شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نقد (critique) با خرده گرفتن و عیب‌جویی (censure) یکی نیست.

همنشين بهار

نقد (critique) با خرده گرفتن و عیب‌جویی (censure) از زمین تا آسمان تفاوت دارد. در نقد چیزی وجود دارد که مرتبط با فضیلت است. نقد با پیشداوری یکی نیست.

...

جدا از ساخت قدرت که ظالم پرور است و با رذیلت سازی امان نمی‌دهد در جامعه، خرد ورزی، نگرش انتقادی و بحث «عقل نقاد» پا بگیرد، شاه و شیخ درون ما نیز از نقد که اساس معرفت و عامل پویایی است، چیزی جز «رو کم کنی» و تهمت و افتراء نمی‌فهمد و به پیشداوری متوسل می‌شود.

پیشداوری، به مطلق گرائی و منطق گریزی، به عسل پوشی و سرکه فروشی، به خشک مغزی و تعصب جاهلی، و بالاخره به فاشیسم فکری و فلسفی و «این منم طاووس علیین شده» و هر که عین من نیست دشمن منست، می‌انجامد و رد خور هم ندارد.

...

فرانسیس بیکن که با تدوین و ترویج روش استقرائی در علوم تجربی، به فلسفه خدمت نمود، هنگامیکه پیشداوری را تحلیل و تئوریزه می‌کرد می‌گفت پیشداوری نتیجه درک غلط پدیده ها و تمایل شدید به اسطوره پردازی و بت سازی است.

اینکه دنیای مدرن علاوه بر امثال بریتنی اسپیرز، کریستینا اگلرا، شکیرا، مادونا، آرنولد شوارتزنگر، مایکل جکسون، دی کاپریو، جنیفر لوپز، دیوید بکام، و... برای خود اسطوره های منحصر به فرد دیگری هم دارد که با جهانی شدن سرمایه در حال شکل گیری است ــ نشان می‌دهد که بت سازی و اسطوره پردازی مختص جوامع سنتی و عقب مانده نیست بلکه زائیده شرایطی است که هرگاه فراهم شود حتی در قرن بیستم یا هر زمان دیگری جان خواهد گرفت.

 ذهنیت بت زده، بی توجه به اینکه تمام قهرمانان تاریخ محدود به واقعیت اند، آرزوها، امیال و دنیای خویش را در سخن ورفتار از ما بهتران و کسی که خیال های خود را در او باز می‌تاباند خلاصه نموده، وی را به عرش اعلا برده در برج عاج می‌نشاند و هیچ گونه چون و چرائی را هم در موردش نمی‌پذیرد.

این چنین است که «الف خوب است»، با مغالطه منطقی، مبدل به «خوب الف است» شده، سپس جز مدح و ثنا و توصیف آن خوب که مساوی است با الف و «هرچه آن خسرو کند، شیرین بود» حرفی و سخنی در کار نبوده و بازار تملق و چاپلوسی و تظاهر و دورویی که متاسفانه در جامعه استبداد زده ما رواج بسیار دارد، گرم می‌شده است.

 

***

همنشین بهار

hamneshine_bahar@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همنشين بهار:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.