شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۰

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

5 سوال ماهنامه دیدگاه سوم از ناصر مستشار
ناصر مستشار

ماهنامه دیدگاه سوم: پیش از آغاز سوالات لطف کرده و مختصرا خود را معرفی کنید.
ناصر مستشار: من در سال 1339 در شهرستان شاهی که بعداز انقلاب قائمشهر نامیده می شود به دنیا آمدم ودر همان شهر دیپلم در رشته اقتصاد و اجتماعی گرفتم.در آغاز جنگ به خدمت سربازی رفتم و پس از بازگشت از سربازی ،پس از دو سال به خارج کشور  مهاجرت کردم و اینک 30 هست که آلمان زندگی می کنم. در جریان انقلاب در کنار نیروهای چپ شرکت داشتم. 


ماهنامه دیدگاه سوم: در سالگرد 28 مرداد، غرب، بخصوص آمریکا و بریتانیا به نقش آفرینی خود در سقوط دولت دکتر مصدق اذعان می دارند. چرا؟


ناصر مستشار: اولا جهان ارتباطات و در سایه آن افشاگری های وسیع و بیداری جهانیان از ماجرهای پشت پرده ، دیگر به غرب اجازه نمی دهد که  وحشی  گری های دهه 50 ،60 ،70 ـ  تکرار و یا پوشانده شود.غرب قدرتمند در سایه رشد کشور های رشد یافته مانند چین ودیگر کشورهای شناخته شده به افول دچار شده است. عصر کودتاهای پی در پی پایان یافته هست. سابقا در هریک ماه ،شاهد یک کودتا در جهان سوم بودیم اما این روزها تغییرات از بطن جوامع رخ می دهد.غرب برای نزدیک با حکومت اسلامی ،مجبور امتیاز دادن های بیشمار و از جمله عذر خواهی دچار شده است تا پایگاه چین و روسیه در ایران تحکیم نیابد.

ماهنامه دیدگاه سوم: به نظر شما ویژگیها و نقاط ضعف دکتر مصدق را چگونه می شود ارزیابی و فرموله کرد؟ 
ناصر مستشار: انحلال مجلس و بی اعتنائی به توصییه های اطرافیان وفا دار خود مثل صدیقی  و دکتر فاطمی که در 28 مرداد اصرار داشت که مردم را به کمک بطلبیم و توطئه را شکست دهیم اما مصدق مخالف می‌کرد که فاطمی با عصبانیت فریاد زد این پیرمرد همه ما را به کشتن می‌دهد.


ماهنامه دیدگاه سوم: با توجه به آنچه در 35 سال اخیر بر ملت ستمدیده ایران گذشته، آیا بهتر نمی بود اگر نظام سلطنتی ساقط نمی شد؟
ناصر مستشار: من فکر می کنم اگر مردم از عواقب اسلامی شدن حکومت باخبر می شدند ،هیچگاه بدنبال حکومت اسلامی نمی رفتند. از چپ و راست و میانه و مذهبی ،همه به عدل حکومت علی باور داشتند.صد سال فعالیت های شبانه و روزی نیروهای اسلامی بالاخره در سال 57 به ثمر نشست و شوبختانه،میوه های تلخی داد.نظام سلطنتی بعداز کودتای 28 مرداد به خصم مردم تبدیل شده بود.بی تدبیری های شاه که پی در پی صورت می گرفت ،وی را در میان دولتمردان خویش نیز ایزوله و تنها گذاشته بود.سلطنت در سایه آگاهی مردم به پایان رسیده بود اما جانشین مناسب ،حکومت اسلامی نبود. 


ماهنامه دیدگاه سوم: منطقه خاورمیانه در آتش می سوزد و در خون خود غوطه ور شده است. عامل و یا عوامل اصلی کدامینند؟
ناصر مستشار: در ابتدا امریکا با مشاوره های برژینسکی در دهه هفتاد به کمر بند سبز  روی آورده بود و در جنگ افغانستان ، امریکا توانست با تجهیز جهاد گران افغانی ، انتقام خود از شوروی در جنگ ویتنام بگیرد.شعله های جنگ  پس از رشد نیروهای اسلامی در سرتاسر منطقه های اسلامی شروع شد که اولین جرقه آن در ایران بدست خمینی زده شد.شکست نیروی سکولار و لائیک و  سو سیال دمکرات در  منطقه توسط امریکا با اعدام بوتو شروع شد و همچنان ادامه دارد ورشد نیروهای اسلامی در سایه جنگ های فرقه ای که درسایه انقلاب اسلامی آغاز گردیده است   همچنان ادامه دارد.اصل صریح صدور انقلاب اسلامی به رهبری خمینی به سرتاسر جهان در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی بعنوان یک تکلیف الهی گنجانده شده است وبنابر اصول مذهب شیعه به قانون تبدیل شده است که از آغاز شکل گیری حکومت اسلامی در ایران بطور مستمر با ثروت های ملی مردم ایران تا کنون پیگیری شده است.
وقتی در آغاز سال 1358 بحث صدور انقلاب اسلامی به سراسر گیتی در جمهوری اسلامی باب شد ، دکتر کریم سنجابی بعنوان وزیر امور خارجه دولت موقت و رهبر فقید جبهه ملی ایران ـ با آن طرح خطر آفرین به مخالفت برخاست و علیه آن یک  مقاله کاملا مشروحی در روزنامه بامداد به تحریر در آورد و تئوری صدور انقلاب اسلامی ایران را با صدور انقلاب سوسیالیستی اکتبر را که تروتسکی خواستار آن بود ،مقایسه کرد!

صدور انقلاب اسلامی بر پایه مذهب شیعه که جزو مذاهب اربعه اسلام نیست و رافضه تلقی می گردد ، همه کشورهای سنی مذهب را از همان آغاز برآشفته ساخته است.

نزدیک به سی درصد مردم ایران سنی مذهب هستند و درتمام 35 سال گذشته از جانب حکومت مرکزی مستقردر تهران که با مبانی مذهب شیعه  اداره می شود ، تحت ستم های گونان قومی ومذهبی قرار دارند.

روزی نیست که از مردم عرب ،کرد ،بلوچ در حکومت اسلامی به عنوان اقلیت های قومی و مذهبی به دارآویخته نشوند!

برای مثال سنی مذهبان مقیم پایتخت از داشتن مسجد محروم مانده اند و نماز خود را در سفارت خانه های کشورهای سنی اقامه می کنند!


ماهنامه دیدگاه سوم: گفته می شود که حسن روحانی در پی تغییرات بنیادین است، آیا حسن روحانی می خواهد و اگر بخواهد می تواند تغییری بینیادین ایجاد کند؟
ناصر مستشار: شیخ حسن روحانی  خود یکی از پایه گذاران ااستبداد اسلامی هست اما او بدین موضوع دست یافته هست که برای ادامه حکومت باید تغییراتی در روابط داخلی و خارجی صورت داد تا عمر نظام طولانی شود. همانطور که بالا گفتم سلطنت شاه به بیماری شخص او نظامش به پایان رسیده بود و انقراض سلطنت حتمی بود. اینک نظام اسلامی حاکم برایران نیز مانند یک دیوار کلنگی به از درون به ویرانی رسیده است اما در غیاب یک جایگزین  مستحکم هنوز بر اریکه قدرت مانده است.


 


 منبع: سايت ديدگاهنسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از ناصر مستشار:[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.