شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ -  ۲ آوریل ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سرسخن - اسیدپاشی قطع نشه، ایران قیامت میشه

یاران دیدگاه

در حالیکه زنان در ایران و کوبانی علیه اسلام خمینی و داعشی قد علم کرده، و نه یواشکی، بلکه با صدایی رسا به مرتجعین می گویند نه توسری، نه روسری...اخبار پیرامون اسیدپاشی بر صورت زنان "بدحجاب" اکثر رسانه های رژیم را بخود مشغول داشته، و کار بجایی رسیده که اژه ای اعلام می کند "تاکنون تأیید نشده است که این اقدامات به علت بی‌حجابی افراد صورت گیرد چرا که با توجه به ارتباطاتی که با این افراد گرفته شده است این افراد جزو بی‌حجاب‌ها نبوده‌اند". اما زیرکانه زنانی که حجاب را برنمیتابند چنین تهدید می کند "بسیار ناگوار است که خانمی جوان ظاهر خود را به طور کل تا پایان عمر از دست بدهد و علاوه بر رنج بیماری برای خود و خانواده و عذاب معالجه و تبعات پس از آن از هزینه درمان نیز رنج بکشد."

اژه ای بدون پرداختن به ریشه می خواهد صورت مساله را پاک کند "عاملان اینگونه اقدام حتماً باید مجازات شوند ولی باید مجازاتی بازدارنده در این مورد صورت گیرد تا دیگر کسی جرأت نکند دست به اینگونه اقدامات بزند". اژه ای به دنبال قصاص و جنایت است، می خواهد با محاکمه سریع عاملان این "اقدامات"، و شگردی مشابه که بر سر سعید امامی آمد، سر و ته قضیه را بهم آورد. رسول یاحی همه چیز را بالکل کتمان می کند "موضوع اسیدپاشی در اصفهان آن‌قدر بزرگ نیست که آن را بزرگ جلوه داده‌اند ". لیلی رشیدی بازیگر تئاتر، اما به ریشه پرداخته، و با زیر سوال بردن عدالت اسلامی، می پرسد "اگر کسی کمی حرف انتقادی بزند یا کمی روسری‌اش عقب برود، به سرعت با او برخورد می‌شود اما وقتی پای چنین جنایت‌هایی به میان می‌آید، آنقدر عاملان آن جنایت با تاخیر شناسایی می‌شوند که مساله فراموش می‌شود. "
بدون شک، عاملان باید با برخورداری از وکیل مدافع و حق دفاع از خود، پاسخگوی  این اتهام شوند، و اگر اتهام اسیدپاشی به اثبات رسید، دادگاه باید در کنار عاملان، آمران این "اقدامات" "ناگوار" و "زنجیره"ای را معرفی کرده و به رابطه مستقیم این سلسله "اقدامات" با طرح "آمران به معروف" و "ناهیان از منکر" اذعان کند.

البته، رژیم نه آمران را معرفی می کند و نه به ریشه خواهد پرداخت، چرا که ریشه این اقدامات ارتجاعی در ماهیت ایدئولوژکی این نظام نهفته است و تا روزی که زنان بر آزادی های فردی و شهروندی خود پای بفشرند، رژیم زن ستیز اسلامی آمر این"اقدامات" "ناگوار" خواهد ماند. مجلس اسلامی در 27 مهر 1393، به دو ماده از طرح "امر به معروف" رأی داد. در گزارش خبری آمده "در این قانون معروف و منکر عبارتند از هرگونه فعل و قول و یا ترک فعل و یا قولی که در شرع مقدس، قوانین و عرف متشرعه مورد امر قرار گرفته و یا منع شده باشد. این ماده با 144 رای نمایندگانبه تصویب رسید...... امر به معروف و نهی از منکر، دعوت و وا داشتن دیگران به معروف و نهی و بازداشتن از منکر است. 124 نماینده به این ماده رای مثبت دادند...... " محمد رضا خباز، معاون تقنين معاونت پارلماني حسن روحانی، که در رابطه با اسیدپاشی بوی خطر به مشامش رسیده، در مجلس می پرسد "شاهد بودید که اخیرا چه اتفاقی در اصفهان رخ داد؛ واداشتن دیگران به معروف یک کار اجرایی است و آیا احتمال نمی‌دهید که باعث درگیری و ایجاد مشکل در جامعه شود؟" و هنگامیکه مردم ستمدیده در اعتراض فریاد زدند ”اسیدپاشی قطع نشه، ایران قیامت میشه“، و یا "نیروی انتظامی چشمای خواهرم کو؟"؛ مجلس عاقبت و زیر فشار افکار عمومی عقب نشینی می کند که "هیچ شخص یا گروهی حق ندارد به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به اعمال مجرمانه از قبیل توهین، افترا، ضرب، جرح و قتل مبادرت کند".
واقعیت اینست که این "اقدامات" فجیع و غیرانسانی به بحران درونی شدت بخشیده، و آمران و عاملان را به جان هم انداخته است. وقتی محمدباقر نوبخت نقش آفرینی اطلاعاتی ها را با انتقادی ملایم برملا می کند "باید تمام مقامات اطلاعاتی و امنیتی اقدامات متناسب را انجام دهند و از حوادث این‌چنینی جلوگیری کنند"، فردی ناشناس در بخش نظرات سایت فارس، دست قوه قضائیه را رو می کند "بچه های زحمتکش اطلاعات و آگاهی و انتظامی دیگه باید چیکار کنند؟!؟ وقتی با سختی فراوان مجرم ها رو دستگیر میکنند و تحویل دستگاه قضایی میدند و از اون طرف قاضی با قید وثیقه متهم رو آزاد میکنه باید دیگه چی کار کنند؟مشکل از قانون هستش.اگر مجازات اسیدپاشی رو در دم اعدام بگذازند دیگه کسی این کار ها نمیکنه.بنده های خدا بچه های زحمتکش و غیور آگاهی و اطلاعات تمام زحمتشون رو میکشند.طرف آدم ربایی کرده بعد از شش ماه داره راست راست تو خیابون راه میره.این مشکل از طرف قانون گذار هستش نه اطلاعات و نیروی انتظامی و آگاهی.قوه قضاییه باید تصمیمات محکمتری در برخورد با مجرمین بگیره.نه اینکه مجرم بدونه اگر بگیرنش شش ماه نهایت میره زندان و آزاد میشه"؛ اما حجت الاسلام  بهرام دلیر انگشت را به طرف نیروهای خودی و خودسر نشانه گرفته و می گوید " دولتمردان ما باید در برابر این‌گونه حرکت‌های ناشایست موضع قاطع داشته باشند و هرگز نباید در جامعه به نیروهای خودسر اجازه فعالیت داد" و دیگر بار همجنس بودن تمام جناح ها به نمایش گذاشته می شود.
ماهنامه دیدگاه سوم
آبان 1393
نوامبر 2014

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ویژه ماهنامه دیدگاه سوم تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
یاران دیدگاه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.