شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

قوه مقننه بی یال و کوپال

علی ناظر

سپنتا نیکنام، شهروند زرتشتی ساکن یزد، که در دوره جهارم شوراها عضو شورای شهر یزد بود، پس از اینکه بار دیگر به عضویت انتخاب شد، عضویتش با رأی شورای نگهبان تعلیق شد. در همان زمان علی لاریجانی رئیس مجلس اسلامی تأکید کرد که اظهارنظر مجدد شورای نگهبان در مورد قوانین «معنی ندارد، چرا که کشور را بر هم می‌زند». علی مطهری هم افزود «شورای نگهبان نباید انضباط کشور را مختل کند» (6 آبان 1396).
چند روز پیش، در 21 آذر 1396، مجلس اسلامی برای «بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد» طرحی را به تصویبرسانده وتصریح می کند که اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی امکان نامزدی در انتخابات شوراها را دارند. در همان جلسه، اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان متذکر می شود «در این انتخابات حقی حذف شده است و آنچه در این قانون آمده از ابتدا وجود داشته است و باید در شورای شهر پنجم هم اعمال شود».
امروز اما، شورای نگهبان طی نامه‌ای این مصوبه را برخلاف موضعگیری خمینی در تاریخ  1358.7.12 مذکور در صحیفه نور (جلد6، چاپ 1371، صفحه 31) دانسته و در نتیجه «مصوبه نمایندگان مردم» را خلاف موازین شرع اعلام می کند.
طلاب حوزه، مستقر در شورای نگهبان، معتقدند در کشوری که اکثریت مسلمان هستند، غیر مسلمان ها نباید تعیین خط مشی کنند، و اگر هم چند نماینده از اقلیت های دینی در مجلس اسلامی وجود دارد، به این خاطر است که سخنگوی اقلیت های دینی باشند، و چون تعدادشان کم است، نمی توانند در روند کلی تصمیم گیری ها تأثیر گذار باشند.
به زبانی ساده، نه تنها رئیس جمهور کشور «تدارکاتچی» ولی فقیه است، بلکه مجلس «نمایندگان مردم» که باید عالیترین نهاد قانونگذاری، و «مستقل» باشد، هم نقشی صوری و تشریفاتی داشته، و کلیه مصوبات این نهاد خیلی «مستقل» باید از ممیزی «طلاب» عبور کند.
آیا نباید علیه چنین نظامی شورید و آن را سرنگون کرد؟
علی ناظر
27 آذر 1396
18 دسامبر 2017  
 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.