شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آسه بیا، آسه برو

علی ناظر

درست زمانی که ما داریم توی سر خودمان و یا توی سر پهلو دستی مان می زنیم. درست همان موقع که مردم به دنبال 5 سیر نان حلال از صبح تا شب جان می کنند. دقیقا همان موقع که عده زیادی در بیمارستان ها صف کشیده اند تا علاجی برای مشکلات تنفسی برآمده از هوای آلوده پیدا کنند. خانم اما بونینو، وزیر امور خارجه ایتالیا در 21 دسامبر به ایران سفر می کند، و به دنبال او آقای جک استراو در رأس هیأتی، وارد تهران می شود. شایان توجه اینکه، قرار است هیأت هایی از کانادا و آلمان هم به تهران سفر کنند.
جالب اینکه همراهان او شخصیتهای بنام پارلمان انگلستان هستند، که هر کدام توانمندی های مشخصی در حل و فصل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و راهبردی دارند. سه نفر همراه جک استراو، آقایان نورمان لامونت، وزیر اقتصاد سابق انگلیس، بن والس، نماینده محافظه کار و جرمی کوربین، نماینده حزب کارگر هستند. قرار است این هیأت پارلمانی با علی لاریجانی، رئیس مجلس، علا‌ءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی دیدار و گفتگو کند.  ناگفته روشن است که هر دیدی، باید یک بازدیدی هم داشته باشد. طولی نخواهد کشید که سفرهای قریب الوقوع نمایندگان مجلس اسلامی به کشور دولت فخیمه آغاز شود.
ظاهرا، اهداف این سفر زمینه سازی برای آغاز دوباره روابط دیپلماتیک بین دو کشور است. بی بی سی در تأیید گزارش می کند که «هدف از سفر این هیات به ایران، تلاش برای بهبود روابط دو کشور و گسترش همکاری در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی عنوان شده است». اما همزمان بودن سفر معاون وزیر خارجه سوریه به تهران، شایعه دعوت نشدن ایران به ژنو2، ؛ و موضع سخنگوی سازمان ملل که: ما امیدواریم که وزیران خارجه آمریکا و روسیه در مذاکرات آتی و قریب الوقوع خود درباره مشارکت ایران در کنفرانس بین المللی درباره سوریه (ژنو 2) به توافق برسند، می تواند روند این سفر را از چارچوب بررسی روابط دو کشور، به مداری پیچیده تر ارتقاء دهد.
 
روزنامه کیهان در طنز هشدار دهنده ای خطاب به جک استراو و حسن روحانی می نویسد:
 
گفت: مگه انگلیس آن همه کینه‌توزی علیه ایران نکرده و مگر هنوز هم به دشمنی‌های خود ادامه نمی‌دهد؟ گفتم: بر منکرش لعنت. گفت: پس چه خبر شده که انگلیسی‌ها برای ورود به ایران ریسه شده‌اند؟! گفتم: ولی قرار است مجلس از جایگاه نظارتی و وزارت اطلاعات از جایگاه امنیتی و وزارت خارجه از جایگاه مسئولیت سیاست خارجی خود اینگونه حرکت‌های مشکوک را کنترل کنند. گفت: چند هفته قبل هیئت پارلمانی اروپا وارد کشور شد و با عوامل فتنه ملاقات کرد و بالاخره معلوم نشد کدامیک از دستگاه‌های مربوطه در وظیفه خود کوتاهی کرده است و هر کدام مسئولیت را به گردن دیگری انداختند. گفتم: چه عرض کنم؟! دو تا پزشک بر بالین بیماری حاضر شده و دست زیر پتو بردند تا نبض بیمار را بگیرند و بعد از چند دقیقه هر دو اعلام کردند که مورد نگران‌کننده‌ای نیست. بیمار پتو را کنار زد و معلوم شد پزشکان در زیر پتو نبض همدیگر را گرفته‌اند!
 
البته، نگرانی ظاهری حسین شریعتمداری بی مورد است، چرا که جک استراو از آن مارهای افعی خورده دیپلماسی است، و جایی پا نمی گذارد که لیز بخورد. حسن روحانی از او هفت خط تر است، مضاف بر اینکه در نظامی که بقول علی مطهری «بوی استبداد» می دهد، این قبیل رفت و آمد های دیپلماتیک بنا به شرط و شروطی برگزار می شود. در همین رابطه  حسین سبحانی‌نیا، عضو هیئت رئیسه مجلس،  روز دوشنبه شانزدهم دی به ایسنا اطلاع داده که «تجربه اتفاقات سفر هیئت پارلمانی اروپایی تجربه خوبی نبود»، گفت: «با توجه به این تجربه بنا شد که از این به بعد هیئت‌های پارلمانی که به ایران سفر می‌کنند در چارچوب برنامه تعیین شده حرکت کرده و خارج از آن برنامه‌ای نداشته باشد.»، و یا به زبان ساده «آسه بیاد، و آسه برود»، مخصوصا که حسین عراقچی قرار است با هلگا اشمیت در روزهای پنج شنبه و جمعه نشستی در ژنو داشته باشد، تا « درباره مسايل باقيمانده» گفت و گو کنند.
 
علی ناظر
17 دی 1392
 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.