شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

10 عامل موثر در مواضع چین و روسیه در رابطه با ایران و امریکا

رجانیوز

مهدی جهانتیغی روزنامه نگار و تحلیل گر روابط بین الملل در گفت و گو با بولتن نیوز، 10 عامل موثر و عمده را برای تغییر رفتار و محاسبه دو کشور چین و روسیه در قبال مسائل ایران و آمریکا و احتمال جنگ بر علیه ایران برشمرده و معتقد است که بر مبنای این 10 عامل، چین و روسیه از ایران و حفظ نظام ایران حمایت خواهند کرد و ابر قدرت بودن ایران در منطقه و تاثیر و نفوذ ایران را پذیرفته اند و اجازه نخواهند داد که آمریکا فشار بر ایران را بیش از این افزایش دهد .


این روزنامه نگار معتقد است که حضور ایران در منطقه به نفع چین و روسیه است و این دو کشور برای حل مسائل خود نیازمند همکاری با ایران هستند و منافع آنها و آینده اقتصاد چین و پوتین در روسیه ایجاب می کند که حضور ایران را به عنوان یک قدرت مهم در منطقه بپذیرند و منافع ایران را مهمتر از منافع آمریکا و اروپا و اسرائیل ارزیابی کنند.


وی افزود: مجموع شواهد مستدل نشان می دهد که نحوه محاسبات بین اللملی چین و روسیه در نوع رابطه با آمریکا در حال تغییرات جدی می باشد و سناریوهای اخیر آمریکایی ها درباره ایران نه تنها تاکنون نتوانسته تاثیر جدی بر ایران بگذارد بلکه باعث زمینه تغییر مناسبات استراتژیک آمریکا با چین و روسیه و حتی با برخی از اعضای اتخادیه اروپا شده است.


از مجموع مواضع مسوولین روسیه و چین می توان چنین برداشت کرد که دامنه تغییرات مناسبات بین اللملی چین و روسیه با آمریکا در طی چند روز اخیر ابعاد تازه ای به خود گرفته است. نقطه عطف این زمینه برای تغییرات از مخالفت روسیه با صدور قطعنامه شورای امنیت بر علیه دولت بشار اسد آغاز شده است.


مخالفت های سریع چین و روسیه برای تحریم مجدد ایران پس از گزارش آمریکایی - اسرائیلی جدید آمانو  را نیز به عنوان متغیری جدی برای تغییر محاسبات روسیه وچین در حال حاضر می توان ارزیابی کرد.


با تحلیل رفتار مقامات روس و چین می توان چنین برداشت کرد که این دو کشور در محاسبات سیاست خارجه خود چند مولفه جدید را اضافه کرده اند.


1- روس ها و چینی ها اتفاقات منطقه را ضد آمریکایی و غربی می دانند و جهت حرکت آن را خلاف منافع آمریکا می دانند. آنها معتقدند که شرایط منطقه به گونه ای است که موقعیت آمریکا در حال تضعیف شدن می باشد.


2- چین و روسیه سیاست های دولت اوباما را در شرایطی که یکسال مانده به انتخابات تحلیل می کنند و معتقدند که اوباما در رابطه با چین  و به ثمر رسیدن تصمیماتش حاضر به دادن امتیازهای کلانی است زیرا با مسئله کمبود زمان روبه رو است.


3- چین در زمینه انررژی با ایران رابطه تجاری راهبردی و منافع اقتصادی کلان دارد. این درحالیست که چین کشوری مطمئن تر از ایران برای تامین انرژی در دسترس ندارد زیرا در صورتی که بخواهد به طور مثال از عربستان سعودی نفت خریداری کند نوعی ریسک تجاری برای بستن قرارداد با یک متحد آمریکایی خواهد بود و در بزنگاه های بین المللی آل سعود در جهت منافع آمریکا حرکت خواهد کرد نه چین


4- روسیه برای بازار هسته ای در منطقه حساب ویژه ای باز کرده است. روس ها با تکمیل نیروگاه بوشهر درصدد هستند که مدل نیروگاه بوشهر را در منطقه تکرار کنند و از قبال آن منفعت های کلان اقتصادی ببرند. همچنانکه مدل ساخت نیروگاه بوشهر با همان تکنولوژی در هندوستان به دست روسیه در حال ساخت می باشد.


5-روسیه و چین برای بازی در معادلات منطقه برای حفظ منافع خود و همچنین جلوگیری از نفوذ بیشتر آمریکا نیازمند یارگیری و متحد منطقه ای در خاورمیانه می باشند. آنها برای ایجاد یک جبهه در منطقه در مقابل شرکای منطقه ای آمریکا شامل شورای خلیج فارس و اکثریت اتحادیه عرب نیاز به ایران و جبهه های زیر مجموعه آن در منطقه دارند.


6- چین و روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا را در وضعیت دشوار اقتصادی می بینند و این شرایط باعث شده که چین و روسیه زمینه را برای تاثیر گذاری بیشتر خود در معادلات بین اللملی بسیار فراهم ببینند.این موضوع به قدری آشکار است که کارشناسان غربی به صراحت برای برون رفت اتحادیه اروپا از معضلات اقتصادی ، راهکار کمک چین به اروپا را ارائه داده اند


7- چین و رسیه ایران را نقطه ثبات منطقه و اصلی ترین قطب مانع نفوذ منطقه ای آمریکا می دانند و معتقدند که هرگونه تغییر در نظام ایران، کل خاورمیانه را تقدیم آمریکا خواهد کرد.


8- برخی اظهارات پوتین در هفته های اخیر نشان می دهد که وی برای ریاست جمهوری آینده روسیه، چشم انداز بازگشت به قدرت شوروی سابق و روسیه بزرگ را در سر می پروراند تا عظمت گذشته را شاهد باشد. بنابراین موضع گیری های خلاف دولت آمریکا سبب استقبال بیشتر مردم روسیه از پوتین خواهد شد و پوتین نیز تلاش خواهد کرد که مواضع ضد آمریکایی خود را با حمایت از ایران ادامه دهد.


9-روس ها بیشترین همکاری هسته ای صلح آمیز را با ایران دارند و در عین حال بیشترین شناخت را از وضعیت هسته ای ایران  دارند و با تحرکات هسته ای ایران آشنا هستند بنابراین آنها برنامه های هسته ای ایران را نه تنها تهدید نمی دانند بلکه معتقدند که می توانند از آن به عنوان یک رابطه استراتژیک اقتصادی استفاده کنند.


10- خروج نظامیان آمریکا از عراق و پیش بینی خروج از منطقه سبب تقویت موقعیت امنیتی روسیه و چین می شود. این مسئله سبب می شود که روسیه و چین در برخی مناطق خاورمیانه دست برتر را داشته باشند.


مجموعه شرایط فعلی نشان می دهد تصمیم گیری درباره ایران روبه روز سختر می شود ضمن آنکه اختلافات میان اعضای اتحادیه اروپا و چین و روسیه با آمریکا نشانه ناامیدی از گزینه تحریم ایران است و این موضوع به معنی پذیرفتن ایران به عنوان یک ابرقدرت منطقه ای و هسته ای است.


مسئله استفاده از گزینه جنگ بر علیه ایران از سوی برخی مقامات غربی صرفا یک کار رسانه ای و جنگ روانی بود. اظهار نظر کارشناسان در رسانه های دنیا نشان می دهد که  اسرائیل و هیچ کشور دیگری توان نظامی بر علیه ایران را ندارد و هرنوع اقدام نظامی بر علیه ایران باعث بی ثباتی کل منطقه خواهد شد


اینگونه  اظهارت در افکار عمومی اثر بسیار روشنی خواهد داشت و به ایجاد تصویری از ایران به عنوان ابرقدرت منطقه منجر خواهد شد.

منبع: رجانیوز، 26 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.