شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

زكريا در بازگشت‌از ايران:اوباما باید پیشنهاد مذاکره با ایران را دوباه روی میز بگذارد

رجانیوز

ایران هسته ای: فرید زکریا سردبیر هفته نامه نیوزویک و مجری تلویزیون سی ان ان با نگارش سرمقاله ای در روزنامه واشینگتن پست اذعان کرد چاره ای جز پذیرش ان واقعیت نیست که حتی اگر رژیم جمهوری اسلامی در ایران عوض شود، باز هم برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد یافت.


زکریا در این یادداشت که روز پنج شنبه 5 آبان 1390 (27 اکتبر 2011) با عنوان «برای معامله درباره آینده برنامه هسته ای ایران به 2008 بازگردید» منتشر شده، می نویسد: «باراک اوباما در مبارزات انتخاباتی خود در سال 2008 اعلام کرد که سیاست های خارجی دولت بوش را تغییر خواهد داد. موضوع این تغییر هم ایران بود. اوباما به کرات توضیح داد که سیاست بوش که تنها ایران را تحت فشار می گذاشت کارایی نداشته است و وی می خواهد با سران این کشور مذاکره کند تا از این طریق بتواند به راهکاری دست یابد تا از تنش ها و خطرات موجود بکاهد. اما پس از گذشت دو سال از ریاست جمهوری اوباما سیاست های وی در قبال ایران خیلی شبیه سیاست های دولت جورج دبلیو بوش است با همان مشکلاتی که وی در زمان نامزدی انتخابات بر انها تکیه می کرد».


سردبیر نیوزویک که هفته گذشته درایران بود و مصاحبه ای اختصاصی هم با رییس جمهور انجام داد، در ادامه درباره دلایل ناکارآمدی استراتژی تحریم درباره ایران تاکید می کند: «شیوه های تنبیهی در برخی مورد کارایی داشته است. ایران با مشکلات اقتصادی مواجه است. اما همانطور که من در دیدار کوتاه هفته گذشته خود از ایران شاهد بودم، این اقدامات اثرات جانبی هم داشته است. تحریم ها پیشرفت ایران را کند کرده است اما نه آن اندازه که باید زیرا این کشور از پول نفت و بازار داخلی بزرگی برخوردار است. این تحریم ها تنها موجب تضعیف مردم و تقویت دولت شده است یعنی درست عکس انچه که ما می خواهیم. براساس برخی براوردها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مورد حمایت رهبر است، 40 درصد اقتصاد کشور را تحت کنترل خود دارد. درست همانند عراق که ده ها سال تحریم این کشور را به پایگاه باندها و مافیای سرمایه داری تبدیل کرده است. ایا واقعا هدف از سیاست های ما ایجاد چنین شرایطی بود»؟


زکریا با طرح این سوال ها که «ما چه هدفی را دنبال می کنیم؟ ایا می خواهیم حکومت ایران را سرنگون کنیم؟ ایا می خواهیم این کشور را مجبور کنیم برنامه هسته ای خود را متوقف کند؟»، تاکید می کند: «تحریم ها مردم ایران را نسبت به غرب بی میل کرده است زیرا بیش از حکومت به انها اسیب می رساند. علاوه بر انکه ما این واقعیت ناگوار را هم فراموش کرده ایم که حتی اگر رژیم ایران تغییر کند، برنامه هسته ای ان که یک خواست ملی است ادامه پیدا خواهد کرد».


زکریا در ادامه مقاله خود ضمن تاکید بر اینکه احمدی نژاد را فردی مصلحت گرا می داند، می نویسد: «در ساختار سیاسی ایران احمدی نژاد فردی مصلحت گرا است. رئیس دفتر وی اشکارا از بهبود روابط با اسرائیل سخن گفت و در طول سال ها احمدی نژاد اقداماتی را در زمینه هسته ای انجام داد که اگرچه ناکافی بود، تلاشی جدی برای انجام مذاکرات بود. وی پیشنهاد تشکیل کنسرسیومی بین المللی برای غنی سازی اورانیوم را مطرح کرد، وی پیشنهاد ترکیه و برزیل را برای غنی سازی اورانیوم توسط روس ها پذیرفت و پیشنهاد کرد که سطح غنی سازی اورانیوم در ایران را در سطح 5 درصد حفظ کند. اوباما باید به دیدگاه اولیه خود بازگردد و ببیند ایا راهی برای مذاکره و دستیابی به توافق با ایرانیان وجود دارد».


سرمقاله نویس واشینگتن پست، مقاله خود را با این جمله به پایان می برد: «ایران اخرین تمدن بزرگ بشری است که خارج از نظم جهانی قرار دارد. درنتیجه ما باید به دنبال راهکاری باشیم که علاوه بر تحت فشار گذاشتن ایران این کشور را از انزوا خارج کنیم».


 

منبع: رجانیوز، 7 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.