شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

گاردین: جنگ علیه ایران آغاز شده است

رادیو فردا

روزنامه بریتانیایی «گاردین» در تحلیلی از تازه‌ترین موارد رویارویی بین ایران و غرب می‌نویسد که تشدید عملیات و اقدامات پنهانی و خرابکارانه آمریکا و اسرائیل علیه ایران می‌تواند طوفانی از تنش بین‌المللی را به پا کند و قبل از اینکه پیامدهای این شرایط همه را به خطر بیاندازد باید به شکل جدی‌تری به مخالفت با آن پرداخت.

«شیمون میلن» از اعضای سردبیران روزنامه گاردین با موضعی انتقادی از سیاست‌های آمریکا و متحدان آن کشور در خاورمیانه می‌نویسد که پس از ۱۰ سال جنگ‌افروزی و دخالت نظامی در افغانستان، عراق ، بی‌ثبات کردن کشورهایی نظیر پاکستان و یمن، هجوم نظامی و کشتار گسترده در لبنان و لیبی آمریکا و متحدانش هنوز هم از دخالت و عملیات اشغالگرانه در خاورمیانه خسته نشده‌اند.

طی ماه‌های اخیر شواهد بیشتری حاکی از تشدید عمیات پنهانی و خرابکارانه علیه ایران برملا شده است.

این جنگ پنهان توسط آمریکا و اسرائیل به پیش برده می‌شود و دولت‌های بریتانیا و فرانسه از آن حمایت می‌کنند. این اقدامات عبارتند از حمایت مخفیانه از گروه‌های مخالف حکومت ایران، ترور دانشمندان هسته‌ای، جنگ سایبری، حمله به تأسیسات نظامی و خرابکاری در مراکز موشکی و از جمله کشتن یک فرمانده ارشد نیروهای مسلح ایران.

نویسنده روزنامه گاردین یادآوری می‌کند که آمریکا و اسرائیل رسماً مسئولیت این اقدامات را برعهده نگرفته ولی به طور غیرمستقیم مطالبی را به رسانه‌ها تغذیه می‌کنند که همه از دشمنی و خصومت شدید با ایران حکایت می‌کند. عجیب‌ترین مورد آن داستان غیرقابل تأیید طرح ترور سفیر عربستان بود.

همزمان دولت بریتانیا فشار بر سایر اعضای اتحادیه اروپا برای اعمال فشار بیشتر بر ایران را افزوده است. پیشگامی بریتانیا خشم ایران را برانگیخته و موجب حمله به سفارت آن کشور در تهران و در مقابل اخراج دیپلمات‌های ایرانی از لندن شد.

ماه گذشته وزارت دفاع بریتانیا به روزنامه گاردین گفت که اگر نقشه آمریکا برای حمله نظامی به ایران جلو انداخته شود نیروهای مسلح بریتانیا ممکن است در یک چنین عملیاتی مشارکت کنند. مشخص نیست که آیا این اظهار نظر مقامات وزارت دفاع بریتانیا با هدف آماده کردن افکار عمومی برای پذیرش یک چنین جنگی بود و یا نوعی هشدار علیه وقوع این جنگ.

تحلیلگر روزنامه گاردین در بخش دیگری از مطلب خود به تحلیل مواضع سیاستمداران و دولت بریتانیا در این زمینه پرداخته و یادآوری می‌کند که جک استرو و دیوید میلیبند، دو تن از وزرای خارجه سابق بریتانیا از حزب کارگر هر دو در مورد خطرات گسترده آغاز جنگ با ایران هشدار داده‌اند.

به نظر می‌رسد که فضاسازی در مورد اقدام نظامی علیه ایران به روشی مشابه با زمینه‌سازی برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ به پیش می‌رود با این تفاوت که پرونده‌سازی علیه ایران حتی از مورد عراق نیز ناموجه‌تر و غیرمستندتر است.

تحلیلگر روزنامه گاردین سپس با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌نویسد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بی‌طرف مطالب مندرج در این گزارش تازه نیستند و بی‌اعتمادی مندرج در این گزارش بیش از هر چیز تابع گرایش‌های رئیس جدید آژانس است که طبق اسناد برملا شده توسط «ویکی لیکس» از آغاز کار خود به آمریکا و متحدانش تضمین داده بود که در برخورد با ایران جانب آنها را خواهد گرفت.

حتی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و از جمله وزیر امنیت داخلی این کشور هنوز هم این ارزیابی اطلاعاتی را تأیید می‌کنند که حکومت ایران در سال ۲۰۰۳ وجه نظامی برنامه‌های هسته‌ای خود را متوقف کرده است. اما به نظر می‌رسد که طرفداران اقدام نظامی علیه ایران فقط به آن بخش از اطلاعات دستگاه‌های امنیتی غربی اتکا می‌کنند که هنوز در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران سوء ظن دارد.

تحلیلگر روزنامه گاردین، سپس به موقعیت ژئوپلتیک ایران اشاره کرده و می‌نویسد به غیر از تهدید ناشی از حضور گسترده نیروهای آمریکایی در منطقه، بسیاری از همسایگان ایران از جمله روسیه، اسرائیل، پاکستان و هند صاحب سلاح هسته‌ای هستند. حتی خود رهبران اسرائیل نیز معترف هستند که منطقی است کشوری نظیر ایران که با یک چنین تهدیدهایی روبه‌رو است به سوی تولید سلاح هسته‌ای برود.

اما مشکل اصلی آمریکا و اسرائیل با ایران نه فقط احتمال دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای بلکه رقابت ایران با هژمونی این کشورها در سطح منطقه است. ایران با داشتن متحدانی چون رژیم سوریه، حزب‌الله لبنان و نفوذ در عراق توانسته است چای پای خود را در منطقه محکم کند و آمریکا و اسرائیل مصمم هستند این موقعیت ایران را از بین ببرند.

تحلیلگر گاردین در پایان مطلب خود هشدار می‌دهد که اقدام نظامی علیه ایران به یک فاجعه شدید در کل منطقه و یک بحران بزرگ در سطح جهان بدل خواهد شد. بی‌دلیل نیست که گروه کثیری از مقامات نظامی و امنیتی سابق در آمریکا و اسرائیل علیه یک چنین سیاستی هشدار می‌دهند.

به نوشته وی، شاید تمامی اظهار نظرها و مباحث مربوط به اقدام نظامی علیه ایران فقط با هدف تهدید و ترساندن آن کشور صورت می‌گیرد. ولی بدون شک افرادی در حکومت و محافل سیاسی آمریکا و اسرائیل واقعاً طرفدار جنگ هستند و بعید نیست که در صورت پافشاری آنها  و پیشبرد طرح‌هایشان فضا به نفع جنگ تغییر کند.

نویسنده گاردین نوشته خود را با این گزاره پایان می‌دهد که به همین خاطر ممانعت از وقوع این جنگ‌طلبی امری بسیار جدی است و قبل از آنکه شعله‌های این جنگ و دامنه بحران ناشی از آن گریبانگیر همه شود، بهتر است مخالفت با آن را آغاز کرد.

منبع: رادیو فردا، 19 آذر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.