شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حرمت قلم

علی ناظر

امروز آقای کورش طاهری، همکار دیدگاه، نامه زیر را برایم ارسال کرد:

 

«با سلام و خسته نباشید.
یکی از دوستانم امروز تماس گرفت و گفت مطلب منتشر شده در دیدگاه را در وبلاگ کلمه سبز دیده ام که فردی بنام مجید درخشان پای آن امضاء گذاشته است و نامی از نویسنده ومنبع انتشار هیچ که نیآورده / بلکه طوری مطلب را استفاده کرده است که به خواننده القاء می شود این آقا نویسنده و این وبلاگ سبز ناشر آن است. با توجه به این که این ولاگ از جمله رسانه های حامی سبز است و برای محمد خاتمی سر و دست می شکند و جعل به این آشکاری را انجام داده است فکر می کنم شما به عنوان سردبیر و حافظ شخصیت نویسندگان دیدگاه با درج مطلبی چنین افرادی را متوجه رسالت مطبوعاتی و... بکنید!
مطلب استفاده شده را که دوستم ارسال کرده عینا ضمیمه می شود.
با درود
کوروش»

 

و اما...

پیش از پرداختن به خواست بحق کورش عزیز، یادآور می شوم که عنوان مطلب مورد نظر ایشان «تیم ملی بحرین با پوشش محافظان امنیتی در برابر ایران بازی خواهد کرد!» است، که پیش از مسابقه بحرین – ایران، در سایت دیدگاه منتشر شده بود، و در پایین مطلب نوشته شده است: «منبع سایت دیدگاه

korosh_ims@yahoo.com

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است. »

 

همانطور که ملاحظه می شود، این متن ویژه دیدگاه نوشته شده است، و در پایین آن هم به «کپی رایت» اشاره شده است. خوشبختانه به سایت دیدگاه هم دوست و هم دشمن سر می زنند، و در نتیجه، برای اثبات «منبع»، شهادت دوست و دشمن کفایت می کند.
بنابراین هدف از این نوشتار، دفاع از حقوق مطبوعاتی دیدگاه نیست. نکته اصلی مورد نظر کورش و من، «رسالت مطبوعاتی» است که ژورنالیستها باید به آن عادت کرده و حرمت «رسانه» را نگاه دارند. اگر حق «رسانه»ای دیدگاه را برای لحظه ای نادیده بگیرم، می خواهم توجه آقای درخشان را به چند نکته معطوف دارم:

·       اقای درخشان، تفاوت آشکار آقای کورش طاهری و شما (بعنوان حامی خاتمی)، در این است که ایشان «سرنگونی طلب» هستند و برای «براندازی» تمامیت رژیم اسلامی فعالیت می کنند و قلم می زنند. حال آنکه شما، بنا به شواهد مبرهن در وبلاگتان، از خاتمی، رئیس جمهور پیشین نظام جهل و جنایت حمایت می کنید.

·       اما اگر از این تفاوت فاحش و بسیار مهم (که بر تعهد قلم تأثیر می گذارد) بگذریم، به نقطه مشترکی می رسیم. آقای درخشان، شما «صاحب قلم» و «صاحب رسانه» (مهم نیست با چند کاربر) هستید، و در نتیجه شما پایبند به «حرمت قلم» هستید.

·       براستی اگر «صاحبان قلم» و «صاحبان رسانه» به «رسالت مطبوعاتی» خود پایبند نباشند، آیا می توان از «مستبدین» و «قمه به دستان» خامنه ای که به روزنامه نگاران اسیر تجاوز می کنند، انتظار داشت که به مقام «ژورنالیست» احترام بگذارند ؟

·       آقای درخشان، از خود بپرسید که نادیده گرفتن «حق چاپ محفوظ» از سوی شما، آیا خامنه ای و دار و دسته او را بیشتر اجیر نمی کند تا روزنامه های بیشتری را تعطیل کند، و روزنامه نگاران (حتی سبز و مدافع خاتمی) بیشتری را به زندان بیندازد؟

·       البته، می توانستم با لحنی دیگر و درخور این کار خلاف شما، مخاطبتان قرار دهم، اما به باور من و بسیاری از «سرنگونی طلبان»، شما قربانی تفکر ارتجاعی و فرهنگ «ضد مطبوعات» حاکم بر کشور عزیزمان ایران هستید. باید با «قربانی» با مدارا سخن گفت.

·       آقای درخشان، تنها راه «دفاع از رکن چهارم» پایبند بودن «ژورنالیست» به اصولی است که در مفاد بیانیه حقوق بشر آماده است. لطفا به آن بیانیه مراجعه کرده و با حوصله آن را مطالعه بفرمایید.

·       تکرار می کنم، استفاده غیر اصولی از مطلب آقای طاهری، و یا هر نویسنده و ژورنالیست دیگری، بدون قید منبع و نام نویسنده، عملی ناپسند و غیر حرفه ای است که تنها به گسترش «سرکوب رکن چهارم» (مطبوعات) می انجامد. پیشنهاد می کنم که ناخودآگاه به «سرباز گمنام» این قوای سرکوب تبدیل نشوید.

علی ناظر

سردبیر سایت دیدگاه

21 مهر 1390

 

ستون نظرات برای دریافت «نظر» پیرامون این مقوله فعال است

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 14 Oct 2011]  [ارسال‌کننده: Hadi Shahab]  [  ]  
با درود به همه سرنگون طلبان انقلابی،
دوستان براستی از این جماعت بی پرنسیپ چه انتظار دیگری میتوانیم داشته باشیم.
این جماعت به آخرین چیزی که احترام میگذراند حقوق دیگران و کپی رایت است و بس.
در آنروز که این جماعت به حداقل حقوق مرسوم بین المللی پایبند باشند تنها به همین دلیل میبایست
خود را به خاطر جنایتی که مرتکب شده اند به یک دادگاه بین المللی معرفی کنند.
از کوزه همان برون طراوت که دراوست.
از آدم جعل کار و جنایات کار آخر انتظار دیگری نیست.
لطف کنید و لینک سایتی را که این جماعت بی پرنسیپ مقاله آقای طاهری
به اسم خود درج کرده اند درج کنید تا این حقیر نیز به کار تبلیغی خود مشغول بشود
پیروز باشید
هادی شهاب
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.