شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ریزش خودی ها

علی ناظر

اولین نشانه ریزش یک نظام وقتی خودنمایی می کند که نزدیکترین حامیان به صدا در آمده، و ترس و تعارف را به کناری گذاشته و تو روی عالیترین مقام اجرایی، دست به افشاگری می زنند. برای نمونه روی این لینک کلیک کنید.

آنچه در ویدیو کلیپ دیده می شود (با تشکر از هموطنی که لطف کرده و آن را برایم ارسال کرده اند)، نمونه بارز ریزش خودی ها از بدنه نظام است.

دانشجویان و حاضرین در این جلسه از محتوا و ماهیت آنچه گفته می شود بی خبر نیستند. صدا و غوغایی که شنیده می شود، هشدار جدی به حسن روحانی و اطرافیانش است که پایه نظام در حال لرزش، و بدنه آن در حال ریزش است.

ماهیت آنچه سخنرانان در کنفرانس مونیخ می گویند، چندان تفاوتی با آنچه در داخل دانشگاه گفته می شود ندارد. وزرای اسرائیل و عربستان سعودی و ترکیه که خود حامی تروریسم در خاورمیانه هستند، ایزوله شدن جمهوری اسلامی را برای خالی شدن میدان می خواهند تا بتوانند خوان یغمای خاورمیانه را با نئوفاشیسم ببلعند. دانشجویان انجمن های اسلامی که سالها از تمامیت نظام دفاع می کرده اند، وقتی امروز به صدا در می آیند بخاطر حمایت از بخش دیگری از نظام است، و نه سرنگونی آن. آنچه باعث لرزش تمامیت نظام می شود این سوال است که در بحران کنونی که افسار از همه سو از دست رفته است، الویت با کدام است، تقابل با فشار خارجی، و یا سرکوب خیزش در داخل؟ بدترین سناریو برای نظام، ورود به هردو گزینه است. بهترین گزینه برای نظام سرکوب خیزش اجتماعی، و باج دهی بیشتر به خارجی است، آنچه ظریف وعده می دهد، و در هماهنگی، علی لاریجانی تهدید می کند، نشانه بارز پرداختن به سوال بالا، و انتخاب گزینه است.

گزینه سرنگونی طلبان، مخالفت با دخالت نظامی بیگانه، و حمایت روزافزون از خیزش اجتماعی است؛ چرا که جنگ به عمر و ادامه حیات نظام یاری می رساند، و خیزش های اجتماعی نظام را هرچه بیشتر در مقابل مردم قرار می دهد.

علی ناظر

2 اسفند 1395

  

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.