شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کارت همبستگي ملي - ديدگاه مترقي
ديدگاه مترقي

علی ناظر

ماهيت خشن و سرکوبگر رژيم اسلامي نشأت گرفته از قرائت ايدئولوژيکي بنيانگذاران نظام اسلامي است. اگر به سخنراني ها و خط مشي هاي رژيم در سال گذشته توجه کنيم، مي بينيم که «همبستگي ملي و مشاركت حداكثري» يکي از ترم هايي است که خامنه اي بر آن تأکيد مي کرد. همبستگي ملي از جايگاه آنها يک پارچه و تک پايه شدن نظام است، که تا حدودي در آن راستا جامهء عمل پوشيده است. رهبريت ارتجاع خواست همبستگي ملي ايجاد شود، پس رژيم يک پايه شد. اکنون، رژيم در جامه اي نظامي، مناصب کليدي را براي سرکوب نهايي اشغال کرده است.
از سوي ديگر، اپوزيسيون سرنگوني طلب در مرور زمان، هر چه بيشتر از همبستگي ملي دور مي شود. رهبران اپوزيسيون عملا نمي توانند/خواهند پديد آورندهء جوّ همبستگي ملي شوند. هر نهادي ساز خودش را مي زند. پاسيويزم، در نبود پلاتفورم و رهنمود مشترک، آنقدر افزايش يافته که فعالان پيشين سياسي و پناهندگان سياسي را مي توان در کنار صحنه در حد نظاره گر، و يا در صفوف رزرو بليط براي سفر عيد به ايران يافت. فعالان حاضر در صحنه همچون گوهري گرانبها نادر و کمياب شده اند.
از هم گسستگي اپوزيسيون ابزاري است در دست رژيم براي سرکوب بيشتر و ايجاد رعب و خفقان در داخل.
کارت همبستگي ملي که مي تواند چون نور اميد فضاي يأس را روشنايي بخشيده، در نقش سپري شدت سرکوب عمومي در داخل را تقليل داده، و پروسهء سرنگوني را انسجام دهد، به تابوئي تبديل شده که گاو نر و مرد کهن ِ اپوزيسيون تمايل به بازي با آن را نشان نمي دهد. گويي خميني واژه ها را بي معني کرده، اپوزيسيون را از «همه با هم» ترسانده، و کلمهء «اتحاد» را دزديده و با خودش در گور به خاک سپرده است.
خيزش هاي مردمي، پروژه هاي ديپلماتيک، و ضديت سازش ناپذير مردم با رژيم، در نبود همبستگي ملي، نه تنها کاربُردي نخواهند داشت، بلکه به ضد خود تبديل شده و باعث دلسردي مردم خواهند شد. علي ناظر – 5 بهمن 1384

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.