شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کلاه آبی‌ها Blue Berets
United Nations peacekeeping

همنشين بهار

 

این بحث در مورد کلاه آبی‌ها است که با کلاه‌خود آبی و نشان ملل متحد شناسایی می‌شوند و هدفشان مساعدت به صلح از طریق حضور در صحنه درگیری است. ضرورت طرح این موضوع با اشاراتی که خواهم کرد روشن می‌شود.

«لعنت به جنگ و آنکه برافروخت نار جنگ»
پس‌لرزه های جنگهای دیروز و امروز، هر روز و هر لحظه خودنمایی می‌کند. انسان، گرگ انسان است و انگار، سَقّ‌ش را با خودخواهی و ستیز برداشته‌اند. همه جا صحبت از صلح و آشتی است اما عملاً کشاکش و درگیری و «جنگ همه علیه همه» است که حرف اول را می‌زند.
جنگ همه علیه همه=بللوُم اُمنیوم کُنترا اُمنِس Bellum omnium contra omnes
...
در پی شبیخون قاتلین زندانیان سیاسی و اعوان و انصارشان به قرارگاه اشرف (۱۰ شهریور ۱۳۹۲)، تعداد زیادی کشته شدند و گفته می‌شود ۷ نفر را هم قاتلین با خود بردند. در واکنش به بی‌واکنشی طالبان نفت و دلار و به دلائل دیگر (...)، مقرر شده شماری از مجاهدین در بغداد و غیر بغداد اعتصاب غذا کنند.
اعتصاب غذا کرده‌اند تا ضمن «برجسته‌سازی» اوضاع کمپی که باقیمانده افراد در آن به سر می‌برند، آن ۷ نفر را گرگ‌ها لطف کنند و تحویل دهند و ارباب بی مروت دنیا هم به خود آیند تا استقرار تیم ناظر ملل متحد و نیروهای کلاه آبی بطور شبانه روزی در لیبرتی در دستور کار قرار گیرد.
...
ایستادگی در برابر ستم حق است. اما اگر روش ایستادگی قابل دفاع نباشد، به ضد خودش تبدیل خواهد شد و بُر و برگرد هم ندارد.
در موارد بسیار استثنایی شرایطی پیش می‌آید که انسان مظلوم و دردمند چاره‌ای جز فریاد ندارد هرچند می‌داند آنچه البته به جایی نرسد فریاد است و ستمگران، زهرشان را خواهند ریخت.
راهبان بودائی چاره‌ای نداشتند جز آنکه در میدان های سایگون در اعتراض به جنایات ایالات متحده و کشتار وحشیانه مردم ویتنام خود سوزی کنند.
...
اسپارتاکوس به صورت «مارکوس لیسینیوس کراسوس» فرمانده سپاهیان روم تف انداخت و به صلیبش کشیدند. ظاهراً عمل وی درست نبود و عقل کاسبکار محکوم می‌کرد. «عقل گوید شش جهت حد است و بیرون راه نیست»...
اسپارتاکوس باید مجنون می‌شد و شد. چاره دیگری نداشت. او در عصر کبیر آگاهی نمی‌زیست. 
اگر دولت انگلستان سوار بی رحم و استثناء ناشناس مرگ را در پی «بابی ساندز» مرگ ستیز و زندگی ستا روانه کرد، داستان دیگری است. همچنین است جان‌باختن «ریموند مک کریش»، «پتسی اوهارا»، «جو مک دانل»، «مارتین هورس»، «کوین لینچ»، «کیرین دوهرتی»، «توماس مک الوی» و «مایکل دواین» که بعد از بابی‌ساندز، یکی یکی آب شدند و تمام کردند.
 
ایستادگی در برابر ستم، حق است. اما...
داستان اعتصاب غذای کنونی از این نوع نیست.
... 
آری، آدمی برای رسیدن به معبودش باید سرزنش خارهای مغیلان را تحمل کند و از کوره های رنج بگذرد. 
يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلَاقِيهِ 
زمانی می‌رسد که به ﺑﻬﺎی زﻧﺪﮔﻲ ﺧﻮد، ﺣﻘﻴﻘﺖزﻣﺎﻧﺶ را واﻗﻌﻴﺖ می‌ﺑﺨﺸﺪ و برایش ﻣﺮگ، نه ﺳﺮﭼﺸﻤﻪی ﻋﺪم، بلکه ﺟﻮﻳﺒﺎریﺳﺖ ﻛﻪ در دﻳﮕﺮان ﺟﺮﻳﺎن ﻣﻲﻳﺎﺑﺪ ﺑﻪ وﻳﮋه اﮔﺮ اﻳﻦ ﻣﺮگ، رهاورد ظالمان ﺑﺎﺷﺪ. 
...
در نفس مقاومت که تردیدی نیست. ایستادگی در برابر ستم، حق است اما در «بحران مشروعیت و حقانیت سیاسی»، روش ایستادگی باید قابل دفاع باشد تا به ضد خودش تبدیل نشود. فداکاری و عشق و خود را به آب و آتش کوبیدن و...، نوعی تقدس نیست. از قضا شهیدان و فرهیختگان (و نه قاعدین و نومیدان) با رنج و شکنج خود یاد داده‌اند که باید در کنار روحیه فدا و صداقت و بی‌کله بودن و دل به آب و آتش زدن، یاد بگیریم که اتفاقا «با کلّه» هم باشیم. اینطور نیست که اگر کسی عاشق نبود، پس حتماً سودای دیگری داشته و یا استفاده از عقل لزوماً به معنی تاجری است. 
...
توان جسمی آدمی حدی دارد و امروز یا فردا، از این یا آن اعتصاب کننده جز غباری باقی نمی‌ماند.
نه گرگ‌ها گوششان به این حرفها بدهکار است و نه آب رفته به جوی باز می‌گردد. اگر می‌خواستند گروگانهای ادعایی را پس بدهند که اصلاً حمله‌ای صورت نمی‌گرفت.
می ماند کلاه آبی‌ها.
 
عراق «بوش ساخته و طالبان پرورده»
حساب، حساب دو دوتا چهارتاست. در حالی که عراق «بوش ساخته و طالبان پرورده»، با مرگ و محرومیت و آدم ربایی روبروست و غرق در خون و آتش است، کلاه آبی‌ها چه غلطی می‌توانند بکنند؟ اصلاً آنجا بروند چکار کنند؟
آنها برای مسائل اپوزیسیون یک کشور دیگر (درحالیکه صاحب‌خانه سایه‌ آنها را هم با تیر می‌زند) کفش و کلاه نمی‌کنند و خود را به زحمت نمی‌اندازند. بگذریم که اصلاً در ماتمکده عراق، که نیروهای حکومتی از بانک رافدین هم نمی‌گذرند و وسط روز غارتش می‌کنند، در عراقی که حتی روز عاشورا مرتجعین از کشته پشته می‌سازند و سگصاحبش را نمی‌شناسد، امنیت نخواهند داشت. 
کلاه آبی‌ها که متشکل از نیروهای نظامی (سربازان، افسران پلیس) و غیر نظامی (گروه ناظر =پرسنل کشوری و لشکری) ‌است، باید در یک امنیت نسبی باشند تا بتوانند به عنوان نیروی حایل نقش بازی کنند. در غیراینصورت کاری از پیش نمی‌برند و نمی‌توانند با روش‌های مسالمت‌آمیز به خشونت‌ها و درگیری‌های ایجاد شده (در داخل یک کشور و یا میان دو کشور درگیر) خاتمه دهند.
یکی از اهداف کلاه آبی‌ها کاهش تنش در منطقه مخاصمه‌است تا مسائل اصلی کهباعث جنگ و جدال شدند. در جای دیگر، از طریق دیپلماسی قابل حل شوند.
...
نخستین هیئت‌های نظارت سازمان ملل متحد جهت عملیات حفظ صلح، سال ۱۹۴۸ به خاورمیانه رفتند، و یکسال بعد (سال ۱۹۴۹) راهی هند و پاکستان شدند. نخستین حضور نیروهای پاسدار صلح نیز، به عملیات نیروی فوری سازمان ملل (UNEF) در بحران کانال سوئز ۱۹۵۶ مربوط می‌شود.
در حال حاضر ۱۶ عملیات حفظ صلح در ۴ قارهٔ جهان در حال انجام است.
توجه داشته باشیم که سازمان ملل متحد، خودش نیرو و ارتش نظامی مخصوص ندارد و اجرای عملیات حفظ صلح تحت پرچم این سازمان، به مشارکت داوطلبانهٔ کشورهای عضو سازمان ملل وابسته‌است.
مرتجعین امر و نهی کلاه آبی‌ها را نمی‌پذیرند
در طول ۶ دههٔ اخیر مأموریت کلاه آبی‌ها (عملیات‌ حفظ صلح سازمان ملل متحد)  بر پایهٔ ۳ اصل اساسی و سنتی استوار است :
توافقی بودن عملیات، بی‌طرفی در اجرای عملیات و عدم توسل به زور جز در حالت دفاع مشروع
...
اجرای عملیات حفظ صلح نیاز به آزادی اقدامات سیاسی و فیزیکی دارد و بدون رضایت و موافقت طرفین درگیری که به اجرای ماموریت در قلمرو خودش امکان دهد، کلاه آبی‌ها قفل قفل اند و قدم از قدم نمی‌توانند بردارند.
تمایلات و ایده آل‌های خودمان را واقعیت جا نزنیم. آیا دولت ارتجاعی عراق می‌پذیرد که کلاه آبی ها به او، امر و نهی کنند و آقابالاسرش باشند؟
مسلماً در امور آن دخالت می‌کند و بی‌طرفی کلاه آبی‌ها چه توسط دولت عراق و چه طرف مقابل، زیر سئوال خواهد رفت و متهم به جانبداری شده، از کارایی می‌افتد.
...
عملیات و حضور نیروهای حافظ صلح (کلاه آبی‌ها) منوط به رضایت کشور محل انجام عملیات و هم‌چنین مُجّوز شورای امنیت سازمان ملل است. سازمان ملل هم چنین مجوزی را نمی‌دهد. بویژه که تأمین هزینه‌های عملیات بر عهدهٔ تمامی اعضای سازمان ملل متحد است و هر عضو ملل متحد از لحاظ قانونی (طبق مادهٔ ۱۷ منشور) باید سهم مربوط به خودش را بپردازد.
پُرواضح است که اعضای اصلی موش می‌دوانند و به ماموریت کلاه آبی‌ها برای این منظور خاص رأی نمی‌دهند. مگر اینکه قبل از اقدام به اعتصاب غذا، برویم مقررات سازمان ملل را عوض کنیم.
... 
ای کاش و صد کاش آنچه نوشتم جفنگ باشد و حرف مفت. ای کاش نوع من سرافکنده شویم و خیط، اما اسرا برگردند. مدعیان صاحب‌اختیاری جهان ککشان بگزد و کلاه آبی‌ها هم راهی عراق شوند و «معجزه» کنند...  
کاش پای استدلالیان همیشه چوبین بود. افسوس که نیست.
...
از آنجا که استبداد زیر پرده دین غنچه‌های لبخند را بر لبان ما پژمرده است، شاید گلهای خندان نباشیم اما همه فرزندان ایرانیم و به قول آموزگار خردمند میهنمان «عباس یمینی شریف» سرزمین خود را مانند جان می‌دانیم. هر نق و نوقی هم که داشته باشیم غریبه نیستیم. غریبه، اجنبی است.
غریبه (طالبان نفت و دلار) در فرسایش نیروهای پویا و تحول‌طلب با مرتجعین عملاً رویهم ریخته و دست به یکی کرده‌اند. 
در غروب عاشورا با چشمی پر از اشک و دلی پر از غم، آرزو دارم بگذرد این روزگار تلخ‌تر از زهر... تا اوضاع ختم به خیر گردد. دشمن شاد نشویم و مردم ستمدیده ایران با محنت‌های تازه و داغ‌های تازه روبرو نشوند.
هین بنه بر پایم آن زنجیر را                                               که دریدم سلسلهٔ تدبیر را
ای عدوی شرم و اندیشه بیا                                             که دریدم پردهٔ شرم و حیا
هین گلوی صبر گیر و می‌فشار                                 تا خنک گردد دل عشق ای سوار
تا نسوزم کی خنگ گردد دلش                                          ای دل ما خاندان و منزلش
خانهٔ خود را همی‌سوزی بسوز                                  کیست آن کس کو بگوید لایجوز

پانویس
 
امروره کلاه آبی‌ها ماموریتهای دیگری هم دارند
مهم‌ترین وظایف و مأموریت‌ سنتی که کلاه آبی‌ها در عملیات حفظ صلح بر عهده داشتند نظارت بر آتش‌بس، ترک مخاصمه و عدم تعرض به مرزها، جداسازی نیروهای نظامی و حایل شدن میان طرف‌های درگیر... و از این قبیل بود اما با تغییر در ماهیت جنگ‌ها، در وظایف نیروهای حافظ صلح تغییرات اساسی به وجود آمده است. امروره کلاه آبی‌ها ماموریتهای دیگری هم دارند.
تسهیل‌سازی رویه‌های سیاسی، محافظت از مردم غیر نظامی، حمایت از آزادی انتخاب، برگزاری انتخابات سازمانی و آزاد در یک کشور، کمک به استقرار یا تحول مجدد یک دولت (از منظر اقتصادی) و هم‌چنین حمایت و ارتقا موازین حقوق بشر و حقوق بشردوستانه...
...
کلاه آبی‌ها ممکن است برای ارائه کمک‌های بشردوستانه، محافظت از غیر نظامیان و حفظ امنیت انسانی به سلاح هم متوسل بشوند.
...
وب‌گاه رسمی عملیات حفظ صلح سازمان ملل متحد
United Nation Peacekeeping Operations ‏
... 
از شما دعوت می‌کنم ویدیوی ضمیمه را (در آدرس زیر) ببینید
...
سایت همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net
ایمیل
hamneshine_bahar@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همنشين بهار:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.