شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«خیانت سکوت» - بخش 1

علی ناظر

در پنجاهمین سالگرد «عملیات تت» در ویتنام، و  صدمین سالگرد بیانیه بالفور، و اعلان جنگ ضمنی «ائتلاف سعودی» علیه ایران، واکنش جمهوری اسلامی، و موضع جنگ طلبانه کیهان، به «خیانت سکوت» اشاره ای کوتاه می کنم.

نزدیک به 50 سال پیش (فوریه 1968) ولتر کرونکیت، گزارشگر جنگ ویتنام، متعاقب عملیات تت، در پیامی پیش بینی کرد: مطمئنم که تجربه خونین ویتنام با یک بیانیه خشک و خالی به پایان می رسد. چند سال پس از این گزارش، ویت کنگ ها پیروز شده و آمریکا برای مدتی به اشغال خود خاتمه داد.
تمام جنگ ها با بیانیه ای ساده و خشک و خالی به پایان می رسند. به قطعنامه 598 توجه کنید. آنچه می ماند، شهرهای ویران، مردمی عصبی، کشوری فقیر، و عقب افتاده است. سیاستبازان سیّاس می روند پی کارشان، و یا جام زهر می خورند، اما چیزی را تغییر نمی دهند.

در جنگ ویتنام، 850 هزار سرباز از جنوب ویتنام، 540 هزار سرباز آمریکایی، 50 هزار سرباز کره جنوبی، و 80 هزار سرباز از کشورهای مختلف علیه ویت کنگ ها می جنگیدند. چندین میلیون تُن بمب بر آن خاک فرود آمد. طی این جنگ خانمان سوز و ویرانگر، بین 200-400 هزار شهروند غیر نظامی در جنوب ویتنام، و 170-220 هزار سرباز از جنوب ویتنام، کشته شدند. بیش از یک میلیون نفر فقط در جنوب ویتنام، زخمی شدند. نزدیک به 58 هزار سرباز آمریکایی کشته، و 300 هزار سرباز آمریکایی زخمی شدند. در شمال ویتنام، بیش از 50 هزار شهروند غیر نظامی، بین 400 هزار تا یک میلیون ویت کنگ جان سپردند.  نزدیک به نیم میلیون نفر دیگر مجروح شدند.

آمریکا پس از آن شکست، استراتژی حضور مستقیم در جنگ را برای مدتی به کنار گذاشت تا در 2001 به بهانه صدام و طالبان و تروریسم، سه کشور تاریخی در خاورمیانه را به تلّی از خاک بدل کرد. امروز، نگاه نظامی آمریکا تا حدودی نامتعیّن است. ورود مستقیم آمریکا و اسرائیل به جنگی دیگر در خاورمیانه، تنها با استفاده از بمب اتم به پایان می رسد. بمبی که حتما باید بر خاک ایران فرود آید.

خیانت سکوت

50 سال پیش، مارتین لوتر کینگ گفت: «زمانی فرا می رسد که سکوت، خیانت است، آن روز، امروز است» (A time comes when silence is betrayal……that time has come for us.")؛ اما این فعال مشهور حقوق بشر، پیش از رسیدن به این نتیجه گیری، با وجود آگاهی از تمام جنایات در ویتنام، تمام کشتار، تمام تجاوزها و ویرانی ها، سالها «سکوت» کرد. جانسون جنایت می کرد و لوترکینگ «سکوت». بنا به گفته خودش، اطرافیان و هوادارانش به او اصرار می کردند که «ما در حال یک مبارزه تاریخساز هستیم»، «هدف ما، احقاق حقوق سیاهپوستان در آمریکا است»، «نباید بخاطر هیچ دلیل و موضوعی چشم از روی هدف برداریم»؛ و او سکوت می کرد. جنایت را می دید و سکوت می کرد - «برای هدفی عالیتر».  تا بالاخره در 4 آوریل 1967 لوتر کینگ سکوت را شکست، و علیه «جنگ» و «جنایت» در ویتنام، موضع گرفت. شکستن «سکوت» علیه جنایت، پایان یک «خیانت» بود.

در باره شما نمی دانم، اما به نظر من، مارتین لوترکینگ را می توان «هم جبهه» لیندون جانسون دانست. می توان لوتر کینگ را در کشتار فجیع قرن بیستم، شریک دانست. آری، او سکوت خود را در 1967 شکست و علیه جنگ موضع گرفت، اما خیلی وقت پیش از آن،  از روزی که می دانست این «جنگ» جنگی است ناعادلانه و مردم کُش، تا روزی که علیه آن برخاست، مارتین لوترکینگ شریک جنایت بود.

به نظر من، سکوت در قبال جنگ افروزی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی که منافع اسرائیل و آمریکا را تأمین می کنند، «خیانت» است.
سازمان ها و احزاب سیاسی باید در یک اقدام مشترک موضع خود علیه جنگ، و مواضع جنگ طلبانه عربستان و جمهوری اسلامی را بیان کنند (حتی اگر باور دارند جنگی رخ نخواهد داد). هر اقدامی کمتر از این موضع مشترک، صاف کردن جاده جنگ، برای ویرانی ایران، است. پس از وقوع جنگ، هر موضع، له یا علیه جنگ، چیزی نیست بجز «مردم فریبی»، «میوه چینی سیاسی»، و «خودفروشی» به طراحان و مجریان جنایت.

برخی از فعالان سیاسی (دموکرات) با ورود به تله ترامپ و اسرائیل، مدعی شده اند که مواضع ترامپ به سرنگونی جمهوری اسلامی منتهی شده و در نتیجه باید از آن حمایت کرد. این نکته شایان تأمل است.

ادامه دارد....

علی ناظر

15 آبان 1396

6 نوامبر 2017

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.