شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«انفجار» در تاسیسات هسته ای ایران در اصفهان؛ این حادثه «اتفاقی» نبود

رادیو فردا

«شیرا فرنکل» در مطلبی که در «تایمز » به وقوع انفجار در اصفهان پرداخته است که بخشی از این مطلب را  می خوانید:

همزمان با بالاگرفتن کشمکش های سیاسی میان تهران و غرب انفجار دیگری در یکی دیگر از تاسیسات هسته ای ایران رخ داد. این دومین انفجار از این نوع در این ماه است و گمانه زنی ها نشان می دهد که تاسیسات نظامی و هسته ای ایران زیر حمله است.

عکس های ماهواره ای تایمز تایید می کند که انفجاری که روز دوشنبه در شهر اصفهان رخ داد باوجود تکذیب مقامهای جمهوری اسلامی مربوط به تاسیسات غنی سازی اورانیوم در این منطقه بود.

این عکس ها به روشنی موج بزرگی از دود و خرابی را نشان می دهد و بر ادعاهای ایران که چنین انفجاری در این منطقه رخ نداده خط بطلان می کشد. منابع اطلاعاتی اسراییل به تهران تایمز گفتند که تردیدی نیست انفجار در مرکز تاسیسات هسته ای اصفهان رخ داده و این «تصادفی نیست».

انفجار یاد شده در سومین شهر پرجمعیت ایران زمانی روی می دهد که تصاویر ماهواره ای از خرابی های ناشی از انفجار اول در یک پادگان سپاه اطراف تهران دو هفته پیش منتشر شده است. در این انفجار سی عضو سپاه پاسداران از جمله سرتیپ حسن مقدم رییس برنامه دفاع موشکی ایران کشته شدند.

ایران مدعی است که این انفجار زمانی رخ داد که آنها مشغول آزمایش سیستم تازه ای برای حمله به اسراییل بودند. در همین حال تنی چند از مقامهای اسراییل تایید کرده اند که انفجار عمدی و بخشی از تلاش گسترده تر در راستای حمله به مراکز حساس نظامی ایران بود.

روز دوشنبه نیز ساکنان اصفهان خبر از صدای انفجاری دادند که در ساعت ۲ و ۴۰ دقیقه در شهر شنیده شد و همزمان ابری از دود نیز بر فراز تاسیسات هسته ای اطراف شهر دیده شد.

یک منبع اطلاعاتی نظامی گفت: «این انفجار به تاسیسات اصفهان به ویژه دستگاه هایی که گمان می رود انبار مواد خام را در خود داشت آسیب زده است.»

او نقش اسراییل را در این انفجار تایید یا تکذیب نکرد و در عین حال گفت عوامل و عناصر گوناگونی در راستای نابودی یا وادار ساختن ایران به توقف برنامه های هسته ای آن تلاش می کنند.

در پیامد این انفجار مقامهای جمهوری اسلامی بی درنگ و شتابزده خبر انفجار اصفهان را تکذیب کردند. علیرضا ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان ادعا کرد انفجار مربوط به یک تمرین نظامی در آن حوالی بود. اندکی بعد تلویزیون دولتی ایران این خبر را حذف کرد و دولت خبر هر  نوع انفجاری را تکذیب کرد.

روز دوشنبه دن مریدور، وزیر اطلاعات اسراییل گفت کشورهایی هستند که برای مقابله با تهدید هسته ای ایران تحریم اقتصادی می کنند و کشورهایی هم هستند که به گونه دیگری عمل می کنند.

ژنرال گیورا ایلاند رییس پیشین دفاع ملی اسراییل به رادیو ارتشی این کشور گفت انفجار اصفهان اتفاقی نبود: «این چیزها تصادفی نیست. و با توجه به تعدد این حوادث می شود گفت دستی در کار است و شاید بشود گفت دست خدا.»

یک مقام امنیتی پیشین اسراییل نیز از دست کم دو انفجار دیگر سخن گفت که  با موفقیت توانسته است تاسیسات موشک میان برد شهاب ۳ را خنثی کند که می توانست کلاهک اتمی را حمل کند. وی گفت: «این خبر خوبی است که غرب مشتاق شنیدن آن بود.»

 

منبع: رادیو فردا، 9 آذر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.