شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ - ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

این هفته با حقوق بشر در ایران

نبض ایران

دوهفته‌نامه نبض، ۶ اسفند ۱۳۹۵
۱۳۹۵/۱۲/۰۶
کارزار حمایت از مهدی رجبیان - کاریکاتور از Emanuel del Rosso 
این هفته با حقوق بشر در ایران
در دو هفته گذشته

احمدرضا جلالی اعتصاب غذا را از سر گرفت؛ دوباره از اعزام نازنین زاغری به بیمارستان جلوگیری شد؛ کاریکاتوریست‌ها از سراسر جهان برای آزادی مهدی رجبیان کاریکاتور کشیدند و روند اعدام در کشور ادامه یافت.
اقلیت مذهبی
۲۶ بهمن، بیژن فرخ‌پور، نوکیش مسیحی، مجازات دو سال و شش ماه حبس در زندان حبس در زندان عادل‌آباد شیراز را آغاز کرد. فرخ‌پور به جرم تبلیغ مسیحیت و با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجماع و تبانی» محکوم شده بود. هرانا.
محاکمات
۲۶ بهمن، سه زندانی سیاسی در بوچستان، هر کدام به شش ماه حبس محکوم شدند. اتهامشان «اقدام علیه امنیت ملی» اعدام شده. هرانا.
۲۸ بهمن، پس از آن که قاضی دادگاه رسیدگی کننده وکلای احمدرضا جلالی را به رسمیت نشناخت او دوباره اعتصاب غذا را از سر گرفت. جلالی سه روز بود که اعتصاب غذای خود را متوقف کرده بود. احمدرضا جلالی محقق ایرانی مقیم سوئد است که به دعوت نهادهای دانشگاهی به ایران سفر کرده بود. او را در حین سفر به ایران بازداشت و زندانی کردند. بازجویان به طور شفاهی به جلالی گفته‌اند که به جرم جاسوسی حکم اعدام خواهد گرفت، هرچند هنوز دلیل بازداشت او اعلام نشده. رادیو فردا.
۴ اسفند، احمد منتظری دوره محکومیت شش سال حبس‌اش را آغاز کرد. منتظری که بدون احضاریه رسمی به دادگاه ویژه روحانیت فرا خوانده شده بود، در آن‌جا بازداشت و روانه زندان شد. حکومت ایران از انتشار نوار سخنرانی آیت‌الله حسین‌علی منتظری در محکومت اعدام‌های دهه شصت، توسط احمد منتظری خشمگین است. بی‌بی‌سی فارسی.
حقوق زندانی
۲۶ بهمن خبر رسید که مأموران زندان اوین از اعزام نازنین زاغری راتکلیف به بیمارستان جلوگیری کرده‌اند. زاغری به دلیل مشکلات عصبی نیازمند مراقب پزشکی فوری است. ایران با ممانعت از دسترسی به خدمات درمانی مورد نیاز زندانیان سیاسی را تحت فشار قرار می‌دهد. هرانا.
۳ اسفند، آرش صادقی، زندانی سیاسی زندان اوین به دلیل ممانعت از دسترسی به مراقبت‌های درمانی از مسئولان زندان و قاضی رسیدگی کننده به پرونده‌اش شکایت کرد. صادقی از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد و به خدمات درمانی فوری نیاز دارد. تارنمای حقوق بشر ایران.
۴ اسفند، دادستانی تهران از آزادی مجید محمدی معین، زندانی سیاسی که دوره محکومت‌اش به پایان رسیده جلوگیری کرد. محمدی معین به سرطان روده بزرگ مبتلا است و به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد. رادیو زمانه.
کارزار اینترنتی
۲۴ بهمن، یونایتد اسکِچِس، سازمان مردم‌نهاد مستقر در فرانسه از کارکاتویست‌ها در جهان خواست در حمایت از مهدی رجبیان، هنرمند ایرانی زندانی در زندان اوین دست به کار شوند. عده زیادی از کاریکاتوریست‌ها از سراسر جهان به این دعوت پاسخ گفته، کاریکاتورهای‌شان را جهت انتشار به یونایتد اسکچس فرستادند. کارزار حمایت از مهدی رجبیان از هشتگ #FreeMehdiRajabian استفاده می‌کند.
بازداشت خودسرانه
۲۵ بهمن، محمد کریم‌بیگی پدر یکی از کشته‌شدگان در اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ طی نامه سرگشاده‌ای نسبت به بازداشت خودسرانه همسرش اعتراض کرد. شهناز کریم‌بیگی که پیگیر مسئله قتل فرزندش مصطفی کریم‌بیگی است توسط نیروهای امنیتی در ایران بازداشت شده و مدتی را نیز در سلول انفرادی گذرانده است. مأموران خانواده کریم‌بیگی را تهدید کرده بودند که با رسانه‌ها تماس نگیرند تا شهناز کریم‌بیگی آزاد شود. اما پس از بی‌نتیجه بودن پیگیری‌ها و با ادامه تهدید، خانواده کریم‌بیگی تصمیم گرفت سکوت‌اش را بشکند و موضوع را با رسانه‌ها در میان بگذارد. توئیتر بنیاد برومند.
۲۶ بهمن، فاروق ایزدی، شهروند بهائی در تهران بازداشت شده، برای بازجوئی به زندان اوین منتقل گردید. اتهام او «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده، هرچند هنوز دلیل بازداشت‌اش مشخص نیست. هرانا.
۲۷ بهمن، رضا گلپور، نویسنده، در تهران بازداشت شد. بنا به گزارش‌ها وی در بند ۲-الف اطلاعات سپاه در زندان اوین نگهداری می‌شود. اتهام او «جاسوسی برای کشور بیگانه و ترور شخصیت‌های نظام» مطرح شده. هنوز دلیل بازداشت گلپور مشخص نیست. زیتون.
اعدام
۲۵ بهمن، هفت زندانی در «زندان لنگرود» قم اعدام شدند. همه این اشخاص با اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر محکوم شده بودند. هرانا
همان روز دو زندانی با اتهام قتل در زندان وکیل‌آباد مشهد اعدام شدند. حقوق بشر ایران.
۲۷ بهمن، هشت زندانی در زندان رجائی‌شهر کرج با اتهام قتل اعدام شدند.
همان روز یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان، دو زندانی در سمنان و یک زندانی دیگر در میناب با اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شدند.
۲۸ بهمن، دو زندانی در زندان قزلحصار با اتهامات مواد مخدری اعدام شدند. رادیو زمانه
۲ اسفند، خبر رسید که ۱۶ دی ماه دو زندانی در زندان ایلام با اتهامات مرتبط با مواد مخدر اعدام شده بودند که خبر آن اعلام نشده بود. حقوق بشر ایران
 

منبع: نبض ایران، 6 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
نبض ایران:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.