شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بازداشت سه ایرانی در اسپانیا در پرونده صدور غیرقانونی هلیکوپترهای آمریکایی

رادیو فردا

پليس اسپانيا روز پنجشنبه اعلام کرد که از صدور غيرقانونی ۹ فروند هليکوپتر بل-۱۱۲ به ايران جلوگيری کرده و هشت نفر از جمله سه ايرانی را در اين رابطه بازداشت کرده است.
 


هليکوپترهای بل-۱۱۲ در حمل و نقل نيروها و تجهيزات نظامی مورد استفاده قرار می‌گيرد.
 


به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات اسپانيايی گفته‌اند که در عمليات پليس اين کشور پنج تاجر اسپانيايی که مظنون به تلاش برای فروش اين هليکوپترهای نظامی آمريکايی به ايران هستند، و سه ايرانی که متهم به مذاکره برای خريد غيرقانونی وسايل نظامی هستند، دستگير شدند.
 


پليس اسپانيا در بيانيه‌ای افزود که اين عمليات در شهرهای مادريد و بارسلون صورت گرفته است و پنج نفر در مادريد و سه نفر ديگر در بارسلون دستگير شده‌اند.
 


پليس اسپانيا همچنین یادآور شد که در اين عمليات قطعات يدکی هواپيما نيز که به نظر می‌رسد قرار بود به ونزوئلا صادر شود، توقيف شده است.
 


ارزش کل هليکوپترها، قطعات يدکی و ديگر وسايل نظامی که در اين عمليات توسط پليس اسپانيا ضبط شده، حدود ۱۰۰ ميليارد يورو تخمين زده می‌شود.مقامات اسپانيايی می‌گويند که شرکت‌های اسپانيايی موفق به اخذ اجازه برای صدور وسايل نظامی و يا کالاهايی که می‌توانند کاربرد دوگانه داشته و در عمليات نظامی از آنها استفاده شود، نشدند.
 


اين شرکت‌های اسپانیایی هليکوپترها را در انبار نگهداشته و قصد داشتند پس از پياده‌سازی آنها، قطعات را به ايران بفرستند.
 


پليس اسپانيا می‌گويد عمليات پس از آن صورت گرفت، که سه خريدار ايرانی وارد اين کشور شدند.

ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای غربی ایران را به تلاش برای ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای متهم می‌کنند و تحریم‌هایی نیز علیه آن وضع کرده‌اند.

در همین چارچوب کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز چند روز پیش ۱۰۰ شرکت ایرانی را نیز در لیست سیاه تحریم‌های خود قرار داده بود که این اقدام با استقبال آمریکا روبه‌رو شده بود.

تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران علاوه بر تحریم‌هایی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران وضع کرده است.

شورای امنیت تاکنون چهار قطعنامه تحریمی علیه ایران تصویب کرده و از این کشور خواسته است، فعالیت‌های حساس هسته‌ای خود را که قابلیت کاربرد در ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را دارد، متوقف سازد.

ایران که کاربرد نظامی برنامه هسته‌ای خود را رد و همواره این برنامه را صلح‌آمیز توصیف کرده است، با نادیده گرفتن این درخواست‌ها به توسعه برنامه هسته‌ای خود می‌پردازد.

منبع: رادیو فردا، 5 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.