شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نامه هایِ جَعلی یزدگرد ساسانی و عُمَربن خطّاب (+ویدیو)

همنشين بهار

 

در توبره ما آشغال می‌ریزند و بارمان می‌کنند.

 

در سال ۱۹۸۹ میلادی دانشمند بریتانیایی علوم کامپیوتر، تیموتی جان برنرزلی Timothy John Berners-Lee شبکه تارگستر جهانی World Wide Web را اختراع نمود و دید ما را نسبت به جهان و هرچه در آن است، دگرگون کرد.

او «وب» را که اکنون هیچکس از آن بی‌نیاز نیست، بر سر زبانها انداخت. «وب» یکی از خدماتی است که روی اینترنت ارائه می‌شود اما با اینترنت یکی نیست.

 
با «وب» (و توسط اینترنت) همگان توانستند بدون آقابالاسر، در «فضای جهانی اطلاعات» بخوانند و ببینند و بشنوند و بنویسند و تولید و جستجو کنند، از اسرار مگو سر درآورند و از سفیدی نمک تا سیاهی زغال و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد خبر بگیرند.

اما از آنجا که هر رودخانه ای قورباغه هم دارد، محیط وب نیز از ابوهُریره های مُدرن که در توبره ما آشغال می‌ریزند و بارمان می‌کنند، در امان نبوده و نیست.

...........................................................................

 

دنیای «وب»، هرچه در دیگ است به کَمچه می‌آورَد.

 

اگر مارگیران و شیادّانِ سوار بر «وب»، می‌توانند خیلی ها را سرکار بگذارند، اگر با خیال راحت در اخبار و آمار و واقعات اتفاقّیه دست می‌برند، اگر سالها است نامه‌های جَعلی یزدگرد ساسانی و عُمَر بن خطّاب را بازتولید می‌کنند و به خورد خلق الله می‌دهند، اگر  یک دستخط جعلی و ساختگی را مدتّ‌‌های مدید به میرزا تقی خان امیر کبیر نسبت می‌دهند و نزدیک به هفتاد وبلاگ و سایت آن را توی بوق می‌کنند،...اگر و اگر...

برای این است که فقر عنصر ذهنی و یقین های کور، جای خودش را به رشد آگاهی و شّک اسلوبی نداده است. برای این است که بسیاری از ما مثل اصحاب کهف، پرت افتاده، زمان را گم کرده و گیج و مَنگیم.

نه تنها به کودک پاک و بازیگوش درون خویش بی اعتنایی و بی محلّی می‌کنیم، شور و نشاط و رومانتیسم انقلابی دوران جوانی را هم کنار انداخته، بکسوات کرده و هیچ تولیدی نداریم...

 
دنیای «وب» و شبکه تارگستر جهانی World Wide Web شهادت می‌دهد که ما بیشتر مصرف کننده حرف و نقل دیگرانیم و خط تولید خوابیده است !

توجه داشته باشیم که دنیای «وب»، هرچه را در دیگ است (اگر چیزی باشد) به کَمچه (چمچه) می‌آورَد و نمی‌توان برای جوانان دردمند و هوشیار ایران زمین، که نه به سرود و درود، به سخن نو و تغذیه فکری نیازمندند روضه خوانی کرد و لاف و گزاف سر داد. دنیای «وب»، ادعّاها را مَحک می‌زند.

 

 

 
In a Persian Market در یک بازار ایرانی

 

در آغاز و پایان ویدیو گفتار

 نامه‌ های جَعلی یزدگرد ساسانی و عُمَر بن خطّاب 

یکی از معروف‌ترین ساخته‌های آهنگساز انگلیسی Albert William Ketèlbey «آلبرت ویلیام کتلبی» را که در مورد ایران است، (In a Persian Market) می‌توان شنید.  

اثر زیبای In a Persian Market «در یک بازار ایرانی» حدود یک قرن پیش ساخته شده و جدا از هیاهوی بازار، به تاریخ پر فراز و نشیب ما گوشه می‌زند.

همنشین بهار 

hamneshine_bahar@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همنشين بهار:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.