شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ -  ۵ اوت ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

چرا خبری از رسیدگی به پرونده ترور استادان نیست؟
اين بار چه كساني قرباني خواهند شد ؟

کلمه

ابهام و معرفی نشدن عوامل ترور استادان دانشگاه های کشور که در ماه های پس از انتخابات به چندین تن رسیده است نگرانی ها را درباره احتمال وقوع قتلهای رنجیره ای در میان استادان دانشگاه های کشور در ماه های اخیر افزایش داده است.چند هفته ای از ترور استادان فیزیک ، چند ماهی از ترور پزشکان و یکسالی از ترور استاد علیمحمدی می گذرد اما خبری از پیگیری این پرونده ها نیست و ظاهرا بر خلاف برخی دیگر از پرونده ها که مسوولان با سرعت زیادی علاقمند به سرانجام رساندن آن هستند، کسی عجله ای برای شناسایی و معرفی عاملان ترور استادان دانشگاه ندارد.


این در حالی است که مسوولان و مقامهای قضایی و امنیتی کشور بدون ارایه دلایل و مدارک مشخص مثل همیشه کشورهای غربی را در این باره مقصر دانسته اند .هر چند ابعاد این گفته ها نیز تاکنون برای افکار عمومی نامشخص مانده است و مردم دقیقا نمی دانند چگونه و به چه دلیل استادان دانشگاه ها به خصوص فیزیکدانان ایرانی در ماه های پس از انتخابات کشته شده اند ؟برخی از استادان با نگرانی می پرسند این بار قرار است چه کسانی قربانی شود ؟


۸ آذر ماه امسال ، ساعت هشت صبح خبر ترور دو استاد دانشگاه شهید بهشتی به گوش رسید . افرادی ناشناس مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی ، استادان فیزیک این دو دانشگاه را که عازم محل کار خود در دانشگاه بودند هدف سوء قصد قرار دادند.


عملیات سوء قصد به جان این دو استاد دانشگاه در خیابان ارتش و خیابان ولنجک حوالی دانشگاه شهید بهشتی روی داد در این حادثه دکتر مجید شهریاری کشته ، همسرش مجروح و دکتر عباسی و همسرش نیز زخمی شدند.پیش از این نیز مسعود علیمحمدی فیزیکدان ،۲۲ دی ماه سال گذشته در منطقه قیطریه هنگامی که قصد داشت از منزلش خارج شود ترور و کشته شد.


اسامی مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی در فهرست اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهید بهشتی دیده می شود و شهریاری، هم مانند مسعود علیمحمدی، فیزیکدان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران و عضو هیات نمایندگی ایران در برنامه علمی سزامی (طرح مرکز تابش سنکروترون خاورمیانه مستقر در اردن) بود که تعدادی از کشورهای منطقه، نیز در آن مشارکت دارند. در ماه های گذشته همچنین دو پزشک نیز مورد سوء قصد از طریق شلیک گلوله قرار گرفته و کشته شدند.هرچند برخی کشته شدن آنها را غیر سیاسی می دانند اما عده دیگری هم معتقدند که کشته شدن این پزشکان بی ارتباط با پرونده کهریزک و شکنجه معترضان به نتیجه انتخابات در آنجا نبوده است .


خیلی ها “غلامرضا سرابی” یکی از پزشکان کشته شده را، از شاهدان پرونده بازداشتگاه “کهریزک” می دانند . عبدالرضا سود بخش عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز از دیگر پزشکان کشته شده در این مدت است .همچنین پس از انتخابات ریاست جمهوری ، احمد معتمدی وزیر ارتباطات و فناوری در دولت خاتمی (در اردیبهشت ماه گذشته) و علی موسوی حبیبی خواهرزاده میرحسین موسوی (در دی ماه گذشته) مورد سو قصد قرار گرفتند که حمله دوم، موجب شهادت علی موسوی حبیبی شد.
قاتلانی که هرگز معرفی نشدند


غربی ها مقصر شدند ، اسراییل مقصر اصلی


علی اکبر صالحی، رئیس وقت سازمان انرژی اتمی ایران که از فریدون عباسی در بیمارستان عیادت می کرد درباره این ترورها گفت “:دکتر شهریاری سال ها دانشجوی من بود و همکاری خوبی با سازمان انرژی اتمی داشت و یکی از پروژه های بزرگ سازمان را که افتخاری برای ملت ایران بود، در دستور کار داشت.”


مجید شهریاری یکی از همراهان همیشگی ، مسعود علیمحمدی بوده است . او دکترای خود را در رشته تکنولوژی فناوری هسته‌ای از دانشگاه امیر کبیر دریافت کرده وی پس از استعفا از دانشگاه امیرکبیر به خاطر نبود بستر مناسب برای همکاری در سال ۱۳۸۰ به دانشگاه شهید بهشتی پیوست. او در سال ۸۵ با راه‌اندازی دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی به عضویت هیئت علمی آن در آمد . او به همراه مسعود علیمحمدی، ، از مشاوران ایران در پروژه سزامی بودند..همچنین فریدون عباسی دوانی به نوشته سایت الف، عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین بوده که به علت مشغله کاری در وزارت دفاع، به این دانشگاه کمتر رفت و آمد داشته است اما در پرونده کاری او، ریاست بر دانشکده فیزیک این دانشگاه به چشم می خورد.او همچنین به گفته بسیاری از همکاران و هم دانشگاهی هایش در دانشگاه شیراز همان اوایل جنگ به جبهه رفت و بعد از پایان جنگ دکترایش را دریافت کرد . تخصص اصلی فریدون عباسی جداسازی ایزوتوپ است و یکی از مغزهای فیزیک ایران محسوب می شود . او در جریان انتخابات از حامیان میرحسین موسوی بود . همانطور که بیشتر دانشجویان دانشگاه شیراز، همدوره وی گرایش فکری شان به اصلاح طلبان بوده است .


همچنین فریدون عباسی دوانی به نوشته سایت الف، عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین بوده که به علت مشغله کاری در وزارت دفاع، به این دانشگاه کمتر رفت و آمد داشته است اما در پرونده کاری او، ریاست بر دانشکده فیزیک این دانشگاه به چشم می خورد.
مسوولان دولتی ایران هنوز خیلی از وقوع ترور این دو استاد نگذشته بود که اعلام کردند “عوامل مزدور صهیونیستی” این دو استاد فیزیک و عضو هیات علمی دانشگاه را که همراه خانواده، عازم محل کار خود در دانشگاه شهید بهشتی بودند مورد سوء قصد قرار داده ا ند و خبرگزاری فارس نیز در خبری تحت عنوان “آمریکا و رژیم صهیونیستی” امروز دو استاد دانشگاه را ترور کردند گزارش کرد که افرادی موتور سوار با چسباندن یک وسیله انفجاری به اتومبیل پژوی
۵۰۴ مجید شهریاری او را به قتل رسانده اند . عوامل ترور مسعود علیمحمدی نیز پیش از این موساد و عوامل صهیونیستی معرفی شده بودند .


محمود احمدی نژاد رییس دولت دهم ، ۸ آذر ماه با قطعیت از نقش داشتن دولت‌های غربی و اسرائیل در ترور دو فیزیکدان ایرانی سخن گفت و از مسئولان امنیتی خواست تا هرچه سریع تر عوامل این اقدام را معرفی کنند.


استاد سبز دانشگاه تهران چرا کشته شد ؟


با اینکه ماهها از ترور مسعود علیمحمدی ، استاد دانشگاه تهران می گذرد اما هنوز عوامل ترور او معرفی نشده اند. در وب سایت دانشکده فیزیک دانشگاه تهران، رشته تخصصی علی محمدی “فیزیک ذرات بنیادین” اعلام شده است . سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین رابطه استخدامی او با این سازمان را تکذیب کرده است.


تعدادی از مقامات کشور علی محمدی را یک متخصص متعهد به نظام حکومتی معرفی کرده و ترور او را نیز به دشمنان نظام نسبت داده اند . این در حالی است که نام مسعود علی محمدی در میان اسامی چهار صد و بیست تن ازاستادان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران دیده شده که در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، با صدور بیانیه ای از میرحسین موسوی حمایت کردند.
این بیانیه روز
۱۹ خردادماه در “پایگاه اطلاع رسانی دانشگاهیان حامی میرحسین موسوی” انتشار یافت، در این بیانیه استادان این دانشگاه ضمن ابراز نگرانی در مورد شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی کشور، نسبت به پیروزی آقای موسوی در انتخابات ابراز امیدواری کرده بودند.


همه به تاثیر گذاری زیاد مسعود علیمحمدی بر دانشجویان دانشگاه محل تدریسش اذعان داشتند این استاد یکی از محبوترین استادان دانشگاه و همچنین در زمان دانشجویی اش یکی از محبوبترین دانشجویان فیزیک دانشگاه شیراز بوده است .


شاید به همین دلیل مراسم ترحیم این استاد دانشگاه تحت تدابیر شدید امنیتی و با حضور گسترده ماموران دولتی برگزار شد.


منتقدان باز هم متهم شدند


در چنین فضایی که حکومت دولتهای غربی را به ترور استادان دانشگاه متهم می کند و به شدت از فضای ناامن به وجود آمده در جامعه هراسان است و قادر نیست علل حوادث اخیر را به درستی معرفی کند.گروهی دیگر از طرفداران حکومت به نوعی دیگر فرافکنی می کنند و منتقدان به سیاستهای دولت را مورد حمله قرار می دهند .آنها تا آن حد پیش میروند که از وجود تیم محافظت برای موسوی و کروبی کاندیداهای ریاست جمهوری منتقد به دولت انتقاد می کنند و می گویند باید به جای محافظت از این افراد از استادان دانشگاه ها محافظت شود.


همچنین “اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کشور”، یک تشکل دانشجویی محافظه کار، به قول خودشان “فتنه‌گران۸۸” یعنی معترضان به انتخابات ریاست جمهوری دهم را به مهیا کردن فضا برای ترور اساتید کشور” متهم می کنند.


اینکه چه کسانی در قتل و ترو استادان دانشگاه ها در ماه های اخیر واقعا نقش داشته اند هنوز مشخص نیست؟مسوولان حکومت گاه دولتهای غربی را به این ترورها متهم می کنند و گاه نیز معترضان به نتایج انتخابات را در ناامن شدن فضای جامعه و ترورها مقصر قلمداد و به آنها حمله می کنند. اما آنچه بیش از همه در ماجرای ترور استادان دانشگاه ها قابل توجه است مشخص نبودن مقصران اصلی این حوادث است که هرگز به افکار عمومی معرفی یا مجازات نشده اند ؟آیا قتلهای زنجیره ای دیگری در راه است ؟دیگر چه کسانی قربانی خواهند شد و چه زمانی قرار است که عاملان این ترورها شناسایی و محاکمه شوند؟

منبع: کلمه: ۳۰ آذر ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کلمه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.