شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ -  ۴ آوریل ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تست- تست - ماهنامه دیدگاه سوم، شماره 7، منتشر شد - تست - تست - تست
سرسخن

یاران دیدگاه

 لینک مستقیم به ماهنامه در سایت دیدگاه (فورمات پ.د.اف)

قرار بر این بود که این ماهنامه برای یک دوره آزمایشی 6 ماهه منتشر شود. این آخرین شماره آن قرار اولیه است. در این 6 ماه به عمد، وارد درگیری عشیره ای نشده، و به مسائل آکادمیک، آموزشی، و تحلیل از رژیم پرداختیم. برای همکاران دیدگاه سوم، الویت ها در این 6 ماه، بحران درونی نظام، نگاهی گذرا به سه مقوله مارکسیسم، مذهب، و سکولاریسم، و مهمتر از همه تثبیت روند همکاری با یکدیگر، بنا به یک قرار از پیش تعیین شده، بود.

در این مدت، ماهنامه از همکاری بسیاری از یاران دیدگاه، فعالین سیاسی، و دگراندیشان مستقل و یا کادر سازمانهای سیاسی، سود برد، که مؤکد یک نکته است، همسویی و همکاری شخصیت های گوناگون با نقطه نظرات متفاوت پیرامون یک پروژه و محور مشخص، ممکن است.  یک نکته مسجل است. همکاران در دیدگاه سوم، خواهان سرنگونی تمامیت نظام هستند؛ و از تمام کارکردهای "ساختار شکن" حمایت می کنند. به نظر ما، دفاع رهبران جنبش موسوم به "سبز" از "دوران طلایی خمینی" اهانت به ملت ستمدیده ایران، و ترفندی است برای تثبیت جمهوری اسلامی.

در راستای جمع بندی شش ماه اول، این سوال به همکاران ارسال شد که آیا در این 6 ماه، ماهنامه دیدگاه سوم توانست به تمام آمال و اهدافی که در شماره نخست اعلام کرد، دست یابد؟ پاسخ از سوی تمام همکاران، منفی بود. به صراحت نتیجه گرفته شد که تا به آن برنامه ها و خواست ها راهی بسیار طولانی داریم. مانع اصلی، فضای سرد حاکم بر روابط بین نهاد ها ارزیابی شد. در عین حال، به نظر همکاران، ماهنامه دیدگاه سوم که در دوران جنینی است، توانست خود را بعنوان یک پلاتفورم معرفی کرده، و بعنوان یک رسانه مورد لطف و توجه بسیاری از مبارزین و مدافعین خلق قرار بگیرد. در دورانی که نهادها و شخصیتهای سیاسی فقط به رسانه و ارگان خود بسنده می کنند، و یا در بهترین حالت، مطلب خود را بصورت سیستماتیک به تمام سایت ها ارسال می کنند، این "حمایت و همکاری ویژه" با ماهنامه دیدگاه سوم، هرچند بظاهر ساده و خیلی معمولی، اما در جمع بندی، یک گام مثبت ارزیابی شده است. بخصوص که هرچه در دیدگاه سوم منتشر می شود ویژه ماهنامه نوشته می شود، و همکاران می دانند که در کنار نام آنها نام فرد دیگری خواهد آمد که لزوما با یکدیگر همسویی سیاسی-ایدئولوژیکی ندارند، اما با وجود این واقعیت، دیدگاه سوم را از روز نخست، یاری رسانده تا جان بگیرد و به کارش ادامه دهد. به نظر ما، این "حمایت"، یک گام مثبت در راستای ایجاد "فضای اعتماد به یکدیگر" است.

در فضای سرد حاضر، بسیاری دچار این انحراف فکری هستند و به این باور رسیده اند که اتحاد "نیروهای سرنگونی طلب" مترادف است با "همه با هم" خمینی، و نتیجه می گیرند که باید از اتحاد پرهیز کرد. برخی دیگر بر این مصر هستند که تنها نیروها و جریان هایی باید با هم متحد شوند که از یک ایدئولوژی، و یا یک پلاتفورم صد در صد مشترک سیاسی برخوردار باشند. برخی دیگر به این نتیجه رسیده اند که اتحاد با همه آری، بجز مجاهدین.
من نگاهی متفاوت با این سه گروه دارم، چرا که نمی توان کثرتگرا بود، اما با دگراندیشان هم جبهه نشد؛ و نمی توان دموکرات بود، اما به صدای مخالف گوش نکرد. به نظر من، اتحاد "نیروهای سرنگونی طلب" یک نگاه استراتژیک است. برای عملی شدن این خواست، باید از بسیاری از کانال ها، خاکریزها و مشکلات فرهنگی، سیاسی، و تشکیلاتی گذشت. نخست و پیش از هرچیز، "فضای اعتماد به یکدیگر" لازم است، تا بتوان در گامهای بعدی به مراحل اجرایی رسید.
هدف اولیه این پروژه دامن زدن به ایجاد "فضای اعتماد به یکدیگر" بود.

برخی از همکاران به دوباره فعال شدن سایت دیدگاه اصرار می ورزند، و برخی بر کوتاه شدن مقالات، و کم حجم شدن ماهنامه. دومی امکان پذیر است، اما واقعیت اینست که سایت دیدگاه یکسالی است که با مشکل جدی فنی روبرو شده است و نمی توان بسیاری از امکانات آن را فعال کرد. برای حل این مشکلات زمانی طولانی لازم است، بنابراین، و تا برطرف شدن مشکلات فنی سایت دیدگاه، مطالب در سه ستون مقالات، یادداشت روز و یادداشت هفته دیدگاه، بصورت آزمایشی و نامنظم منتشر می شود.

در این 6 ماه با دیدگاه و نظرات داریوش افشار، سعید اطلس، مازیار رازی، بهرام رحمانی، کورش طاهری، عزیز فولادوند، علی فیاض، میلاد مختوم، مجید مشیدی، بصیر نصیبی، مینا انتظاری، روزبه کوراغلی، محمود خادمی، عباس رحمتی آشنا شدیم.

بجاست که از این دوستان، و شخصیتها و احزابی که در این 6 ماه به سوالات ماهنامه پاسخ داده اند صمیمانه تشکر کرده، و خواهان ادامه همکاری این عزیزان در آینده باشم: حزب توفان، مازیار رازی، فریبرز سنجری، سیاوش دانشور، حسن ماسالی، حسن رحمان پناه، سایه سعیدی سیرجانی، پرویز دستمالچی، کورش زعیم

از سوی یاران دیدگاه
علی ناظر
23 ژوئن 2014

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
یاران دیدگاه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.