شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شاهزاده رضا پهلوی انتخابات ایران را «کلاه‌برداری فکری» توصیف کرد

رادیو فردا

رضا پهلوی انتخابات ایران را «دوری تازه از کلاه‌برداری سابقه‌دار» توصیف کرد
رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، در بیانیه تازه‌ای به مناسبت انتخابات سال ۱۳۹۶، حکومت جمهوری اسلامی را متهم کرد که برای «بقای استبداد» در ایران «دوری تازه از کلاه‌برداری انتخاباتی سابقه‌دار خود» را برگزار می‌کند و از مردم ایران خواست تا در این ارتباط «دست رد به سینه» جمهوری اسلامی بزنند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه جاری برگزار می‌شود و نامزدهای مورد تأیید شورای نگهبان هم‌اینک مشغول کارزارهای تبلیغاتی خود هستند.
رضا پهلوی در این بیانیه که در وب‌سایت وی منتشر شده با اشاره به انتخابات پیش رو خطاب به ایرانیان می‌نویسد: «شما با درک درست خود از مفاهیم، نیک می‌دانید که چیدمان گزینه‌های حاکمیت توسط نهادهای دولت برای کلیت نظام فرقه‌ای، چیزی جز کلاه‌برداری فکری، مفهومی، سیاسی و انتخاباتی نیست.»
شاهزاده رضا پهلوی در این بیانیه افزود که «شما با تجربه و آموخته‌های خود نیک می‌دانید که انتخاباتی سالم، آزاد، عادلانه و رقابتی است که سازماندهی آن، نه با حکومت، که با نهادهای برخاسته از جامعه مدنی شکل گرفته باشد، شما به درستی دریافته‌اید که شکل‌گیری چنین جامعه و مدنیتی مستلزم آزادی نقد و تشویق و ترویج خرد نقادی در تمامی سطوح آموزشی، تربیتی و مدیریتی در کل کشور و در میان آحاد ملت است. در نبود چنین فضایی از آزادی نقد، صحبت از انتخاب و آزادی انتخاب، چیزی جز کلاه‌برداری فکری نیست.»
رضا پهلوی حکومت جمهوری اسلامی را «فرقه تبهکار» لقب داده، انتخابات پیش رو در ایران را «تعزیه انتخاباتی» نامیده و خطاب به مردم ایران می‌گوید که «با باور به خود و به نسل و به میهن خود، دست رد به سینه این فرقه تبهکار بزنید.»
او خطاب به جوانان گفت که حاکمیت در جمهوری اسلامی «برای بازتولید ادواری خود، کمترین ابایی در نابود کردن منافع ایرانیان نداشته و ندارد» و هشدار داد که «کلاه‌برداران بار دیگر در پی آنند تا نسل شما را در شیادی خود شریک کنند.»
ولیعهد پیشین ایران، رؤسای جمهور در جمهوری اسلامی «از بازرگان تا روحانی» را «پیمانکاران یک‌بار مصرف و بازیافت شده نظام» نامید که به گفته او، اولویتشان «حفظ فرقه ضد ملی حاکم در قدرت بوده و هست.»
به گفته رضا پهلوی، «تقسیم تخصصی کار در فرقه تبهکار حاکم، سهام وحشت را در مالکیت اصول‌گرایان و رانت فریب را در انحصار اصلاح‌طلبان قرار داده است.»
در انتخابات پیش‌ رو، گروه‌های اصلاح‌طلب از حسن روحانی، و برخی از گروه‌های اصول‌گرا از جمله جبهه پایداری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از ابراهیم رئیسی حمایت می‌کنند.
فرزند آخرین شاه ایران در بخش دیگری از بیانیه خود خطاب به مردم ایران گفته است: «بدون رضایت و مشارکت شما، فرقه تبهکار حاکم فرو خواهد ریخت.»
به گفته رضا پهلوی، ایران با حکومت فعلی رو به «انحطاط» می‌رود و در بیانیه خود آورده است که «پادزهر انحطاطی که می‌رود تا نابودی ایران را رقم بزند، نیازمند اراده‌ای است ملی.»
وی در این بیانیه، در این باره و در مورد «اراده ملی» توضیح بیشتری نداده اما اضافه کرده است که جوانان «نوک پیکان چنین اراده‌ای» هستند.
این انتقادات از سوی رضا پهلوی در حالی بیان می‌شود که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، اسفندماه گذشته، انتخابات در ایران را «آزاد، سالم و دموکراتیک» توصیف کرد که به گفته او زیر نظر سیستم اجرایی و نظارتی دقیقی برگزار می‌شود.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز اخیراً شرکت مردم در انتخابات را «موضوعی حیاتی و بسیار با ارزش»، و «مصونیت‌بخش» نظام جمهوری اسلامی نامیده و گفت که «اگر انتخابات نبود، امروز اثری  از جمهوری اسلامی ایران باقی نمی‌ماند».
پیش از بیانیه رضا پهلوی، به تازگی برخی از گروه‌ها و چهره‌های سیاسی شرکت در این انتخابات را تحریم کرده‌اند، از جمله شش حزب کردستان ایران و گروه اتحاد برای دموکراسی در ایران.
در همین حال شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده جایزه صلح نوبل، نیز تصریح کرده است که هیچ‌ یک  از نامزدهای تأیید صلاحیت‌شده در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، کارنامه حقوق بشری قابل قبولی ندارد.
رضا پهلوی به تازگی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که به باور او حکومت جمهوری اسلامی در ایران «ذاتاً اصلاح‌پذیر نیست» و راه ایجاد «تغییر اساسی» در ایران را «انقلابی مسالمت‌آمیز» می‌داند که می‌تواند با «اعتصاب سراسری اتحادیه‌های کارگری» آغاز شود.
ولیعهد سابق ایران به تازگی در گفت‌وگویی با رادیوفردا گفته بود که دغدغه پادشاهی ندارد و  دموکراسی، حقوق بشر و سکولاریسم برایش اولویت دارد و خواستار حکومتی است که در آن مسلمانان و بی‌خدایان آزاد باشند اما با همدیگر ستیز نداشته باشند.
رضا پهلوی چندی پیش در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با اشاره به محدودیت‌های مهاجرتی اخیر دربارهٔ ایرانیان، از او خواست تا حساب مردم ایران را از جمهوری اسلامی جدا کند.

منبع: رادیو فردا، 20 اردیبهشت 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.