شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پیام به سمپوزیوم بین‌المللی حقوقدانان در حمایت از اشرف در بروکسل

مريم رجوي

سمپوزیوم بین‌المللی حقوقدانان در حمایت از اشرف در بروکسل برگزار شد


 


سمپوزیوم بین‌المللی حقوقدانان در حمایت از اشرف، با حضور رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت خانم مریم رجوی، در بروکسل پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا برگزار شد.


دراین سمپوزیوم برجسته‌ترین حقوقدانان بین‌المللی از آمریکا و اروپا، از جمله: خانم روت وجوود، از برجسته‌ترین حقوقدانان آمریکا، رئیس دپارتمان حقوق بین‌الملل و دیپلوماسی در دانشگاه هاپکینز، متخصص حقوق و سیاستهای سازمان ملل و نیروهای حافظ صلح، عضو شورای روابط خارجی آمریکا، و عضو پیشین کمیته مشورتی وزارت‌خارجه آمریکا، و آقایان: جان بولتون، معاون پیشین وزیرخارجه آمریکا و سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، دکتر خوان گارسه، حقوقدان برجسته بین‌المللی، مشاور سیاسی سالوادور آلنده رئیس‌جمهور فقید شیلی، سید احمد غزالی، نخست‌وزیر پیشین الجزایر، رئیس کمیته عربی- اسلامی دفاع از اشرف، پرفسور استیون اشنیبام، وکیل برجسته حقوق بین‌الملل از آمریکا، فرانسوا سر، حقوقدان برجسته فرانسوی، پائولو کازاکا، نماینده پیشین پارلمان اروپا، دیوید متس، حقوقدان برجسته کانادایی، متخصص حقوق‌بشر بین‌المللی، ژان پیر اسپیتزر، حقوقدان برجسته فرانسوی، سخنرانی کردند و نظریات حقوقی خود را در مورد موقعیت حقوقی مجاهدان اشرف و وظایف جامعه بین‌المللی، به‌ویژه مسئولیتهای اخص دولت آمریکا و سازمان ملل ‌متحد در حفاظت از اشرف و اجرای کنوانسیونهای بین‌المللی ارائه دادند.

متخصصان ارشد حقوق بین‌الملل، بر موقعیت حقوقی مجاهدان اشرف، به‌عنوان افراد حفاظت‌ شده تحت کنوانسیون چهارم ژنو تأکید کردند و انتقال حفاظت اشرف به دولت نوری مالکی را نقض تعهدات آمریکا دانستند.

حقوقدانان برجسته آمریکا و اروپا خاطرنشان کردند، آمریکا موظف است مسئولیت حفاظت اشرف را سریعاً به‌عهده بگیرد و دولت عراق موظف است که بلادرنگ به محاصره ظالمانه اشرف و شکنجه روانی و محدودیتهای ضدانسانی علیه مجاهدان اشرف خاتمه بدهد.

سمپوزیوم بین‌المللی حقوقدانان در دفاع از اشرف، بیانیه‌یی درباره وظایف جامعه بین‌المللی در 9محور، 23ماده و6 نتیجه‌گیری صادر نمود که مقدمه آن تأکید می‌کند: حقوق ساکنان اشرف بر اساس قوانین بین‌المللی، تاکنون در دهها نظریه حقوقی توسط حقوقدانان برجسته بین‌المللی از جمله لرد اسلین فقید، پروفسور اریک داوید، پروفسور شریف بسیونی، سر مایکل وود، پروفسور ایو دوکارا، پروفسور مارکو ساسولی، پروفسور گای گودوی جیل، پرفسور سیبون ویلز، پروفسور استیون اشنیبام، پروفسور ویلیام شباس و مارک استیفنز، تشریح شده و جامعه جهانی موظف به تامین و تضمین حفاظتهای بنیادین کنوانسیون چهارم ژنو و دیگر کنوانسیونها و قوانین الزام‌آور بین‌المللی در مورد اشرف است.

در این سمپوزیوم، که روزپنجشنبه یازدهم آذرماه 1389 دربروکسل برگزار گردید، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت، خانم مریم رجوی، با ایرد سخنانی، از تلاشهای حقوقدانان برای دفاع از حقوق مجاهدان اشرف، به‌مثابه تلاشهایی ارزنده در حمایت از مقاومت مردم ایران برای نیل به آزادی و حقوق‌بشر، که در عین حال تلاشهایی درخدمت صلح و حاکمیت قانون و عدالت در جامعه بین‌المللی است، تقدیر کرد

سخنان رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت
آقای رئیس، خانمها، آقایان،
از حضور در جمع شما خوشوقتم و عمیقاً تحت تأثیر سخنرانان قبلی و استدلالهای متقن آنها در مورد حقوق مجاهدان اشرف قرار گرفتم.

این تخصص من نیست که در مورد حقوق بین‌الملل صحبت کنم. بنابراین، آن را به حقوقدانان بسیار توانمندی که این‌جا حضور دارند واگذار می‌کنم و صرفاً به جنبه سیاسی موضوع می‌پردازم.
ولی قبل از آن، می‌خواهم از همه شما که با تدوین نظریه‌های متقن حقوقی در مورد اشرف نقش بسیار مهمی در به‌رسمیت شناخته ‌شدن حقوق ساکنان اشرف ایفا نمودید، تشکر کنم.

در شرایطی که بسیاری ترجیح می‌دادند اشرف به فراموشی سپرده شود، شما به کمک اشرف شتافتید و در مقابل این بی‌عدالتی ایستادید. شما به‌درستی ثابت کردید که ساکنان اشرف هم‌چنان حفاظت‌ شده تحت کنوانسیون چهارم ژنو هستند و کسی نمی‌تواند این استاتو را لغو کند.

آن‌چه شما انجام دادید، تنها دفاع از ساکنان اشرف نبود. دفاع از ارزشهای دموکراتیک و دست‌آوردهای جامعه بین‌المللی در زمینه حقوق بین‌الملل و ضرورت پایبندی به آن بود. از شما می‌خواهیم به این نهضت ادامه بدهید و به تصمیم‌گیرندگان، وظایفشان را یادآوری کنید.
زبان من از بیان جنایاتی که امروز توسط رژیم ملاها و نیروهای عراقی در اشرف صورت می‌گیرد قاصر است.
در جلسه‌یی که من در پارلمان اروپا به‌مناسبت قطعنامه 25نوامبر این پارلمان در حمایت از اشرف داشتم، نمایندگان یکصدا می‌گفتند این کارزاری است تا رفع محاصره اشرف و آزادی مردم ایران.

هم‌چنین در جلسه‌ کمیسیون خارجی پارلمان اروپا که آقای اد ملکرت، رئیس یونامی در عراق حضور داشت، نمایندگان می‌گفتند سازمان ملل ‌متحد باید به تعهدات خود در رابطه با اشرف عمل کند.
ایرانیان بسیاری روز گذشته در برابر پارلمان اروپا به‌رغم سوز سرما در حمایت از مجاهدان اشرف حضور یافتند و از نماینده سازمان ملل ‌متحد خواستار اقدام فوری برای حفاظت از اشرف شدند.

گزارشهای مجاهدان اشرف بسیار گویاست.
جوانی که پدرش به‌خاطر دیدار از او در اشرف توسط رژیم ایران به‌عنوان محارب به اعدام محکوم شده،
بیمار سرطانی که نیروهای عراقی مانع از معالجه او می‌شوند.
تهدید شبانه‌روزی ساکنان اشرف به مرگ با استفاده از 140 بلندگو به‌مدت ده ماه.

این وضعیت، قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود.
ما بارها به مقامات آمریکایی هشدار دادیم که انتقال حفاظت اشرف به عراق به یک فاجعه منجر خواهد شد.
من در ژانویه و فوریه 2009 قبل از انتقال رسمی حفاظت به دولت عراق، طی نامه‌هایی به اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و خانم کلینتون خطرات این کار را یادآور شدم.
حقوقدانان انتقال حفاظت را ناقض تعهدات آمریکا توصیف کردند.
اما به‌رغم هشدارها، این انتقال صورت گرفت.
انتقال حفاظت صرفاً ناشی از یک اشتباه محاسبه در مورد دولت عراق نبود، بلکه ناشی از یک سیاست اشتباه بود.
عدم دخالت نیروهای آمریکایی در جریان حمله نیروهای عراقی در ژوئیه 2009 بخشی از همین سیاست غلط بود. تعلل در پس گرفتن حفاظت اشرف نیز ناشی از ادامه همین سیاست است. سیاست شکست‌خورده دست دراز‌ کردن در مقابل ملاهای حاکم بر ایران.

به‌رغم برخی تحریمها، هنوز هم محور سیاست آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال دیکتاتوری حاکم بر ایران بر پایه مماشات می‌چرخد.
آمریکا هنوز برچسب تروریسم علیه مجاهدین را که تنها در خدمت رژیم ملاهاست، حذف نکرده است. این، کانون سیاست استمالت و یک مانع در مقابل تغییر دموکراتیک در ایران است و در نتیجه به ضرر صلح و امنیت جهانی است.
ملاها پیشاپیش ترسشان را در مورد حذف نام مجاهدین از لیست تروریستی آمریکا اعلام کرده‌اند.
یک مقام رسمی رژیم هفته گذشته گفت ما باید همه تلاشمان را بکنیم که اعضای مجاهدین در عراق را قبل از خارج شدن نام سازمان از لیست تروریستی آمریکا، استرداد کنیم!

دو سال بعد از لغو نامگذاری مجاهدین، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز آثار برچسب تروریسم را حذف نکرده‌اند.
آمریکا و اتحادیه اروپا هم‌چنان به‌دنبال تصحیح رفتار احمدی‌نژاد و خامنه‌ای از طریق دیالوگ هستند. این یک سراب است.
چند روز دیگر قرار است کشورهای پنج به‌علاوه یک مذاکره با رژیم در مورد موضوع هسته‌یی را از سر بگیرند.
این مذاکرات محکوم به شکست است چون ملاها قصد ندارند برنامه سلاح اتمی خود را متوقف کنند.
نتیجه مذاکرات قبلی این بود که ملاها اکنون بیش از 3هزار کیلو اورانیوم غنی‌شده دارند. گفتگوی بیشتر فقط ذخیره آنها را افزایش می‌دهد. آنها رسماًًًًًًً هم اعلام کرده‌اند که قصد ندارند غنی‌سازی اورانیوم تا 20 درصد را متوقف کنند.
مذاکره فقط به ملاها وقت برای رسیدن به بمب می‌دهد.
طی سالیان ما تأکید کرده‌ایم که رژیم آخوندی حاکم بر ایران جدی‌ترین تهدید صلح و امنیت جهانی است. اسناد محرمانه‌یی که در روزهای اخیر منتشر شده است نگرانی عمیق رهبران منطقه از تهدید این رژیم و ضرورت تغییر آن را نشان می‌دهد. اما من می‌خواهم تأکید کنم که تنها راه واقع‌بینانه و ممکن، تغییر رژیم به دست مردم و مقاومت ایران است. راهی که هم دموکراسی در ایران را تأمین می‌کند، هم یک ایران غیراتمی را در چشم‌انداز قرار می‌دهد و هم متضمن صلح و آرامش در منطقه است.

ملاها می‌خواهند نیروی اصلی مقاومت را نابود سازند، زیرا مقاومت نیروی تغییر در ایران است.
ملاها تلاش می‌کنند اشرف را از میان بردارند، زیرا اشرف منبع انگیزش برای جوانان ایرانی است که مشتاق تغییرند.
اشرف حامل پیام پایداری و اتحاد در مقابل سختی و مقاومت برای کسب آزادی است.
تحقق تغییر، وظیفه مردم و مقاومت ایران است.
ما انتظار نداریم هیچ‌کس دیگری این کار را برای ما انجام دهد.
آن‌چه ما انتظار داریم این است که آمریکا و اروپا به سیاست استمالت از ملاها خاتمه دهند.
ما آمریکا و اتحادیه اروپا را فرا می‌خوانیم تا در کنار مردم ایران قرار گیرند.
در کنار آنهایی که در زندانها تحت شکنجه هستند، قرار بگیرند.
در کنار آنهایی که به‌دلیل شرکت در تظاهرات ضدرژیم یا دیدار از اشرف، به اعدام محکوم شده‌اند.
در مورد ساکنان اشرف، ما خواستار آن هستیم که جامعه بین‌المللی به وظایفش عمل کند.
آمریکا موظف است حفاظت ساکنان اشرف را به‌عهده بگیرد.
سازمان ملل ‌متحد باید یک تیم ناظر دائمی در اشرف مستقر کند.
آمریکا و اتحادیه اروپا و سازمان ملل ‌متحد باید اقدامات فوری لازم را برای خاتمه‌دادن به محدودیتهای ظالمانه و شکنجه روانی مجاهدان اشرف اتخاذ کنند.

متشکرم.

منبع: سایت مجاهدین، 13 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مريم رجوي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.