شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نظر کابران - نظر هدایت اشتری لرکی و پاسخ علي ناظر

علی ناظر

سال ۱۳۵۷ است ایران بافریاد استقلال آزادی جمهوری اسلامی سرازخواب ۲۵۰۰ ساله برداشته است. درآغاجاری هستم شهر نفت وگرما. با چندنفرازدوستانم هستند که حالا نیستند درجنگ شهید شدند. یکی ازبچه های چپ به من میگوید هدایت خدادرقرآن گفته که حتما انگلس و لنین ومارکس بنده های مرا ازفقر وبدبختی نجات میدهند.پرسیدم چطور گفت سوره بقره با الم شروع میشود درترجمه فارسی هم آمده که الم رمزی است بین خدا وپیغمبر. ولی حالا کشف شده که الم همان رمزی است که از ترکیب سه حرف اول اسامی انگلس و لنین و مارکس درست شده است. زمانی که در پایگاه پنجم شکاری دربانک سپه بودم یکی ازهمافرها به من گفت ابراهیم یزدی در آمریکا همیشه تکبیر را بالهجه آمریکایی تلفظ میکرد یعنی TAKE BEER که کلا با تکبیر اسلامی تفاوت داشت. راستی آقای ناظر ترا به خدا کمی به من سالخورده کمک کنید که لابلای این همه هیاهو تکلیف چیست. شاید خواسته نابجایی باشد ولی من بانکی سیاسی نیستم منهم مانند میلیون ها مردم ایران با بااعتقادات مذهبی وباورهای سنتی خود به امید ایرانی بهتر زندگی میکنم. خدا همه شمارا حفظ کند.
تاریخ ارسال: 30 Oct 2005]  [ارسال‌کننده: هدایت اشتری لرکی]  [ hedayat@noos.fr 
در پاسخ به هدايت اشتري لرکي که نظر خود در رابطه با «بلژيک-بروکسل- ميدان شومان» در ستون نظر کابران ثبت کرده اند.
به بهانه پاسخ [تکليف چيست]
هموطن عزيز سلام. هياهويي نيست. موضوعي پيش آمده، عده اي مخالف و برخي موافق آن صحبت مي کنند. تمرين دموکراسي در يک محيط آرام و متين يعني همين. کسي به کسي پرخاش نمي کند، تو هين نمي کند، برچسب نمي زند، جاسوس و مزدور و بريده و عامل خارجي نمي خواند، ولي انتقاد خود، و پاسخ به انتقاد، را شفاف بيان مي کند.
بي شک اعتقادات شما (بعنوان فرد مسلمان) در اين مقوله بخصوص نقشي نبايد ايفا کند. به نظر شخصي من يک مسلمان همانقدر مي تواند از قتل يک انسان رنجديده و مظلوم غمزده شود، که يک مسيحي، يهودي و يا بي خدا. من با خيلي از حرفهاو کارهاي مجاهدين مخالفم، اما با آنها موافقم که مرز بين با خدا و بي خدا نيست، بلکه بين استثمارکننده و استثمار شونده است. فکر کنم مسلمانان به استثمار شونده مي گويند مستضعف، و بي خدايان سوسياليست مي گويند مزدبگير/کارگر. در اين مقطع و پس از 26 سال حکومت ظالم، من به «استثمارشونده» مي گويم ملت ستمديده ي ايران - و براي سرنگوني حاکم ظالم، مردم و در رأس آن نيروهاي مترقي و دموکرات بايستي متحد شوند. شرکت در اين تظاهرات، نه براي صحه گذاشتن بر ايدئولوژي اسلامي مجاهدين و اينکه آن «هماورد ايدئولوژيكى و سياسي استبداد مذهبي» است، بلکه گامي است در راستاي عملي کردن باورهاي خودمان به دموکراسي، حقوق بشر و ضديت سازش ناپذيرمان با رژيم. باور داشته باشيم که مي توانيم (مانند «ديدگاه») مستقل (و حتي مخالف) باشيم ولي از حقوق «مخالفين» خود هم دفاع کنيم. و اين مي شود تفاوت فاحش و پايه اي ما با رژيم. بي شک ما- همه ي مخالفين رژيم، مدافع حقوق بشريم.
با اجازه يک پيام کلي به همه کاربران: لطفا نظرخود را با حروف لاتين ارسال نکنيد.
علي ناظر - 8 آبان 1384 - ديدگاه   

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.