شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ -  ۵ اوت ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شکایت خجالتی اصلاح طلبان از سپاه
کورش عرفانی

کورش عرفاني

هفت تن از چهره های شاخص جریان اصلاح طلبان - محسن امین زاده، مصطفی تاج زاده، عبداله رمضان زاده، فیض الله عرب سرخی، محسن صفایی فراهانی، محسن میردامادی و بهـزاد نبـوی- شکایتی از« گروهی استبداد طلب ا زجمله عده ای از نظامیان قانون شکن، درجریان انتخابات ریاست جمهوری دهم» تسلیم قوه ی قضاییه کرده اند.[1] آنها این گروه را متهم به برنامه ریزی برای تقلب در انتخابات کرده اند. اتکای آنها به سندی شفاهی است که سخنرانی یکی از فرماندهان سپاه به نام مشفق است که در آن به توضیح دخالت برنامه ریزی شده ی سپاه در انتخابات با هدف حذف رقبای احمدی نژاد پرداخته است.

این شکایت البته در نوع خود مهم است، اما تنها به معنای نسبی کلمه. حرکت این افراد از چند ضعف اساسی برخوردار است که قابل بررسی می باشد.

نخست این که آنها به صراحت نامی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نمی آورند. آنها با وجود تکیه بر گفته های «سردار مشفق» از سران سپاه به « گروهی نظامی- اطلاعاتی» اشاره می کنند. بی شک سپاه در این میان نقش اصلی را بازی کرده است و دیگران نیزدر سایر نهادها ی امنیتی و اطلاعاتی نقش داشته اند، اما عدم صراحت آنها در نام بردن از نهاد سپاه نشان دهنده ی رعایت خط قرمزهایی است که مردم در طول یک سال گذشته درنوردیدند ولی اصلاح طلبان همچنان اصرار به حفظ آنها دارند.

دوم این که در این شکایت به طور واضح و روشن و حتی غیر مستقیم به نقش ولایت فقیه به عنوان نهادی که بر تمام کارهای جنایتکارانه و متقلبانه ی سپاه آگاه بوده و نه تنها آنها را تحمل کرده بلکه هم چنین آنها را تایید کرده است اشاره نشده و سکوت شده است. یعنی باز یک خط قرمز دیگر.

سوم این که همه می دانند که سپاه به این تقلب در انتخابات بسنده نکرده است و بعد از آن به جنایت و شکنجه و تجاوز- به عنوان ادامه ی استراتژی خود – روی آورده است. در این شکایتنامه به این جنایت پیشگی و کشتار مردم اشاره ای نشده است و به کلی گویی و محدود ماندن در عرصه ی نارسایی  های انتخاباتی بسنده شده است.

به این ترتیب یک بار دیگر شاهدیم که چگونه اصلاح طلبان همچنان رعایت گر خط قرمزها ی نظامی هستند که خود زمانی متعلق به آن بودند و اینک بخشی دیگر از آن نمی خواهد برای آنها در صحنه ی سیاسی نقشی را در نظر گیرد. با این وجود می بینیم که این اصلاح طلبان چگونه همچنان سر سختانه پایبند نظام جمهوری اسلامی و محدوده های خطرناک هستند و از حریم خویش در این باره خارج نمی شوند.

شکایت نامه ی آنان کودتای فکر شده و برنامه ریزی شده ی  مثلث سپاه، ولایت فقیه و بازار را در حد ماجراجویی و زیاده خواهی های تعدادی مقام نظامی و امنیتی پایین می آورد و توجه نمی کند که یک وجه ساختاری در این کودتای انتخاباتی موجود است، و آن این که این جناح سه ظلعی خواهان حذف دیگران و یک دست شدن و به چنگ آوردن تمامیت قدرت بوده اند و به دنبال یک پارچه کردن کل ساختار حاکمیت در جامعه می باشند.

از طرف دیگر اصلاح طلبان باردیگر نشان می دهند که هنوز امیدوارند که دستگاه قضایی ولی فقیه جنایتکار رژیم به داد آنها برسد.

به هر روی باید گفت که وقت آن رسیده که جریان اصلاح طلبان در ایران یک بار برای همیشه و بعد از تمام بلاهایی که در طول یک سال گذشته بر سرشان آمد بتوانند به یک بازنگری اساسی درباورهای پایه ای خویش دست بزنند و آن این که به امیدشان در یافتن راه حل از درون نظام پایان بخشیده و به این واقعیت تن دردهند که این نظام یا اصلاحات نمی کند و سقوط می کند و یا اگر اصلاحات کند سریعتر سقوط می کند. به عبارت دیگر انتخاب میان ماندن یا رفتن نیست، انتخاب برای نظام ضد ایرانی و ضد بشری جمهوری اسلامی بر سر رفتن با قدری زمان کشی است و یا از میان رفتن شتاب زده با اصلاحات و یا جنگ.

در این شرایط،  تغییر طلبان آزادیخواه ایرانی باید این گفتمان را جا بیاندازند که هر برداشت منطقی و واقع گرایی به ضرورت رفتن تمامیت این رژیم می انجامد و این که باور به امکان تغییر و اصلاح در درون نظام فقط از یک باور ایدئولوژیک، ذهنی و متعصب بیرون می آید. اینک هر کس باید انتخاب کند که اهل منطق و عینی گرایی است یا اهل پیروی از احساسات و اعتقادات ایدئولوژیک که به طور معمول پنهان کننده ی منافع طبقاتی نیز هستند.

 [1]http://www.rahesabz.net/story/21023

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کورش عرفاني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.