شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تیلرسون سخنان خامنه ای را تأیید کرد

رجانیوز

مشروح صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا در کمیته روابط خارجی سنا:
 
از عناصر داخلی ایران برای تغییر نظام سیاسی این کشور حمایت می‌کنیم/ ما و متحدانمان بایستی با بلندپروازی‌های ایران برای دست‌یابی به هژمونی در منطقه مقابله کنیم/ تحلیل‌گر بی بی سی: تيلرسون صراحتاً سخنان آيت‌الله خامنه‌ای را تأييد كرد
طی دو سه سال اخیر و برغم کاهش نسبی تنشها میان ایران و غرب، آیت الله خامنه‌ای بارها گفته است که آمریکا نهایتا به دنبال تغییر نظام در ایران یا قلب ماهیت آن است. باز هم رسانه‌‌های فارسی زبان غرب، این خوانش را بدون مبنایی در واقعیت دانستند و با غیرواقعی دانستن آن، این موج رسانه‌ای را ایجاد کردند که هدف رهبر ایران ضربه زدن به سیاستهای تنش زدایی دولت روحانی و ایجاد مانع برای عادی سازی رابطه ایران با آمریکا و استفاده از مواهب برجام است.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا در نشست استماع سنا روز چهارشنبه گفت که از عناصر داخلی ایران برای تغییر نظام سیاسی ایران حمایت می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس وی در پاسخ به سوالی از «تد پو» نماینده ایالت تگزاس در سنا درباره نظر دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور  آمریکا درباره تغییر نظام حاکم ایران گفت: «سیاست ما در قبال ایران در حال تدوین است و هنوز به رئیس‌جمهور ارائه نشده است. با وجود این، ما از نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه با خبریم و در حال اقدام برای مقابله با هژمونی ایران هستیم. تحریم‌های اضافی (وضع کرده‌ایم): اقداماتی علیه برخی افراد و دیگران به کار گرفته شده‌اند و ما به طور مداوم مزایای (این تحریم‌ها) را بررسی می‌کنیم، هم از حیث دیپلماتیک و هم از حیث تبعات بین‌المللی قرار دادن کل سپاه به عنوان سازمان تروریستی؛ چون همان‌طور که می‌دانید ما سپاه قدس را در فهرست تحریم قرار داده‌ایم.»
 
وی ادامه داد: «سیاست ما در قبال ایران مقابله با این هژمونی، مهار توانایی آنها برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای و اقدام برای حمایت از آن عناصری در داخل ایران، به نحوی است که به تغییر صلح‌آمیز آن نظام سیاسی منجر شود. همان‌طور که می‌دانیم چنین عناصری در داخل ایران هستند.»   
 
رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا این اظهارات را در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا مطرح کرد. وی در این نشست بار دیگر ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه متهم کرد.  
 
وی گفت: «رژیم ایران کماکان مداخلات و فعالیت‌هایی که خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کنند را ادامه می‌دهد: حمایت از حکومت بسار اسد، تأمین مالی شبه‌نظامیان و پیکارجویان در عراق و یمن که از دولت‌های قانونی مشروعیت‌زدایی می‌کنند و مسلح کردن گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله که متحد ما اسرائیل را تهدید می‌کنند.»
 
تیلرسون اضافه کرد: «ما و متحدانمان بایستی با بلندپروازی‌های ایران برای دست‌یابی به هژمونی در منطقه مقابله کنیم.»
 
تیلرسون در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت که واشنگتن برای اطمینان از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تعامل است و فراینده‌های معین‌شده در توافق هسته‌ای را دنبال می‌کند.  
 
یک نماینده کنگره در این جلسه از «تیلرسون» بابت تعیین نکردن فردی جهت پیگیری مسئله آزادی «رابرت لوینسون»، مأمور سابق «اف‌بی‌آی» که چند پیش در ایران ناپدید شده بود، انتقاد کرد. 
 
وی از تیلرسون پرسید که آیا برنامه‌ای برای ملاقات با ایرانی‌ها دارد. وزیر خارجه آمریکا گفت: «من برنامه‌ای برای ملاقات با ایرانی‌ها ندارم.»
 
وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «ما به خاطر اینکه فردی در این سمت نداریم تلاش‌هایمان را متوقف نمی‌کنیم.»
 
 
اما این اظهارات وزیر خارجه آمریکا واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. علی علیزاده کارشناس شبکه بی بی سی در رابطه با اظهارات تیلرسون با انتشار متنی نوشت:
 
 
 
 مرداد ۹۴ و بعد از حصول برجام، آیت‌الله خامنه‌ای مبحث نفوذ آمریکا در ایران را جدی دانست. رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور بلافاصله موجی خبری راه انداختند که هدف رهبر ایران حمله به دولت منتخب روحانی و مخالفت با برجام و دادن بهانه‌ای برای اتهام زدن به منتقدان حکومت و ایجاد زمینه برخورد قضایی با آنهاست. 
 
 طی دو سه سال اخیر و برغم کاهش نسبی تنشها میان ایران و غرب، آیت الله خامنه‌ای بارها گفته است که آمریکا نهایتا به دنبال تغییر نظام در ایران یا قلب ماهیت آن است. باز هم رسانه‌‌های فارسی زبان غرب، این خوانش را بدون مبنایی در واقعیت دانستند و با غیرواقعی دانستن آن، این موج رسانه‌ای را ایجاد کردند که هدف رهبر ایران ضربه زدن به سیاستهای تنش زدایی دولت روحانی و ایجاد مانع برای عادی سازی رابطه ایران با آمریکا و استفاده از مواهب برجام است. 
 
 روز چهارشنبه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در مجلس نمایندگان گفته: «سیاست دولت آمریکا حمایت از انتقال مسالمت آمیز قدرت در ایران است. سیاست ما در قبال ایران این است که هژمونی و استیلای ایران را عقب برانیم، توانایی آنها در تولید تسلیحات اتمی را مهار کنیم، و از عناصری در داخل ایران حمایت کنیم که منجر می‌شود به انتقال مسالمت‌آمیز حکومت. و البته همان‌طور که می‌دانیم، آن عناصر حضور دارند.»
 
 حالا وزیر خارجه آمریکا به صراحت سخنان آیت الله خامنه‌ای را تایید کرده است. میل آمریکا به تغییر نظام ایران یا ماهیتش به منظور همسو کردن این حکومت با منافع مادی و استراتژیک آمریکا در خاورمیانه امری روشن و آشکار است و حتی نیاز به اعتراف تیلرسون ندارد. یارگیری از داخل ایران یا از داخل افکار عمومی ایرانیان نیز برای این تغییر ماهیت هم روشن است و عجیب نیست.
 
  حکومتها دنبال افزایش حیطه نفوذ و سلطه خود هستند. چه رسد به آمریکا که به سه دهه ابرقدرتی عادت کرده و چه برسد به طعمه‌ای به نام ایران که هنوز هم مهمترین واحد ژئوپولیتیک خاورمیانه و استراتژیک ترین منبع و چهارراه انرژی جهان است. شاید بتوان گفت هنوز هم بزرگترین فقدان و خلا آمریکا، از دست دادن دولت متحد پهلوی و قطع نفوذ آمریکا در ایران است. 
 
 آنچه عجیب است، انکار عامدانه این «بدیهیات علم سیاست» است. آنچه عجیب است عادی شدن این موضوع است که نوعی پوپولیسم در سیاست خارجی، نوعی عوامفریبی در بیخطر نشان دادن آمریکا، روزانه  به افکار عمومی ایرانیان تزریق میشود. از کجا؟ از رسانه‌های فارسی زبان همان دولت آمریکا یا متحدش دولت بریتانیا. 

منبع: رجانیوز، 25 خرداد 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.