شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مهدی تقوایی

علی ناظر

یادداشت روز نویس سایت دیدگاه درگذشت. ولی آقامهدی فراتر از یک یادداشت روز نویس بود.

مهدی تقوایی که از اعضای قدیمی سازمان مجاهدین خلق بود و در دوران شاه به زنجیر کشیده شده و شکنجه شده بود، پس از مدتی که در قرارگاه های ارتش آزادیبخش ملی ایران همراه با همسرش (ناهید – یادش گرامی باد) به سر می برد به خاطر اختلافات نگرشی-ایدئولوژیک از سازمان جدا شد.

ریز و دلایل جدایی از سازمان و دیگر گوشه هایی از زندگی او را یارانش که زمان بیشتری با او گذرانده اند را کاملتر می دانند. آنچه برای من، به عنوان پژوهشگر و همکارش در سایت دیدگاه شایان توجه بود، اخلاق مهدی تقوایی بود.

مهدی تقوایی، که در دیدگاه با نام فرهاد مهدوی یادداشت روز می نوشت، انسانی فرهیخته، پاک سرشت، و نیک پندار بود. لبخند به راحتی از لبانش نمی افتاد و دیدگاه دیگری را با خشم و شعار به چالش نمی گرفت. در حین مسلمانی و باورمندی عمیق به اصول و شعائر اسلام، با نامسلمانی چون من از دریچه علم به مسائل می نگریست. از خود (تا آنجا که می دانم) دو ترجمه به جای گذاشته که خواندنی هستند.

چه اخیرا که با او فقط تماس تلفنی داشتم و چه پیش از این که رودر رو به تحلیل مسائل می پرداختیم، هم سخنی با او برایم آموزنده و موشکافانه بود. اخلاق و منش مهدی، اخلاق و منش اعضای نخستین مجاهدین بود. استواری در عقیده، پایبندی به اصول پایه، و احترام به مقام خلق، از صفات برازنده رفیق دیدگاه و یار همیشگی خلق، مهدی تقوایی بود.

ایکاش می ماند تا سرنگونی جمهوری اسلامی را می دید. دوری همیشگی مهدی را به خانواده و بازماندگان و یارانش تسلیت می گویم. هرچند که اگر از دریچه باورمندی اسلامی او به این فقدان بنگریم، مهدی از کنار بخشی از خانواده رفت تا به بخشی دیگر از خانواده اش بپیوندد.

یادش گرامی

علی ناظر

3 فروردین 1399

22 مارس 2020

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.