیافت در برنامه های بخش های مصرف
3- آگاه سازی عمومی و مشاركت مردم دربرنامه ریزی و مدیریت آب
4- توجه به عرضه و تقاضا در كل چرخه آب
5- توجه دقیق به مدیریت جامع آب
6- برآورد ارزش اقتصادی آب درهریك از حوزه های آبری
7- توجه به برنامه های اجرایی مدیریت خشكسالی
8- استفاده از روش های نوین آبیاری و كم آبیاری (آبیاری قطره ای)
9- ارتقاء سطح فرهنگ مردم و جامعه دراستفاده ازآب
10- به كارگیری تجربه های كشورهای موفق در زمینه ی كشاورزی
11-ساخت سدهای جدید و اصلاح و احداث شبكه
12- بررسی شكستگی های شبكه ها برای جلوگیری از اتلاف آب
13- طرح هایی نظیر حفر چاه ،انتقال آب از مناطق دیگر و آبرسانی به وسیله تانكر
14- كنترل ذخیره پشت سدها
15- پمپاژ ها و حفر چاه های موقت ، استفاده از تانكرهای آبرسانی
16- تغییر الگوی كشت توسط كشاورزان
17- مبارزه با علف های هرز ، آبیباری درساعات خشك در روز (عصرها) ، استفاده از كودهای مقاوم درخاك های خشك ، تنك كردن میوه ها، بالا بردن مقاومت درختان ، شخم سطحی و ایزوله كردن چوب ها و حرس سبز ،
18- به كارگیری اندیشه علمی راهی جهت پیشگیری ازكم آبی

جمهوری اسلامی بجای مراجعه به نظر کارشناسان و استفاده از تکنولوژی مدرن و بهینه سازی امکانات بالقوه برای مقابله با بحران بی آبی در کشور ، در  استان هایی چون : اراك ،یزد ، كرمان ،همدان و سیستان و بلوچستان درسال گذشته که دچار كمبود آب وجیره بندی شدند .برای افزایش بارش باران و رفع بحران در این  استان ها  و سایر سهرهای ایران نماز استسقا (باران) یه جا آوردند!!  

این مطلب برای نشریه دیدگاه سوم نوشته شده و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

 منبع: سايت ديدگاهنسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از كوروش طاهري:[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.