شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نیونرمال

علی ناظر

اگر به گفته های سیاستمداران غرب و شرق و میانه دقت کنیم با واژه های جدیدی روبرو می شویم. «نیو نرمال»، «فاصله گذاری هوشمند»، و بسیاری دیگر که همه شنیده و با آن در حال اخت گرفتن هستیم.

وقتی جرج اورول در کتاب 1984 که سال 1949 منتشر شد، هشدار داد که «برادر بزرگتر» ما را تماشا خواهد کرد، از همان زمان، با مفهوم «برادر بزرگتر» با هراس برخورد کرده، و دائما سعی کردیم تا دولت نتواند در نقش برادر بزرگتر (آقا بالا سر) بر ما حکمرانی کند. متاسفانه هرچه زمان بیشتر می گذشت به ضعف خود و توان برادر بزرگتر بیشتر پی می بردیم. در هر رهگذری یک دوربین وصل شد تا پلیس بتواند از راه دور و لحظه به لحظه رفتار ها را زیر نظر بگیرد. هوش مصنوعی که توسط ریاضی دانان و متخصصین کامپیوتر برای بهزیستی انسان طراحی شده بود، به عنوان ابزاری در دست خودکامگان، بر سلائق و خواست های جامعه تأثیر گذاشت. ماهواره ها به فضا پرتاب شد تا از صد ها کیلومتر دورتر، که دست انسان به آن نمی رسد، برادر بزرگتر بتواند اعمال و عکس العملهای تهیدستان را ارزیابی کند. ما شدیم همچون مورچگان تا موریس مترلینگ نظاره کند و آن را ناخواسته برای طبقه سلطه گر فورموله کند.

جرج اورول داستانی نوشته که به حقیقت پیوست؛ و حال، پس از 70 سال، ویروس به جان جوامع انسانی افتاده و قرار است به مثابه ابزاری در دست طبقه سلطه گر، آخرین خاکریز حقوق اولیه انسانی را تسخیر کند.
قرار است به ما بقبولانند که چاره ای نیست بجز «ویدیو کنفرانسینگ» تا همه چیز تحت کنترل باشد. می خواهند به ما بقبولانند که «نرمال» یعنی حق آزادی اندیشه و بیان را باید دوباره تعریف کرد. باید بپذیریم که نام و آدرس ایمیل و شماره تلفن و اطلاعات پزشکی و... همه علنی شوند و به هرنهادی که می خواهند بدهند، چرا که می خواهند Track and Trace کنند و مطمئن باشند که کسی که کرونایی شده ویروس را به دیگری انتقال نداده است. نیونرمال، یعنی با آمار و ارقام بازی کردن. یعنی وعده های توخالی برای حمایت از اقتصاد و معیشت مردم دادن. یعنی بیکاری میلیون ها نفر در کشورهای تحت سلطه، و صدها هزار بیکار در کشورهای توسعه یافته. یعنی رشد فقر، گرسنگی، فحشا، فساد در میان تهیدستان، و سلاخی تهیدستان برای ترمیم آسیبهای مالی طبقه زراندوز. در نیونرمال، برای ما نرمال می شود که بشنویم فلان بانک 32000 نفر را با یک امضا بیکار کرد. که فلان شرکت هواپیمایی 12000 نفر را بیکار کرد. نزدیک به هفت میلیون نفر به صف بیکاران در آمریکا پیوستند. این ارقام که در پس هر عدد یک خانواده و کودک نهفته، نیونرمال است. نیونرمال که بشنویم و به راحتی از کنار آن بگذریم. به مانند اینکه بشنویم 100 پزشک و پرستار و بهیار در ایران و 65 نفر در انگلستان بخاطر دیرکرد دولت های این دو کشور جان سپردند تا بیماران تحت درمان آنها بتوانند زندگی کنند. نیونرمال.

در این دورانی که استخوان طبقه تهیدست می رود تا در زیر چکمه زراندوزان بشکند، دولت های مرتجع و فاشیست رشد می کنند. فرهنگ «چراغی که در خانه رواست» نهادینه می شود و «انسانیت» می میرد، و «مردم» با حمایت دولتهای پوپولیست در مقابل «مردم» قرار می گیرند. جنگ و جنایت بر صلح و همزیستی مسالمت آمیز چیره می شود. و دین دو باره نفسی تازه می کشد.

در نیو نرمال، رنج و مشقتی که روشنفکران و مبارزان از رنسانس تاکنون کشیدند تا شاید بتوانند چراغی بر سر راه «مردم» روشن کرده و خرافات و ارتجاع دینی و سیاسی را به گوشه ای برانند، به سراشیب نابودی هل داده می شود.

کرونا بطور حتم خواهد رفت، اما باید از پساکرونا هراس داشت. سلطه جویان در حال برنامه ریزی برای هرچه به زنجیر کشاندن طبقه تهیدست هستند،

نگذاریم واژه هایی همچون نیونرمال در ذهن و فکر ما نهادینه شود.

شاد باشید
علی ناظر
9 اردیبهشت 1399
28 آوریل 2020

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.