شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اسرائيل يك هفته براي حمله به تأسيسات بوشهر فرصت دارد!

رجانیوز

در حالي كه قرار است لوله های سوخت تا 30 مرداد ماه در درون تأسيسات بوشهر کار گذاشته شود و افتخار راه‌اندازي اين نيروگاه پس از سال‌ها در دولت احمدي‌نژاد ثبت شود، برخي منابع امریکایی در ادامه اخبار تحريك آميز و بي‌سر و ته يك ماه اخير خود عليه ايران، يك هفته باقيمانده را آخرین فرصت اسرائیل برای حمله به این تأسيسات دانسته و مي‌افزايند اکنون به نقطه غیرقابل بازگشت رسیده ایم.


به گزارش رجانيوز، جان بولتون نماينده سابق امريكا در سازمان ملل متحد كه از او به‌عنوان يك چهره تندرو و محبوب رسانه‌هاي راديكال ياد مي‌شود، مي‌گويد قبل از اینکه نیروگاه بوشهر یک وضعیت "مصونیت" پیدا کند و براساس قوانین بین‌المللی دیگر نتوان به آن حمله كرد، اسرائيل بايد در طي زمان‌بندي يك هفته‌اي به ايران حمله كند.


او در مصاحبه با فاکس نیوز می‌گوید به محض اینکه لوله‌های سوخت در محل راکتور به‌کار روند، یک مصونیت به‌وجود می آید که اسرائیل دیگر نمی تواند به آنجا حمله کند، زیرا پس از آنكه لوله های سوخت در مکان‌های خود قرار گرفتند، خطر حمله به راکتورهای هسته ای و توسعه اشعه رادیواکتیو در هوا و احتمالاً در آب‌های خلیج فارس شرایط را برای جهانیان بسیار ناگوار خواهد ساخت.


بولتون می گوید هرگونه حمله اسرائیل به تأسیسات بوشهر بايد قبل از اینکه لوله های سوخت در راکتور اصلی قرار بگیرند، انجام شود.


بولتون می گوید که هیچ فردی فکر نمی کند که نه امریکا و نه اسرائیل بتوانند پس از بارگذاری میله های سوخت به این نیروگاه حمله کنند.


او ادامه مي‌دهد که در سال 1981 اسرائیل به نیروگاه هسته ای "اوسرک" در عراق و در سال 2007 به نیروگاه ساخت کره شمالی در سوریه حمله کرد. هر دو مورد حملات اسرائیل قبل از این بود که لوله های سوخت در راکتور جاسازی شوند.


مطابق ادعاي بولتون وقتی که راکتور شروع به فعالیت می‌ كند، نیازمند یک زمان است تا اینکه سوخت اورانیوم تبدیل به پلوتونیوم بشود و ترکیب پلوتونیوم برای سلاح‌های هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد.


بولتون می گوید که امریکا به روسیه اعلام کرد که سوخت راکتور را به ایران ارسال نکند اما روس‌ها سوخت را ارسال کردند. همچنین امریکا به روسیه اعلام کرد که لوله های سوخت را به داخل راکتور وارد نکند اما آن‌ها اکنون اعلام کرده اند که این کار را هفته آینده انجام می دهند كه این یک راه دیگر برای ایران ایجاد می کند تا بتواند به یک روش دیگر به پلوتونیوم دسترسی پیدا کند.


او ادامه می دهد که برای ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اکنون این سئوال به‌وجود می آید که آیا اجازه دهد که بوشهر در طی هشت روز آینده عملیاتی شود یا اینکه منتظر بماند که ایران بتواند از این طریق پلوتونیوم به‌دست آورد.


روسیه می گوید که ايران تمامی سوخت راکتور را که مصرف شده و به پلوتونیوم تبدیل شده است، برای بازیافت به روسیه ارسال می کند.


افتخار راه‌اندازي نيروگاه بوشهر در دولت دكتر احمدي‌نژاد در حالي در آستانه رقم خوردن است كه برخي مخالفان داخلي تلاش نافرجام زيادي به خرج دادند كه رويكرد هسته‌اي دولت‌هاي نهم و دهم را ماجراجويانه، بدون كسب نتيجه و هزينه‌زا معرفي كنند تا از حمايت‌هاي ملي در اين زمينه كاسته شود و دولت مجبور به امتياز دادن بيشتر در مذاكرات و توقف روند رو به پيشرفت صنعت هسته‌اي كشور شود.

منبع: رجانیوز: 23 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.