شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پیشنهاد جعفر پناهی:‌ رفراندوم یا تظاهرات آزاد

رادیو فردا

 جعفر پناهی٬ کارگردان مشهور سینمای ایران، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست برای مشخص شدن میزان «پایگاه مردمی» نظام٬ اجازه برگزاری رفراندوم یا تظاهرات آزاد بدهند. پیشتر شماری از هنرمندان داخل ایران از حق شهروندان برای انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کرده‌اند.
آقای پناهی با مطرح کردن این درخواست در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت که «از ميدان انقلاب به طرف ميدان فردوسى مى‌رفتم. هزاران بسيجى موتورسوار، نيروى انتظامى، نيروهاى ضدشورش ......با تجهيزات كامل بين ميدان تا چهار راه وليعصر ديده مى‌شدند».
این کارگردان مشهور سینما با طرح این پرسش که «اين لشگركشى و اين همه ترس از تظاهرات براى چيست» افزود که «آيا براى امنيت است؟ بيشتر، حس اشغال به دست نيروهاى بيگانه مي‌كردم تا امنيت».
جعفر پناهی اضافه کرد: «اگر يک نظام سياسى، پايگاه مردمى داشته باشد، لشگركشى و كشتار نمى‌كند. ترس با لشكركشى آشكار مى‌شود كه خود به خود معنى آن فاقد پايگاه مردمى است».
وی بدون اشاره به نام خاصی٬ خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نوشته است: «اگر معتقد به پايگاه مردمى هستيد اجازه رفراندم بدهيد...مسالمت آميز ترين راه ، رفراندم است».
آقای پناهی اضافه کرد که «اگر رفراندم خرج دارد و بودجه‌اش را نداريد٬ بدون آنكه لشگركشى كنيد اجازه بدهيد فقط يک روز طرفداران حكومت و يک روز ديگر هم بقيه آزادانه و بدون بگير و ببند تظاهرات كنند».
این کارگردان سینما نوشت: در صورت برگزاری تظاهرات آزاد٬ «حتى خون از دماغ كسى بيرون نخواهد آمد» و مقام‌های کشور نیز می‌توانند درباره میزان پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی٬ «قضاوت» كنند.
وی همچنین به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اطمینان داد که «ملت به نتيجه {رفراندوم}احترام خواهند گذاشت» و از آنها پرسیده که «شما چطور؟».
در روزهای اخیر و در ادامه اعتراض‌ها در چندین شهر ایران، شماری از هنرمندان داخل کشور از حق شهروندان برای انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کرده و خواستار پرهیز از سرکوب و خشونت شده‌اند. گروهی از هنرمندان ایرانی در خارج نیز حمایت خود از معترضان را ابراز کرده‌اند.
در ایران، ترانه علیدوستی، بازیگر سینما،‌تلویزیون و تئاتر، از نیروهای امنیتی و انتظامی خواسته است از «برخورد فیزیکی» با معترضان خودداری کنند.
مهناز افشار، بازیگر سینما و تئاتر، نیز توئیت کرده است: این صدای مردم معترض است و جواب صدای اعتراضشان باتوم و گاز اشک آور نیست.
همچنین تهمینه میلانی، نویسنده و کارگردان به‌نام ایرانی، ضمن ابراز مخالفت با «تخریب و خشونت»٬ تاکید کرد «باور دارم بی‌شک این صحنه حاصل دخالت و نقشه دشمن نیست».
علیرضا عصار٬ خواننده و آهنگساز نیز روز ۱۱ دی ماه در جریان کنسرتش در تهران، گفت که «خیلی از ما موافق برخی اتفاقات نیستیم؛ مانند شیشه شکستن… اما حق با مردم است… مسئولان در هر سمتی هستند دقت کنند که این مردم حقیقتا شایستگیشان بیشتر از این حرف‌هاست که در کشوری با این همه ثروت، این‌قدر سخت زندگی کنند».
در خارج از ایران نیز گوگوش٬ فرامرز اصلانی٬ هاتف و منصور، خواننده٬ شیرین نشاط٬ کارگردان و رضا دقتی، عکاس، از اعتراض‌های در ایران حمایت کرده‌اند.
اینستاگرام و سایت های خبری/ب.ب/ب.ک.

منبع: رادیو فردا، 12 دیماه 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.