شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حکم خامنه ای به نفع کدام طرف درگیر در پرونده دانشگاه آزاد است؟

رادیو فردا

علیرضا کرمانی

آيت الله على خامنه اى، مى گويد؛ به اين نتيجه قطعى رسيده است كه وقف دانشگاه آزاد، داراى اشكالات اساسى فقهى و حقوقى ست.

در نامه اى كه رهبر جمهورى اسلامى، به آيت الله هاشمى رفسنجانى، رييس هيات موسس دانشگاه آزاد و محمود احمدى نژاد، رييس شوراى عالى انقلاب فرهنگى نوشته، همچنين آمده است كه دو بند از اساسنامه تازه دانشگاه آزاد نيز، دوباره بررسى و اصلاح شود.

رادیو فردا در گفت و گو با مجتبی واحدى، سردبير پيشين روزنامه آفتاب يزد، كه اينك ساكن آمريكاست، این موضوع را بررسی کرده است که صدور این حکم به نفع کدام یک از طرف های منازعه در این جریان است.رادیو فردا: چرا آيت الله خامنه اى، در اظهار نظر تازه خود، تا اين اندازه تاكيد كرده است كه پس از بررسى هاى عميق و همه جانبه و بحث و بررسى ادله مختلف به اين نتيجه رسيده است؟

مجتبی واحدى: آقاى خامنه اى بعد از چند ماه كش و قوس نظرشان را ابلاغ كردند. البته قبل از اين آقاى لاريجانى نظر را افشا كرده بودند كه اين وقف پايگاه حقوقى و شرعى ندارد.

اگرچه به نظر من در همين متن تناقض وجود دارد و نشان مى دهد كه اين نظريه خيلى هم فقهى و حقوقى نيست. به دليل اينكه خودشان تاكيد كردند كه دانشگاه آزاد يك موسسه غيردولتى است. به همين دليل وقتى غيردولتى است مفهومش اين است كسانى كه متولى آن هستند مى توانند در مورد وقف آن تصميم بگيرند. ولى به هر حال به نظر مى رسد اين نظر پيش از آنكه فقهى و حقوقى باشد، سياسى است.

آقاى واحدى! پيش از اين آقاى هاشمى رفسنجانى در سخنرانى خود در بابل اشاره كردند كه وقف دانشگاه آزاد بر پايه فتوايى از آيت الله خامنه اى صورت گرفته و اين فتوا در شوراى عالى انقلاب فرهنگى هم خوانده شده و در آنجا به ثبت رسيده. پرسشى كه الان مطرح است اين است كه آيا آقاى هاشمى درست نگفته اند يا آقاى خامنه اى نظر قبلى خودشان را برگرداندند و الان هم عوض كردند؟

اين كه من مى گويم اين موضوع سياسى است به همين جهت است. يعنى روند سياسى را اگر نگاه كنيد، اگر خاطرتان باشد دوبار روزنامه ايران به دروغ از قول رييس قوه قضاييه اعلام كرد كه اين وقف شرعى نيست و رييس قوه قضاييه تكذيب كرد.

در مجموع بالانس هاى سياسى كه آقاى خامنه اى مى خواهد ايجاد كند به نظر من تصميم گرفته در اين موضوع يك جورى نظر بدهد كه ظاهرش به نفع آقاى احمدى نژاد است، در حالى كه اگر نگاه كنيم بيش از آنكه به نظر آقاى احمدى نژاد نزديك باشد، به نظر آقاى هاشمى نزديك است.

مجتبی واحدی، سردبیر پیشین روزنامه آفتاب یزد

من گمان نمى كنم اين موضوع اين قدر پيچيده بود كه نياز به چند ماه بررسى داشت. در مجموع بالانس هاى سياسى كه آقاى خامنه اى مى خواهد ايجاد كند به نظر من تصميم گرفته در اين موضوع يك جورى نظر بدهد كه ظاهرش به نفع آقاى احمدى نژاد است، در حالى كه اگر نگاه كنيم بيش از آنكه به نظر آقاى احمدى نژاد نزديك باشد، به نظر آقاى هاشمى نزديك است.

منتهى گمان مى كنم آقاى خامنه اى از صحبت هاى آقاى رفسنجانى در بابل ناراضى بودند. يك مقدارى اين حكم واكنش به نظرات آقاى رفسنجانى در بابل است. بيش از اينكه مبناى فقهى و حقوقى داشته باشد.

با سخنان شما دو پرسش ديگر مطرح مى شود. اولاً كدام جنبه از صحبت هاى آقاى هاشمى رفسنجانى براى آقاى خامنه اى ممكن است ناراحت كننده به نظر رسيده باشد؟

اينكه ايشان آنجا گفته اند كه اگر كسى وقف را باطل كند خدا از او قوى تر است و ... مشخص بود كسى جز آقاى خامنه اى قدرت ابطال وقف را ندارد. ولى با خصلتى كه همه از آقاى خامنه اى مى دانند و نوع برخوردهاى ايشان و اينكه تحمل نمى كنند كسى اين طور با ايشان برخورد كند، به نظر من از اين جهت مى گويم جنبه سياسى دارد. فكر مى كنم از آن حرف آقاى رفسنجانى، آقاى خامنه اى خوشش نيامده و اين واكنش را نشان داده اند.

و كدام جنبه ابلاغيه آقاى خامنه اى مى تواند به سمت و سوى آقاى هاشمى رفسنجانى گرايش پيدا كند؟

اگر شما روی فلسفه اين وقف فكر كنيد، بعد از حدود سى سال از فعاليت دانشگاه آزاد، چه شد كه آقاى رفسنجانى تصميم گرفت در مورد وقف تصميم بگيرد؟ موقعى كه احساس كرد دنبال اين هستند كه دست در اموال دانشگاه آزاد بياندازند. به همين جهت صيغه وقف را خواندند براى اينكه از اختيار دولت خارج كنند.

با اين حكمى كه آقاى خامنه اى دادند اين فلسفه محقق شده. وقتى كه ايشان مى گويند اين ماهيت خصوصى و غير دولتى يا يك جورى مى گويند كه دولت حق تصرف ندارد، و بندهاى پنج و ده مصوبه را ايشان باطل مى كنند، عملا اصل اساسنامه جديد را زير سئوال برده اند. براى اينكه اساسنامه جديد فصل اولش در مورد اين است كه دانشگاه يك جايى است كه بايد در آن درس خواند. يعنى توى اين مايه ها. چيزى غير از اين نيست. بخش هاى بعدى اش هم اين است كه در مقررات تحصيلى و آموزشى كشور بايد تابع شوراى عالى انقلاب فرهنگى باشد كه آن هم تا به حال بوده. يعنى كنكور برگزار مى شده و مسائل ديگر بوده.

به نظر من دو ماده اى كه با فشار آقاى احمدى نژاد در اين اساسنامه گنجانده شده بود، يكى همين بند پنج بود كه در مورد تصرف اعضاى هيات امنا و هيات موسس و مديران در اموال دانشگاه است، عملا با اين كار وقتى اين ماده لغو شد، به نوعى حرفى كه آقاى احمدى نژاد دنبالش بود لغو شده. ايشان مى خواست دولت مسلط شود بر اموال و مجدداً بررسى شود.

ماده ده هم تركيب هيات امنا بود كه آقاى احمدى نژاد دنبال اين بود كه هيات امنا را اكثريتش را از دست هيات موسس در بياورد. عملاً مى خواست اقتدار آقاى رفسنجانى را آنجا از بين ببرد.

وقتى اين مسائل نباشد، آقاى رفسنجانى فكر نمى كنم علاقه زيادى به وقف دانشگاه آزاد داشته باشد. به نظرم توى اين قصه، دانشگاه آزاد برگشت به سه سال قبل، يعنى همان كه آقاى رفسنجانى مى خواست.

منبع: رادیو فردا، 20 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.