شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نيجريه از کشف محموله ۱۳۰ کيلوگرم هروئين ارسالی از ايران خبر داد

رادیو فردا

آژانس مبارزه با مواد مخدر نيجريه اعلام کرد محموله ای به وزن ۱۳۰ کيلوگرم هروئين با کيفيت و خلوص بالا را که در ميان قطعات ماشين سازی ارسالی از ايران مخفی شده بود، ضبط کرده است.

ارزش اين محموله حدود ۱۰ ميليون دلار ارزيابی شده است. به گزارش رويترز، اين محموله روزپنجشنبه در بندر «آپاپا» در لاگوس کشف و ضبط شد. آژانس مبارزه با مواد مخدر گفته با کمک آژانس های اطلاعاتی خارجی، از انتقال اين محموله مطلع بوده و توانسته شبکه و افراد مرتبط با آن را در چند ماه گذشته تحت نظر قرار دهد.

«ميچل اوفويه جو»، سخنگوی آژانس مبارزه با مواد مخدر نيجريه گفت:« بلافاصله پس از رسيدن محموله که قطعات ماشين و خودرو بود، آن را بازرسی کرده و درون قطعات موتور ماشين، محموله هروئين به ارزش ۹.۹ ميليون دلار، کشف شد.»

وی افزود:«اين محموله از ايران ارسال شده و سه نفر در ارتباط با آن دستگير شده اند.» او جزييات بيشتری از هويت اين سه تن را بازگو نکرده است.

اين در حالی است که دولت نيجربه به تازگی محموله ای از سلاح و مهمات ارسالی از ايران را ضبط کرده و موضوع را به شورای امنيت هم گزارش داده است. منابع رسمی ايران هنوز به اين خبر واکنشی نشان نداده اند.


مقام های نيجريه روز ۲۶ اکتبر اعلام کردند که يک کشتی حامل سلاح های ارسالی جمهوری اسلامی ايران را در بندر لاگوس ضبط کرده اند.

اين محموله که در ۱۳ کانتينر جاسازی شده بود شامل گلوله های توپ، خمپاره و ساير سلاح ها بود و برچسب مواد ساختمانی روی جعبه های آن خورده بود.

دولت نيجريه پس از ضبط اين محموله که به گفته پليس مخفی نيجريه از ماه ژوئيه مسير حرکت آن را تحت نظر داشته، اعلام کرد که دولت ايران در ارسال اين تسليحات به نيجريه دست داشته است و اين در حالی است که به موجب چهارمين قطعنامه تحريمی عليه جمهوری اسلامی، «خريد، فروش يا ارسال مستقيم يا غير مستقيم هر گونه سلاح يا تجهيزات مربوطه» از خاک ايران و يا از طريق ايرانيان، ممنوع است.

يک روز پس از آن‌که نيجريه دولت ايران را به دست داشتن در ارسال اين محموله‌ها متهم کرد، منوچهر متکی به منظور پيگيری موضوع توقيف اين کشتی، به ابوجا، پايتخت اين کشور آفريقايی سفر کرد.

منوچهر متکی پس از مذاکرات در پايتخت نيجريه اعلام کرد که مسئله درحال حل شدن است و طرفی که در اين کار دست داشته، «يک شرکت خصوصی» بوده است. با اين حال، نيجريه اين موضوع را به شورای امنيت گزارش کرد.

به گفته مقامات رسمی اطلاعات و امنيت نيجريه، در حال حاضر تحقيقات بر روی دو ايرانی که گفته می‌شود از مقامات ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ و اعضای سپاه قدس، يکی از شاخه‌های سپاه پاسداران هستند، ‌ معطوف شده است.

اين دو نفر در حال حاضر به سفارت ايران در نيجريه پناه برده‌اند.

رويترز خبر داده بود که پس از سفر منوچهر متکی به نيجريه، پليس مخفی نيجريه يکی از مظنونين را مورد بازجويی قرار داده است، اما فرد دوم به دليل مصونيت سياسی مورد بازجويی قرار نگرفته است.

منبع: رادیو فردا: 28 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.