شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ -  ۸ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

عقب نشینی از نوار غزه و آغاز بحران ایدئولوژیک

کورش عرفاني

  korosherfani@yahoo.com

 

 

عقب نشینی و تخلیه شهرک های یهودی نشین نوار غزه در حال حاضر مهم تر ین موضوع  رسانه های خبری جهانی را تشکیل می دهد. در طی یک حرکت حساب شده، صهیونیسم تبلیغاتی تمامی پرده های تلویزیون های خبری و یا برنامه های اخبار را به تصرف خود درآورده است تا حداکثر بهره برداری تبلیغاتی را از جریان این عقب نشینی تاکتیکی ببرد. هدف این نمایش مضحک در راستای همان مظلوم نمایی همیشگی یهودیان اشغالگر است که ضمن اعمال بی رحمانه ترین ظلم های جهان به خلق های فلسطین، لبنان، اردن و مصر، خود را قربانی «خشونت اعراب» نشان دهند. با بکارگیری شبکه ی عظیم یهودیان نفوذی در رسانه های ارتباطاتی جهان، اسرائیل موفق شده است که ضمن ادامه اشغالگری، غارت آب و ثروت های خاورمیانه، قتل عام، نسل کشی و زجرساکنان اصلی مناطق اشغالی به توسعه طلبی ایدئولوژیک خود تحقق بخشیده و در عین حال تصویر منفی و منفور خویش را با زور و قلدری بزک فرهنگی کند.

طرح عقب نشینی شارون از نوار غزه در پی جا خالی دادن از اقدامات واقعی برای استراداد زمین های اشغالی به فلسطینی ها از یکسو و برای تثبیت حضور اسرائیل در کرانه ی باختری رود اردن از سوی دیگر می باشد. در این قسمت از سرزمین های اشغالی اسرائیل 220 هزار یهودی اشغالگر را مستقر ساخته است و زندگی بیش از 2 میلیون فلسطینی را به خاطر امنیت آنها فلج کرده و بدترین برخوردها را با آنها به عمل می آورد. [1]شارون می خواهد به صورت بسیار پر سر و صدا باج کوچکی بدهد تا کسی راجع به موضوع اصلی، یعنی پایان دادن به اشغالگری اصلی سرزمین های اشغالی چیزی نگوید. پروژه وی تبدیل نوار غزه به یک زندان بزرگ است تا بتواند نزدیک به دو میلیون فلسطینی را به آنجا کشانده و حبس کند. کمتر کسی است که نداند راست اسرائیل جز حقه بازی و شیادی و جنایت پیشه گی چیزی از انسانیت و اخلاق و رعایت حقوق دیگران نمی داند. با این آگاهی لازم است که به شدت مراقب بود تا نقشه های پلید شارون جنایتکار را در ورای این ژست سیاسی محاسبه شده دید.

اما آنانکه صهیونیست های امثال شارون را می شناسند نیک می دانند که تن دادن وی  حتی به این اقدام محدود آسان و رایگان بدست نیامده است. این عقب نشینی معناهای دیگری را نیز در بردارد که می تواند مورد توجه مبارزان آزادیخواه خاورمیانه قرا گیرد.

 

وجه دیگر عقب نشینی

 

اهمیت این امر در آن است که این عقب نشینی توسط دولت شارون صورت می گیرد، دولتی که با قول گسترش اشغالگری و احداث هر چه بیشتر شهرک ها به قدرت رسیده بود. شارون اززمان روی کار آمدن خود در سال 2001  در جنایت آفرینی، اشغالگری و نابودی خلق و سرزمین فلسطینیان از کاری کوتاهی نکرد. اما ملت مقاوم فلسطین و مبارزه گری رادیکال آن که عرفات نیز به هر روی بدان وفادار ماند به بهایی سنگین به شارون جنایتکار و هم پالکانش نشان دادند برای ملتی که تصمیم گرفته است سرافراز زندگی کند حتی مرگ وحشتی نمی آفریند. و براستی مگر ستمگران برای پذیراندن ظلم خویش برتوده ها تهدیدی بالاتر از مرگ می توانند داشته باشند ؟ ملت های آزاده اما سر در مقابل ترس از مرگ خم نمی کنند، از ترس مرگ خود کشی نمی کنند. آزادگان همیشه خطر مرگ برای آزادی را به سخره گرفته اند و نشان داده اند هیچ چیز بالاتر از حفظ ذات آزاده وسربلندی درونی یک انسان نمی تواند قرار گیرد. این تنها ملت های نا آگاه، ترسو، مسخ شده و عادت کرده به ستمکشی هستند که برده وار به پذیرش ظلم ادامه می دهند.

ملت فلسطین از ملت هایی است که با بیش از 50 سال مقاومت دلیرانه و پر هزینه ی خویش نشان داده است که می توان حتی در مقابل جنایتکارترین، بی رحم ترین و ضد بشری ترین ایدئولوژی تاریخ معاصر، یعنی صهیونیسم ضد انسانی اسرائیل، ایستاد و جاودانه شد.

بنیانگزاران اسرائیل تابع این فکر بودند که این سرزمین به «دستور الهی» در اختیارقوم یهود گذاشته شده است و «حق مسلم » آنهاست. بر اساس توصیفات من درآوردی و حکم های جعلی که آنها به نقل از چیزی به اسم «خدا» در کتابهای مذهبی خود می آورند، سرزمینی که باید یهودیان به تصرف خویش درآورند شامل بخشی از مصر، فلسطین، لبنان، اردن و عراق می شود. این همان «اسرائیل بزرگ» است که صهیونیست ها دهه هاست در قالب یک پروژه ی سیاسی – نظامی و با تاسیس کشور اسرائیل در سال 1945 به دنبال آن هستند. تمامی یهودیان در سراسر جهان برای اجرای این پروژه میلیاردها دلار از ثروت های ملی کشورهای فقیر و ثروتمند را غارت کرده و ناجوانمردانه و مخفیانه به «سرزمین موعود» خود فرستادند تا رویای اسرائیل بزرگ عملی گردد. شارلاتان هایی که این پروژه را در قالب «صهیونیسم» تئوریزه کردند موفق شده اند تا کنون با روش های مافیایی ایدئولوژیک خود هزاران میلیارد دلار پول ملت های دیگر را به طور آشکار یا پنهان به اسرائیل سرازیر ساخته و برای خود در آنجا بهشت روی زمین را بسازند و به عیاشی و لذت  و زندگی پر رفاه بپردازند.

این صهیونیست ها که جنایت گری و دزدی را تئوریزه و درونی نموده اند اما فراموش کرده اند که در جهان انسانی، به همان گونه که در جهان فیزیکی، قانونمندی هایی حاکم است که از دل توان و ویژگی های ذاتی و تاریخی انسان و جوامع  بشری بر آمده و عمل می کنند. این اصل را مولوی در قالب بیت «تو نیکی می کن و در دجله انداز   که ایزد در بیابانت دهد باز» بیان کرده است. مراد از ایزد اینجا همین هوش مبتنی بر قانونمندی های حاکم بر حیات انسانی و اجتماعی است. هر کنشی واکنش متناسب خود را بر می انگیزد که یا بصورت مستقیم یا به شکل غیر مستقیم عمل می کند. زنجیره های علت و معلولی در دنیای انسانی به صورتی بسیار پیچیده تر از دنیای مادیات عمل می کنند و یافتن رد بازتاب هر کنش گاهی به کار و نگرشی ظریف نیاز دارد.

در مورد موضوع این مقاله نیز این اصل حاکم است. انباشت ستم هایی اعمال شده از جانب اسرائیل در طول نیم قرن نمی توانست بی پاسخ بماند. ظلم سالاری نیز محدودیت های روانی و مادی خویش را دارد و نمی تواند از مرزهای ناممکن بگذرد. پس از دهه ها اشغالگری، قتل عام فلسطینی ها و اعمال ستم، حق کشی و اهانت به ملت شریف فلسطین، این شارلاتان های صهیونیست دریافته اند که اگر نخواهند باج لازم را دهند باید خواب آرامش و آسایش در «اسرائیل کوچک» را هم از سر بیرون کنند. مقاومت فلسطین نشان داد که اراده ی انسان بر هر دیوار و دستگاه و دوربینی غالب است. به همین خاطر نیز جهانخواران صهیونیست در کمال سرخوردگی و درهم پاشیدگی مجبور به عقب نشینی از نوار غزه شده اند. به همانگونه که خمینی در جنگ با عراق تو دهنی خورد و مجبور شد خواب سیاه فتح کربلایش را به گور ببرد، شارون جنایت پیشه نیز امروز مجبور به نوشیدن زهر عقب نشینی از نوار غزه شده است،حتی اگر در پس این ژست به دنبال خیانت گری بزرگتری به فلسطین ها باشد.

 

آغاز بحران صهیونیسم

 

یهودیان افراطی در حال حاضر این عقب نشینی را به چشم یک فاجعه ی توراتی می بینند، زیرا به گفته ی آنان این به فرمان خود خدا بوده است که آنها این مناطق را به عنوان «پیش قراولان قوم برگزیده»  اشغال کرده و برخی، از 37 سال پیش به این سو در آنجا به وظیفه ی شوم اشغال گری و آزار و قتل فلسطینیان مشغول بوده اند. کافی است به رفتار هیستریک و دیوانه وارآنان نگریست تا دریافت تا چه حد عمق وجودشان سرشار از نفرت و کینه نسبت به فلسطینیان و به تبع آن، نسبت به اعراب می باشد. مقاومتی که آنها در مقابل تخلیه ی شهرک های اشغالی می کنند، تخریب و نابودی خانه ها و اموالی که قابل انتقال نیستند و شعارها و گفتمان آنها در مقابل خبرنگاران همه و همه نشان دهند ه ی باورهای درونی شده ی این جماعت است که برای اجرای فرامین خدای تقلبی شان حاضرند فلسطینیان بی گناه را مثله کنند. یکی از اینان روز گذشته چهار کارگر فلسطینی را به عنوان «قربانی مراسم عقب نشینی» به گلوله بست و کشت.[2]

عقب نشینی از نوار غزه لقمه ای است که در گلوی نظریه پردازان افراطی یهودی گیر خواهد کرد. آنان در مقابل چشمان خود شاهد فروپاشی بخشی از رویایی هستند که بر اساس هزار ویک دروغ مذهبی و تاریخی به خورد میلیونها یهودی داده که پذیرفته بودند نقش اشغالگر وجنایتکار را با مشروعیت مذهبی تام و کامل ایفا کنند. این عقب نشینی می تواند سرآغاز یک «بحران ایدئولوژیک» در میان یهودیان اشغالگر باشد. صهیونیسم پس از دهه ها و بر اثر مقاومت دلیرانه ی مردم آزادی طلب فلسطین نخستین ضربه ی ایدئولوژیک خود را دریافت کرد. پس از پنجاه سال سوار بودن بر خر مراد و بهره برداری از پشتیبانی های یهودیان سراسر جهان، که اغلب پست های مهم قدرت سیاسی و اقتصادی جهان را غصب کرده اند، اینک صهیونیسم اسرائیل خود را در گردابی می بیند که او را به سمت تضعیف هر چه بیشتر خواهد کشید. این جماعت متعصب و شارلاتان که فقط به موفقیت و پیروزی «به هر بهایی » عادت دارد برای جبران این شکست می تواند خارومیانه و یا جهان را به آتش بکشد. هشیاری جامعه ی بین المللی برای کنترل این مبتلایان به جنون ایدئولوژیک لازم است. نظر خواهی اخیری که در آن اکثریت اروپایی ها (59 درصد) اسرائیل را نخستین تهدید برای صلح جهانی قلمداد کرده بودند تاییدی بر این نگرانی است.[3] باید دانست که بنا به گفته ی یک نشریه تخصصی بریتانیا زرادخانه ی اتمی اسرائیل بالغ بر 400 موشک هسته ای با قدرت 50 مگاتون که برابر با 3850 بمب همانند بمب اتمی هیروشیما می باشد در اختیار دارد. این دولت نزدیک به 300 بمب افکن اف 16 در اختیار دارد که آمریکا به او داده است و هر یک قادر به حمل بمب اتمی می باشد. احتمال دخالت این هواپیماها در حمله به مراکز اتمی ایران در ماههای آینده بسیار بالاست. کارشناسان تایید کرده اند که از سال 1967 موشک های هسته ای اسرائیل پایتخت های کشورهای عربی را نشانه رفته اند.[4] اینک که بمب های ایدئولوژیک صهیونیست ها عمل نکرده است باید منتظر بمب های اتمی آنان بود ؟

 

وظیفه ی آزادیخواهان

 

بر روشنفکران انسان دوست، عدالت طلب و مظلوم پناه است که با آگاه ساختن خلق های خاورمیانه از این موفقیت محدود برای دستیابی به یک پیروزی بزرگتر بهره برند. افشاگری ماهیت خطرناک ایدئولوژی صهیونیسم برای جهانیان و بر ملا ساختن نقشه های شوم اسرائیل برای سلطه ورزی بر خاورمیانه گام مهمی است در این راستا. به طور مثال روشنفکران عراقی و کرد باید در مورد نقش تخریب گر و حضور خزنده ی اسراییلی ها در عراق و بخصوص در کردستان عراق به کار اطلاع رسانی بپردازند و کارکرد این جاسوسان و نفوذی ها را در ادامه ی نا امنی در این کشور، ترور مغزها، دزدیدن ثروت های نایاب، از بین بردن متخصصان عراقی و ایجاد پایگاه های متعدد جاسوسی در سراسر کشور توضیح دهند. آگاهی ملت های عرب یگانه ضامن سرکوب رویای تخریب گر و ضد انسانی صهونیسم توسعه طلب در منطقه است. حمایت قوی و عملی جهانی از خلق مبارز فلسطین که در خط اول این نبرد تاریخی قرار دارد وظیفه ی هر آزادیخواهی در سراسر جهان است.

در این میان مردم ایران نیز می بایست با مبارزه ای قاطع و همه جانبه در پی پایان دادن به حیات ننگین رژیم ضد انسانی جمهوری اسلامی، این شریک قدیمی اسرائیل، باشند.[5] تجربه ی تاریخ معاصر نشان داده است که سرنوشت جهان و منطقه با نبردی همه جانبه بر علیه مثلث امپریالیسم-صهیونیسم-ارتجاع می تواند از این مسیر گسترش نابرابری ها و ستم های منطقه ای و ملی رها شود. در این مبارزه دو عنصر آگاهی و شجاعت از بالاترین ضرورت ها برخوردارند.

 

*  *

www.korosherfani.com

18/08/2005

 [1] http://fr.news.yahoo.com/050818/5/4jn1l.html

[2] http://mesnouvelles.branchez-vous.com/Monde/050818/M081842U.html

[3] http://www.maroc-hebdo.press.ma/MHinternet/Archives_579/html_579/israel.html

[4] http://www.france-palestine.org/article187.html

[5] http://www.korosherfani.com/neveshteha/RegimsIR-IS.pdf

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کورش عرفاني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.