شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۶ اکتبر ۲۰۲۰

سايت ديدگاه


سرسخن - ماهنامه دیدگاه سوم، شماره 11
یاران دیدگاه

لطفا برای مطالعه متن کامل ماهنامه دیدگاه سوم، شماره 11، روی لینک پ.د.اف در زیر کلیک کنید.


پارادوکس


مذاکرات اتمی، برای رسیدن به یک توافق جامع، که میتوانست در مسقط کورسویی بزند، با شکست روبرو، و به دور بعدی در وین موکول شد. در این بلبشوی زدوبند ها، روسیه سعی دارد از آب گل آلود ماهی گرفته و با سوار شدن روی موج بلاتکلیفی، و نقاط ضعف رژیم اسلامی، قراردادهای طولانی مدت، از جمله احداث دو نیروگاه جدید امضا کرده، و به میوه چینی ادامه دهد. آمریکا، ظاهرا از موضع خود کوتاه نمی آید، و اوباما برای تأکید بر این موضع، "فرمان اجرای قانون اختیار وضع شرایط اضطراری اقتصادی بین‌المللی علیه ایران را که از سی و پنج سال پیش اجرا شده است برای یک سال دیگر تمدید" می کند، با وجود اینکه حسن روحانی گفته "سلاح زنگ‌زده تحریم‌ها" کارساز نیستند. در کنار این دو زالوی اتمی، چین کمونیست اتمی هم بیکار ننشسته و در حال ماهیگیری است. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی، با اشاره به مشکلات تحریم خبر می دهد که "با شرایط تحریمی و عدم امکان انتقال پول مواجه بودیم که در مذاکرات با کشور چین توانستیم به نتایج مفیدی دست پیدا کنیم و آنها قبول کردن در مقابل موجودی‌های ایران که در مقابل فروش نفت در حساب‌های چین است این مسئله را برای ما حل کنند." به زبانی دیگر، چین از ایران نفت می خرد، تا بتواند محصولات خود را به ایران ارسال کرده، و به اشتغال زایی در چین رونق بخشد. این معامله ناعادلانه پایاپای در حالیست که کارگران و کارمندان در ایران به دنبال یک لقمه نان هستند، و آمار نجومی بیکاری در ایران باورکردنی نیست. 


برنامه های اقتصادی حسن روحانی هم به دلایل متعدد یکی پس از دیگری با شکست و ناکامی روبرو می شوند.  علیرضا شکیبایی، کارشناس امور اقتصاد، در تحلیل خود می گوید "اگر رشد اقتصادی اخیر را مردم لمس نکردند به این دلیل است که رشد اقتصادی در بخشهایی صورت گرفته است که با زندگی مردم ارتباط مستقیم نداشته است، به همین دلیل است که مردم این رشد را احساس نمی کنند." وی با انتقاد از برنامه دولت تدبیر و امید، ادامه می دهد "صنایع کوچک که کارآفرین و اشتغال آفرین هستند و بیشتر تغییراتشان در زندگی مردم محسوس تر است اکنون در مضیقه هستند". وی با اشاره به این نکته که ماهوا فرقی بین دولت احمدی نژاد و روحانی نیست، نتیجه می گیرد که "نگاه دولت، همان نگاه گذشته است". پژوهشگران اقتصاد تنها منتقدین دولت تدبیر و امید نیستند. سایت فارس، با بازخوانی ده سوال، بی توجه به تشدید بحران در داخل نظام اسلامی، به حسن روحانی گوشزد می کند که "۹ ماه از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گذشت، خبری از ستاد و تدوین برنامه‌ها نیست".


اقتصاد و تحریم اما تنها مشکل نظام نیست. بحران فروپاشی در حال افسار گسیختن است. علی خرم در یادداشت"مذاکرات هسته ئی در انتظار تصمیم نهایی"  که در روزنامه اعتماد منتشر شده، مشوق تعجیل در موافقت اتمی "در شرایطی که طرفین بتوانند تا ٢٤ نوامبر به توافق برسند بحث نیاز به تصمیم‌گیری کنگره در خصوص توافقنامه نهایی هم از میان خواهد رفت. در شرایطی که به این توافق نرسیم پس از ماه ژانویه، مجلس نمایندگان و سنا به پرونده ورود پیدا خواهند کرد و در این صورت حتی احتمال وجود دارد که توافقنامه موقت ژنو هم توسط تندروهای کنگره زیر سوال برده شود " اما سایت فارس، "پارادوکس" موجود را چنین برای روزنامه اعتماد هجی می کند "حتی اگر توافق تا 24 نوامبر حاصل شود، ورود کنگره به آن ضروری به‌نظر می‌رسد " و نتیجه می گیرد که "جمهوری اسلامی ایران قطعا به‌دنبال برچیده شدن تمام تحریم‌ها است و توافق ژنو نیز همین را می‌گوید، بر این اساس توافق جامع باید برچیده شدن تحریم‌های کنگره را نیز در برگیرد و برچیده شدن این تحریم‌ها، به احتمال زیاد بدون دخالت کنگره ممکن نخواهد بود؛" و به طرف دیگر میز مذاکره یادآور می شود که "تصویب «پروتکل الحاقی» در ایران نیز نیازمند رای مجلس شورای اسلامی است و خود برنامه مشترک اقدام نیز به آن اذعان کرده است". اوباما در پاسخ می گوید "توافق شود، کنگره را متقاعد می کنم". ساده اینکه، مذاکرات تاکنون با شکست روبرو شده و بنا به نظر وزارت خارجه روسیه ممکن است که تا "اسفند" طول بکشد، و یا در بهترین حالت به یک "تفاهم سیاسی" بیانجامد. محسن رضایی مشکل را آمریکا می داند، چرا که "همه نیروهای انقلاب و نظام با مذاکرات همراهی کردند، حتی نیروهای منتقد وارد چالش و نقد جدی نشدند و تعبیر رهبر معظم انقلاب درباره مذاکره کنندگان «بچه های انقلاب» بود."


ماه اسفند یادآور ملی شدن صنعت نفت، به همت دکتر مصدق، است. مصدق برای این دستاورد، از جیب ملت خرج نکرد، اما رژیم اسلامی برای ادامه بقای خود، زیر پوشش دفاع از "حق مسلم"، چاره ای بجز وطن فروشی ندارد. نه اسفند 93 اسفند 1329 می شود، و نه حسن روحانی می تواند به گرد پای مصدق برسد.
پارادوکس جمهوری اسلامی در این است که باید خم شود و بشکند، اگر می خواهد زیر فشار اقتصادی و تحریم نشکند، اما نباید خم شود، تا از درون فرو نپاشد، و درهم نشکند.


ماهنامه دیدگاه سوم


24 نوامبر 2014


3 آذر 1393 منبع: ماهنامه دیدگاه سوم، شماره 11نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از یاران دیدگاه:[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.