شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادستان تهران: کوهنورد زن آمریکایی با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد می شود

رادیو فردا


بر اساس گزارش خبرگزاری های ایران، آقای دولت آبادی، روز یکشنبه، ۲۱ شهریور در نشست خبری با خبرنگاران در این زمینه گفت: «برای دو نفر از متهمان که هر دو مرد هستند،‌قرار بازداشت صاد شده و برای متهم دیگر که یک خانم است، قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی صادر شده است».

دادستان تهران دلیل تبدیل بازداشت خانم شورد به آزادی به شرط وثیقه را «بیماری» وی اعلام کرد و گفت: «بر اساس گزارشات مأموران پرونده و تأیید قاضی مبنی بر بیمار خانم شورد، بازداشت وی به قرار ۵۰۰ میلیون تومانی تبدیل شد و در صورت تودیع این وثیقه، ‌وی می‌تواند آزاد شود».


این در حالی است که آقای دولت آبادی روز شنبه، ۲۰ شهریور، اعلام کرده بود که آزادی خانم شورد به دلیل «عدم طی شدن فر‌آیند قضایی»، منتفی است.

با این حال پیش از اظهارات دادستان، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه در روز شنبه از «عفو و آزادی» سارا شورد،‌ به مناسبت عید فطر خبر داد و پیگیری‌های محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران را در اخذ این تصمیم دخیل دانست.

خانم سارا شورد تا این لحظه همچنان در حبس به سر می‌برد و گرچه با استناد به اظهارات آقای دولت آبادی، زندانی بودن وی تا کنون به این دلیل است که آزادیش منوط به پرداخت وثیقه است، ولی روزنامه دولتی ایران می‌نویسد که دلیل آزاد نشدن خانم شورد، تعطیلی روزشنبه بوده است.

شین باور و جاشوا فتال، ۲۷ ساله، همراه با سارا شورد، ۳۱ ساله، مردادماه سال گذشته، در حالی که مشغول کوهنوردی در منطقه مرزی کردستان عراق با ایران بودند، حین عبور از خط مرزی عراق و ایران توسط مأموران ایرانی دستگیر شدند و از سوی جمهوری اسلامی به جاسوسی متهم شدند.

در همین زمینه آقای دولت آبادی روز یکشنبه بار دیگر بر اتهام جاسوسی این سه نفر تأکید کرد و گفت: «در مصاحبه سال گذشته اعلام کرده که اتهام این سه نفر جاسوسی است و به اندازه کافی در این باره دلیل وجود دارد».

وی تصریح کرد که در این مدت مقامات قضایی در حال انجام تحقیقات برای تکمیل پرونده بودند و افزود که اکنون «تقریبا» پرونده تکمیل شده است و قاضی پرونده نیز «کیفرخواست این سه آمریکایی متهم به جاسوسی را صادر کرده است».

منبع: رادیو فردا: 21 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.