شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

موضع‌گیری ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران نزدیک مرز عراق و اردن

رادیو فردا

رویترز: موضع‌گیری ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران نزدیک مرز عراق و اردن
خبرگزاری رویترز به نقل از فرماندهان «ارتش آزاد سوریه» می‌گوید، نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، دست به تقویت نیرو در مناطق نزدیک مرز عراق و اردن زده‌اند. مناطقی که شورشیان مخالف بشار اسد در تلاش برای کنترل آن‌ها پس از خروج نفرات «داعش» هستند.
رویترز ۲۵ اردیبهشت ماه در گزارش خود به نقل از فرماندهان شورشی سوریه، می‌گوید برآوردهای اطلاعاتی آن‌ها از اعزام «صدها نیروی ارتش و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، مجهز به تانک و جنگ‌افزارهای سنگین» به شهر «سبع بیار» حکایت دارد.
پیش از این گزارش‌هایی از کنترل سبع بیار و برخی مناطق اطراف آن توسط نیروهای دولتی سوریه منتشر شده بود. سبع بیار در ۱۲۰ کیلومتری دمشق در مناطق بیابانی «صحرای سوریه» قرار دارد، منطقه‌ای که تا مرز عراق و اردن کشیده شده‌است.
این شهر نسبتا دورافتاده در عین‌حال از نظر راهبردی اهمیت دارد، چراکه نزدیک آزادراه دمشق-بغداد است و نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان حامی بشار اسد قصد دارند مواضع خود را در آن در پی خروج نفرات گروه موسوم به «حکومت اسلامی» تقویت کنند. در حالی‌که شماری از گروه‌های وابسته به «ارتش آزاد سوریه» نیز در تلاش برای کنترل این مناطق هستند.
همچنین در مناطق مرزی، اردوگاه‌هایی برای آموزش برخی از شورشیان سوری دایر است که توسط ایالات متحده و ائتلاف به رهبری آن کشور، و اردن اداره می‌شوند و شورشیان می‌گویند اعزام نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، ممکن است آن‌ها را به این اردوگاه‌ها نزدیک کند. یکی از این پایگاه‌ها، پایگاه «تنف» است که نیروهای ویژه ارتش آمریکا در آن حضور دارند و شماری از شبه‌نظامیان «ارتش آزاد» را آموزش می‌دهند.
شورشیان سوری به خبرگزاری رویترز گفته‌اند هدف نهایی دولت مرکزی سوریه و حامیان آن، اتصال به شبه‌نظامیان شیعه در عراق است که در آن سوی مرز حضور دارند.
شبه‌نظامیان شیعه عراق، از جمعه هفته گذشته، عملیاتی را برای بیرون‌راندن نفرات «داعش» از مناطق بیابانی نزدیک مرز سوریه آغاز کرده‌اند. رهبران شبه‌نظامیان عراق ابراز امیدواری کرده‌اند که به‌زودی به نیروهای دولتی سوریه برسند.
شورشیان مورد حمایت غرب، طی دو ماه گذشته موفق شدند پیشروی‌هایی علیه «داعش» در سوریه انجام داده و مناطقی را در حد فاصل «بیر قصب» در پنجاه کیلومتری جنوب‌شرق دمشق، تا مرز عراق و اردن، به کنترل خود درآورند.
رسانه‌های سوریه و ایران در ۲۳ اردیبهشت ماه گزارش‌هایی از «تسلط» ارتش سوریه بر «مثلث ظاظا» در «صحرای سوریه» منتشر کرده و گفته بود بین ارتش سوریه و دو گروه «جیش اسود الشرقیه» و «لواء شهداء القریتین» از «ارتش آزاد سوریه» درگیری‌هایی رخ داده‌است.
دولت سوریه هنوز به گزارش اخیر رویترز واکنشی نشان نداده‌است.

منبع: رادیو فردا، 25 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.