شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کارت اتمي - ديدگاه سياسي
ديدگاه سياسي

علی ناظر

دولت بوش با تاکتيک «فشار قطره اي»
(very carefully calibrated, incremental approach) مي خواهد رژيم ايران را به سر عقل آورده تا به پروژه اتمي اش خاتمه دهد. براي پيشبرد اين تاکتيک، اول بايد آژانس را راضي به صدور قطعنامه کند؛ بعد شوراي امنيت سازمان ملل طي قطعنامه اي به رژيم ايران فراخوان دهد که تن به خواست جامعهء ين المللي بدهد. در مرحله بعدي شوراي امنيت، رژيم را قانونا ملتزم به اين خواست مي کند، و اگر باز هم رژيم اسلامي وقعي به اين قطعنامه ها و تهديد ها نکرد، تحريم اقتصادي، در مراحل مختلف و بصورت گزينه اي اعمال خواهد شد. همانطور که مي بينيم، درد آمريکا و شوراي امنيت نه نقض حقوق بشر در ايران است و نه فقر و تنگدستي و آسيبهاي اجتماعي که باعث و باني آن رژيم اسلامي است. بر فرض که رژيم اسلامي، پس از يکي دو سال مذاکره و مناظره بين المللي، وارد فاز پيچيده تر و نهايي بشود، و آمريکا و شرکاء را در قبال تصميمي حادتر و شديدتر – حمله نظامي، قرار دهد. باز هم فرض بر اينکه رژيم پس از جدي شدن فشار بين المللي و در خطر ديدن بقاي خود، دستاورد هاي اتمي خود را تسليم جامعه بين المللي کرد. اگر فرض هاي بالا درست باشند، سوال اين است که آيا «فشار قطره اي» آمريکا براي رژيم وقت بيشتري نخواهد خريد؟ و اگر پاسخ مثبت است، سوال مهمتر اين است که آيا راهکار سريعتري امکان پذير نيست؟ پاسخ من بعنوان مخالف جدي «ايران هسته اي» در چند کلام خلاصه مي شود. بقاي رژيم، در کوتاه مدت، ضامن منافع آمريکا و ديگر جهانخواران است. کارت هسته اي شدن رژيم مترادف با کلاه شعبده بازي است که نمي دانيم چه چيز از آن بيرون خواهد آمد. علي ناظر – 30 دي 1384

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 20 Jan 2006]  [ارسال‌کننده: مژگان کاظمی]  [ amsterdam_noord112@yahoo.com ]  
چگونه می شود نتیجه گرفت که تحریمها محرکی برای رشد حرکت های مردمی خواهند بود؟ چگونه می توان امید داشت که این حرکت های غیر سازماندهی شده به سرنگونی رژیم خواهد انجامید؟ رژیم اسلامی از جنگ استقبال می کند چون می داند و تجربه کرده که جنگ قبلی چه نعمت بزرگی برای سرکوب مخالفین و منتقدینش بود. رویارویی رژیم با کشورهای خارجی نه تنها استبداد را تمام عیار خواهد کرد بلکه همان اقلیتی را که به خیابانها می آیند به پای تلویزیونها خواهد کشاند تا ببینند آیا می توان با هزینه کمتری سرنگونی رژیم را جشن گرفت یا نه؟ رژیم با برپایی حکومت نظامی به باندهای جنایتکارش که در این مدت فرصت بهترین و مخفی ترین سازماندهی ها را داشته اند اجازه ربودن و کشتار مخالفین را خواهد داد. جنبش ما از عدم سازماندهی در داخل رنج می برد و این شرایط اختناقی که در پیش روست کوچکترین روزنه ای برای ایجاد سازماندهی جدید ندارد. به ایرانیان خارج از کشور هم امیدی نیست. مجاهدین در باتلاق عراق و سیاست هایی که دولت شیعی جدید در پیش خواهد گرفت همچنان گرفتار خواهند ماند و الباقی گروهها هم که نه پایگاهی دارند و نه تشکیلات قرص و محکمی تا توان تاثیر گذاری بر اتفاقات جامعه را داشته باشند. پس تنها نیرویی که برای سرنگونی رژیم جهل و جنایت که عده ای به آن چشم خواهند همان توان نیروهای نظامی بیگانه است. هر حرکت نظامی نیز بسیاری از مردم را به پشت رژیم هل خواهد داد. هر بمبی که بیافتد و عده ای قربانی آن شوند، فامیل ها و همسایگان و آشنایان قربانی را به انتقام کشی خواهد کشاند. بسیاری از تجاوز به وطنشان آنچنان دیوانه خواهند شد که دوباره بر پرچم ظلم رژیم بوسه خواهند زد تا متجاوز از ایران بیرون گردد. فراموش نکنیم که در این مدت رژیم با تمام توان از رسانه های تبلیغاتی اش از جنایت آمریکایی ها و همپیمانانشان در عراق فیلم و گزارش 24 ساعته تهیه کرده و مردم را شستشوی مغزی یکجانبه داده است. خدا کند که من اشتباه کنم و خانم صدف رازی حق داشته باشند.   

[تاریخ ارسال: 20 Jan 2006]  [ارسال‌کننده: صدف رازی]  [ sadaf.free@yahoo.com ]  
کاملا درست است که رژیم ملایان تا حال با امتیاز دادن وامتیاز گرفتن و سرکوب ملت ایران به عمر جهل و جنایت خود ادامه داده است اما از آجا که ملاها ظرفیت و توان اصلاح و رفرم را ندارند، فراموش نکنیم که برعکس تبدیل به تهدید جهانی نیز شده اند، به همین جهت موج خیزشهای آزادیخواهانه وعدالت خواهی مردم با شروع تحریمها و قطع امکانات سرکوبگرانه از طرف کشورهای جهان، قوت گرفته و حاکمان دیکتاتور را به زیر خواهند کشید به شرطی که با دعواهای فرعی مثل دوران 1360 بیراهه نرفته ونیروها را با شعارهای انحرافی ضد امپریالیستی خانه نشین نکرده و به هدر ندهیم. هر چه گسترده تر باد اتحاد نیرهای آزادی و دمکراسی و عدالت خواه برای سرنگونی رژیم فاشیستی مذهبی ملایان وحشی در ایران. پیروز باد ملت ایران.   

[تاریخ ارسال: 19 Jan 2006]  [ارسال‌کننده: مژگان كاظمي]  [ amsterdam_noord112@yahoo.com ]  
به نظر من این بحران اتمی فعلی در نهایت با امتیاز دادن و امتیاز گرفتن از سر می گذرد. 27 سال تجربه در این زمینه داریم. برای آمریکا و اروپا تنها منافعش مهم است و برای اسراییل امنیت اش. همه می دانیم که هر گاه منافع هر کدام از نیروهای درگیر ایجاب کند نه دلشان به حال دمکراسی می سوزد و نه حاظرند قرانی در راه آن خرج کنند. شاهد آن همین تروریست خواندن بناحق مجاهدین، بمباران قرارگاهها و... است. شاهد آن این است که بزرگترین حامیان رژیم همین اروپاییها هستند که بارها همگی سفرایشان را از ایران فرا خواندند و بعد با گرفتن امتیاز از رژیم به ایران بازگشتند و نه مردم ایران برایشان مهم بود و نه دمکراسی.
دلخوش کردن به این تضادها و بزرگ کردن بیش از حد آنها در مردم امذب ایجاد کرده و آنها را خانه نشین می کند. باعث رکود مبارزه در داخل کشور شده و آنها را وا میدارد تا به انتظار تصمیمات شورای امنیت ها بشینند و این همان چیزی است که رژیم فاشیستی حاکم می خواهد. یعنی فرصت و مهار بحران های داخلی.
استفاده از تضادهای رژیم با دلخوش نمودن استراتژیک به آن تضادها فرق دارد. من فکر می کنم سازمانهای سیاسی ما به مردم می آموزانند که بیش از آنکه به مشت و بازوهای خود اتکا و دلخوش کنند روی کشورهای خارجی حساب کنند و این یعنی مرگ جنبش و نابودی استقلال حرکت های مردمی. چرا؟ چون حالا حرکت های مردمی باید در مسیری باشد که منافع این کشورهای سودجو را به خطر نیندازد.
  

[تاریخ ارسال: 19 Jan 2006]  [ارسال‌کننده: سهراب لهرسپ]  [ sohrab@hotmail.com ]  
آقای ناظر کارتی وجود ندارد. مسئلة هسته‌ای ایران چون هسته‌ای شدن پاکستان، در گیرودار جنگ افغانستان، یک مسئلة کاملاً‌ ظاهری است که به دست چینی‌ها و زیر نظر کارشناسان وابسته به سیا و سازمان آی‌سی‌آی پاکستان به راه افتاده است. آمریکائی‌ها با اینکار قصد دارند روسیه را در مرزهایش از طریق «اتمی‌کردن» ایران ـ همانطور که به اصطلاح پاکستان اتمی شده!!ـ تحت فشار قرار داده و در خلیج‌فارس و دریای خزر سیاست‌هایشان را پیش برند. این خیمه‌شب‌بازی فقط یک اشکال ایجاد کرده و آن اینکه امروز اگر ایران به نیروی هسته‌ای مجهز شود، اینکار را باید زیر نظر فناوران روسی انجام دهد. چرا که در ارتباطات ایجاد شده، روسیه از آمریکا پیشی گرفته. یعنی خود آمریکائیان آنقدر گفتند روسیه روسیه، که امروز دیگر هر گونه فعالیت اتمی در ایران را منوط به روسیه کرده‌اند. برای همین است که چرخ پنجم گاری ناتو ـ اتحادیة اروپا ـ را راه انداخته‌اند که شاید نانی به تنورشان بزنند. مطمئن باشید که فناوری نیروگاه‌های هسته‌ای با فناوری بمب هسته‌ای هیچ ارتباطی ندارد. اینرا اگر نمی‌دانید از متخصصین بپرسید به شما خواهند گفت. مشکل فقط اینجاست که یک حکومت دست‌نشانده چون جمهوری اسلامی نمی‌تواند در این بحران منافع کشور را از گزند سیاست‌های خارجی مصون نگاه دارد. در واقع، این سیاست‌ها هر کاری که دلشان بخواهد می‌کنند و «مسئولان سیاسی» کشور را هم همیشه در مقابل عمل انجام شده قرار می‌دهند. اینبار قضیه به دلیل مسائل هسته‌ای و نظامی امنیت کلی منطقه و ایران را به زیر سئوال برده، در ظاهر هم کسی که آدم باشد و بتواند این کشتی شکسته را به ساحل امنی برساند در این هئیت حکومتی نمی‌توان یافت. خودتان حدس بزنید که چه‌ها می‌تواند پیش آید.   

[تاریخ ارسال: 19 Jan 2006]  [ارسال‌کننده: کور اوغلی]  [ Yasha.N@yahoo.com ]  
به نظرمن قبل از اینکه وارد بحث آتمی شدن ملایان بشویم بایستی مشخص کنیم که در وهله اول چه تهدیدهایی رژیم ملایان را به مخاطره میاندازد؟ آیا داشتن پروژه های آتمی در ایرانی که مردم آن روی نفت وگاز زنده گی میکنند، منافع ملی ملت ما را تامین میکند؟ و یا با جای گزینهایی مانند گاز و استفاده از نور خورشید و یا انرژی باد مثلا در منجیل و یا کرمان ... میتوانستیم به لحاظ خسارات زیست محیطی و یا حیف ومیل هزینه های هنگفتی که ملایان در پروژه های آتمی خود کرده اند از آن جلو گیری کنیم ؟
آیا اصولا درد ملایان دفاع از ملت و یا تامین منافع ملی و حمایت از مردم ایران است؟
مشگل بزرگ این است که، ملایان با کارنامه سیاه چپاول و آدمکشی... تمامی پل ها را به پشت سر خود خراب کرده اند، درست به همین دلیل تهدید اصلی ملایان در داخل ایران و خیزشهای عظیم آزادی خواهی و عدالت طلبی است، رژیمی که تحمل مخالفین سیاسی خود را ندارد طبیعی است که از سرکوب و شکنجه مردم در داخل ... دست بر نخواهد داشت. لذا کاملا عیان است که اولین ضرر وخسارت بزرگ از پروژههای اتمی متوجه خود مردم در داخل ایران است تا بدین طریق آخوندهای حاکم از آن بعنوان چماقی برای تهدید خارجیها در ممانعت وعدم دخالت در امور سیاسی داخل ایران استفاده کند کما اینکه بارها خود ملایان اعلان کرده اند که اگر آمریکا به ما تضمین داده و صحبت از تغییررژیم نکند ما چهار دست و پا به پای استکبار( ملا ساخته) افتاده و کلت وکیک هم که تجربه اش را قبل دارند. ولیکن تازگیها کشورهای اروپایی این را متوجه شده اند که حاکمان دیکتاتوری که مردم خود را در خفقان نگه می دارند تاوان عقب مانده گی وآدمکشی .. خود را با تو لید تروریست و صدور بنیاد گرایی جبران کرده وخواهند کرد،
به همین دلیل است که آقای جرج بوش در سال پیش گفت که، گذشت آن دوران که به خاطر چهار بشکه نفت از دیکتاتورها حمایت کرده و ترویج تروریستها باشیم . به همین دلیل کسترش دمکراسی یک ضرورت ثبات جهان فعلی ماست تا جوامع به سرنوشت خود حاکم باشند.
از طرفی رژیم ملایان بیست وهفت سال است که کشته و خورده و سوزانده و هم در صدور بنیادگرایی همه را به تباهی کشیده اند و در اصل و جود ملاها با آزادی و دمکراسی در تضاد هست و لذا هیچ راه گریزی از سرنگونی رژیم ملاها متصور نیست چه با آمریکا و چه بی آمریکا. و فرق شرایط ایران با فرانسه این است که کسترش دمکراسی برای فرانسه تهدید نبوده و واضح است در موقع پس دادن آنچه که در مماشات با آخوندها قورت داده اند، سراسیمه فقط در دفاع از منافع مردم خود موضع میگیرد زیرا آنان تازه به هوش آمده و می فهمند که تهدید حاکمان دیکتاتوردر ایران حد و مرز نمی شناسد.
تبریز- کور اوغلی
  

[تاریخ ارسال: 19 Jan 2006]  [ارسال‌کننده: حسن توفیق / تهران]  [ hassantofig@yahoo.com ]  
در اصول بحث جالبی است ولی در دنیای عمل و نتیجه بازدهی دیگری خواهد داشت .امروز شیراک در فرانسه به طور کاملآ آشکار گفت که اگر کسی فرانسه را تهدید کند ما اسلحه اتمی برای دفاع از خود به کار خواهیم برد . او در ضمن اضافه کرد که اسلحه اتمی بازدارنده بسیار خوب است . ببینید همه از حمله و دفاع صحبت میکنند . امروز در دنیای تک قطبی زور و اسلحه تنها زبان قابل فهم اسلحه است و بس ! من هم معتقد هستم که رژیم اسلامی منافع غرب را به طور کامل تآمین میکند و مسئله نیرو و یا سلاح اتمی دستاویزی و بهانه ای بیش نیست . ولی مشئله امتیاز هر چه بیشتر گرفتن است . مگر شرکت های بزرگ نفتی غرب در
ایران کنونی فعالیت ندارند ؟ به نظر من اتم و یا قدرت انمی توانایی نگه داشتن رزیم ها را در ذات خود ندارد ولی این توانایی می تواند مانع هجوم افسار گسیخته دولت های غربی بر علیه ایران ، آنهم در شرایطی که فقط زور و اسلحه حق است ، باشد . باید این را بپذیریم که حمله نظامی به ایران معادل خواهد بود با نسلها فقر و کشتار در ایران و چپاول ثروتهای ملی به دنبال آن . حتی اگر رزیم بی مایه اسلامی ایران کوشش کسب دستاوردها و توانایی های علمی/اتمی را به منظور ماندن در حکومت و ترس از سرنگون شدن رها کند باز برای نسل های بعدی ایرانیان فاجعه آور خواهد بود و فقر و گرسنگی به دنبال وابستگی اقتصادی و انرزی همان بر سر نسلهای بعدی ما خوهد آورد که حمله نظامی در سالهای آینده ! تصور من این است که ایران اتمی چتر پوششی حفاظت برای ماست و این اساسآ بستگی به این ندارد که چه رژیمی بر ایران حکومت میکند !
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.