شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۷ ژانویه ۲۰۲۰

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
Facebook Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

فروغ آزادی در ِمرصادِ مُرتجعين نمی ماند
فخر طاهري

(در رابطه با بجث مجاهدين در کمسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس رژيم)
 يکی از مهّم ترين و پرطرفدارترين کميسيون ها در مجلس رژيم آخوندی، کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی است که نمايندگان برای حضور در آن از سر و کول هم بالا می روند.
در ابتدای کار مجلس هفتم داوطلب برای اين کميسيون به حدی زياد بود که بالاخره با پا در ميانی و من بميرم و تو بميری، تعداد لازم در اين کميسيون انتخاب شد.
در پی استعفای سيد احمد موسوی نماينده اهواز و عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی از سمت نمايندگی و همچنين عضويت منوچهر متکی ديگر عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس در کابينه، حدود پانزده نماينده برای جانشينی اين دو عضو سابق کميسيون مذکور صف کشيدند!!
۲- کميسيون امنِِيت ملی و سياست خارجی چون با وزارتخانه های کليدی سرکار دارد يکی از شلوغ ترين کميسيون های مجلس هم هست .ارتباط با چهار وزارتخانه مهم کشور يعنی وزارت امور خارجه، کشور، دفاع و اطلاعات، کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی را در مسائل سياسی شاخص تر از ساير کميسيون ها کرده است.
۳- عمدتا مباحث سياست خارجی در کميسيون امنيت بررسی می شود اعم از مسائل هسته ای، بحث رژيم حقوقی دريای خزر، بحث مربوط به کشورهای همسايه (به ويژه عراق) که در شمار مسائل امنيتی محسوب می شود. اينکه آيا آنها فقط نظر ميدهند و مقامات اصلی تصميم گيرنده سرکارشان می گذارند و يا ، نظراتشان لازم الاجرا هم هست، اطلاع ندارم.
۴- در کميسيون‌ امنيت ملی و سياست خارجی مجلس فعاليت‌های مختلفی صورت می‌گيرد که اهم آن‌ها عبارتند از:
ـ بررسی کارشناسی طرح‌ها و لوايحی که به مجلس ارائه می‌شوند؛
ـ ارزيابی عملکرد سالانه وزارتخانه‌های امورخارجه، کشور، اطلاعات، دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح و ارائه نتايج آن‌ها به مجلس و...
۵- ترکيب فعلی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی (که من عمدا ِسمَت و مدرک تحصيلی آنان را هم به روايت خودشان اضافه نموده ام)، عبارتند از:
علاءالدين بروجردی نماينده بروجرد - رئيس - کارشناس ارشد روابط بين الملل - معاون وزير خارجه - عضو کميسيون امنيت ملی مجلس ششم
محمد نبی رودکی نماينده شيراز - نايب رئيس اول - کارشناس حقوق - جانشين بازرسين نيروهای مسلح
محمد آشوری تازيانی نماينده بندرعباس - نايب رئيس دوم - کارشناس ارشد مديريت استراتژيک - معاون سياسی امنيتی استانداری هرمزگان
کاظم جلالی نماينده شاهرود - مخبر - دکترای علوم سياسی - استاد دانشگاه - عضو کميسيون امنيت ملی مجلس ششم
سليمان جعفرزاده نماينده ماکو - منشی - دکترای تاريخ - فرمانده ارشد سپاه در آذربايجان غربی - فرمانده تيپ يکم لشکر سه
احمد پيش بين نماينده بافت - منشی - کارشناس ارشد علوم سياسی - نماينده دوره چهارم، پنجم و ششم مجلس
سيد احمد آوايی نماينده دزفول - کارشناس ارشد مديريت دولتی - وابسته نظامی ايران در سوريه
علی احمدی نماينده ممسنی - دکترای روابط بين الملل - عضو هيات علمی دانشگاه - کارشناس مجمع تشخيص مصلحت نظام
اکبر اعلمی نماينده تبريز - دکترای حقوق - عضو کميسيون امنيت ملی مجلس ششم
الهام امين زاده نماينده تهران - دکترای حقوق بين الملل - مدرس دانشگاه
رشيد جلالی جعفری نماينده کرج - کارشناس ارشد جغرافيای سياسی - معاون حفظ و نشر آثار دفاع مقدس
جواد جهانگيرزاده نماينده اروميه - کارشناس ارشد جامعه شناسی - مدرس دانشگاه
حميدرضا حاجی بابايی نماينده همدان - دکترای الهيات و معارف اسلامی - استاد دانشگاه - عضو کميسيون امنيت ملی مجلس ششم - نماينده مجلس پنجم
سلمان خدادادی نماينده ملکان - دکترای روابط بين الملل - سپاهی - نماينده مجلس پنجم و ششم
حسين سبحانی نيا نماينده نيشابور - دکترای علوم سياسی - سفير ايران در مغرب - نماينده مجلس دوم ، سوم و چهارم
رضا طلايی نيک نماينده بهار و کبودرآهنگ - کارشناس ارشد مديريت دفاعی و جامعه شناسی - نماينده مجلس ششم
حشمت اله فلاحت پيشه نماينده اسلام آبادغرب - دکترای علوم سياسی - استاد دانشگاه
حسن کامران نماينده اصفهان - دکترای جغرافيای سياسی - نماينده مجلس چهارم و پنجم
غلامرضا کرمی نماينده کرمان - کارشناس ارشد مديريت دفاعی - فرمانده سپاه منطقه کرمان
قدرت اله عليخانی نماينده بوئين زهرا و آوج - خارج فقه و اصول - رئيس بازرسی کل ناجا - نماينده رهبری در جهاد سازندگی قزوين - نماينده مجلس ششم
(زندانيان سياسی زمان شاه ، آخوند عليخانی را خوب می شناسند. عکس او در جمع ۶۶ نفره سپاس گويان، در نوشته همنشين بهار:
   «سپاس سپاس اعليحضرتا» ديده می شود.)
۶- کمسيون مزبور پافشاری می کند که مسئله اتمی را تا آنجا که ممکن است بايد ِلفتش داد تا در حالت «نه سيخ بسوزد، نه کباب » باقی بماند (چون ...) و از همين رو تاکيد نموده بايد از تبديل شدن نتيجه‌ی مذاکرات جاری ايران و اروپا به يکی از دو وضعيت تعليق کامل هسته‌يی يا ايجاد اجماع موثر در تحريم احتمالی، پيشگيری و مراقبت شود.
۷- کمسيون مزبور معتقد است:
امکان توافق در مذاکرات هسته‌يی و فاصله گرفتن پرونده‌ی ايران از شورای امنيت موجب کاهش توليد نفت و کاهش درآمدهای ارزی ايران می‌شود. (کاهش قيمت نفت يعنی احتمال کاهش پانزده ميليارد دلاری درآمدهای ارزی کشور) و در صورت عدم توافق در مذاکرات هسته‌يی جاری هم احتمال تهديد حتی با تاثير کم و تدريجی وجود دارد . يعنی در هر دو حال زهرش را می ريزد.
۸- مدتی پيش يکی از سران سازمان های اطلاعاتی در آمريکا با ايماء و اشاره حالی کرده بود که در صورت کوتاه آمدن تهران، آمريکا تعامل و همکاری های اطلاعاتی بيشتری را عرضه خواهد کرد و اين به نفع تهران است که مصالحه را بپذيرد.
(منظور مقام مربوطه که می داند ارتش آمريکا نقش آقا بالاسر را در عراق دارد و قرارگاه اشرف نيز در حصار آنان است، تنها تضمين های امنيتی معمول که پيش تر صحبتش شده بود، نيست. يادمان باشد آنها نقشه هوائی قرارگاه اشرف را که در جنگ اول خليج فارس گرفتند پيش تر ، يعنی قبل از بمباران قرارگاه مزبور توسط خلبانان رژيم، به آخوندها هديه کرده بودند.)
۹- با موضعگيری های تازه مسئولين عراقی و تنه زدن به مجاهدين که بی بُر و بَرگرد، بايد ظرف شش ماه از عراق برويد و...، و نيز فعاليت های حقوقی و فشرده مجاهدين برای مقابله با اين توطئه، از آنجا که رژيم و نمايندگان مزبور نيز می دانند تا مادامی که مجاهدين در ليست ناحق تروريستی قرار دارند، امکان شاخ و شونه کشيدن آمريکا به صورت نظامی بعيد است و به عبارت ديگر از آنجا که پيش درآمد حمله نظامی آمريکا بيرون آوردن مجاهدين از ليست آخوند پسند مزبوراست، پس به فراست افتاده اند که تا مادامی که اين ليست دست نخورده و تا تلاش برخی نمايندگان گنگره آمريکا و شماری از مقامات پارلمانی در اروپا و فعاليت شبانروزی مجاهدين برای بيرون آوردن سازمان از ليست، به نتيجه نرسيده است، بايد در مذاکرات و کوتاه آمدن های احتمالی رژيم با آمريکا و غرب ، مجددا فشار و در تنگنا قراردادن مجاهدين را بيش از گذشته پيش بکشند و از سوی ديگر برای آن عده که احتمالا خواهان جدايی از مجاهدين خواهند شد (و نيز افراد مستقر در تيف) تسهيلات لازم را فراهم کنند تا شمار بيشتری برای خروج از صفوف مجاهدين تشويق شوند.
۱۰- در کمسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس (در رابطه با مجاهدين) علاوه بر اينکه امکان مثلا چشم پوشی و کوتاه آمدن شمار بزرگی از بدنه مجاهدين مورد بحث قرار گرفته (تا در برابر فشارهای غرب و عَلَم کردن حقوق بشر، ژست تازه بگيرد) ــ اين موضوع هم از وزرای مربوطه پرسيده شده که برای خنثی کردن اقدامات آن بخش از هيئت حاکمه آمريکا که با «نوری المالکی» و ديگر مسئولين عراقی که خواهان اخراج مجاهدين از عراق هستند، موافقت نمی کنند ــ چه کرده اند؟...(...)
من مجاهد نيستم اما يادآور می شوم  سايه ابرهای بی باران و سياه، هميشه آسمان را تيره کرده و باز هم تيره خواهد کرد
  اما ــ «ماه، همنشين روشنايی است» و به همين دليل زير ابر نمی ماند. و مرصاد مرتجعين قادر نيست برای هميشه فروغ آزادی را دربند کشد. 


 منبع: سايت ديدگاهنسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از فخر طاهري:


يافت نشد.


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.