شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«جلسه پستویی»؛ اوباما این‌بار از طریق خبرنگاران به تهران پیام فرستاد

رجانیوز

گزارش اختصاصی رجانیوز از نشست غیرمنتظره کاخ سفید


رئیس‌جمهوری امریکا که گویا از تعجیل سخنگوی کاخ سفید و انعکاس اظهارات او در رسانه‌ها مبنی بر رد پیشنهاد دکتر احمدی‌نژاد در مورد گفت‌وگو نگران شده بود، با فراخواندن ناگهانی و غیرمنتظره تعدادی از خبرنگاران به کاخ سفید سعی کرد خود را به‌نحوی در مسیر راهبردی مذاکراه با ایران قرار دهد.


به گزارش رجانیوز، رئیس جمهور امریکا تعدادی از خبرنگاران روزنامه های پرتیراژ امریکایی را به یک "جلسه پستویی" در کاخ سفید دعوت کرد که به‌نحوی پیام جدیدی به تهران ارسال کند. او اعلام کرد که این موضع بسیار مهم است که شرایط مشخصی را تعیین کنیم که ایرانی‌ها به‌دنبال سلاح هسته ای نیستند. وی اضافه کرده است که جواب مثبت ایران به موضوع، شرایط را در وضعیت جدیدی قرار می دهد. اشاره اوباما به پذیرش یک معامله هسته ای با ایران است که ایران بتواند با اعتمادسازی به جهانیان ثابت کند که به‌دنبال ساخت بمب اتم نیست و به‌دنبال برنامه صلح آمیز هسته ای است.


اوباما همچنین به مورد دیگر همکاری ایران با امریکا در مورد افغانستان اشاره کرده است. او می گوید که یک مسیر مستقل دیگر برای مذاکرات و همکاری بین ایران و امریکا مسئله افغانستان است که دو طرف علاقمند هستند علیه طالبان بجنگند. او همچنین می گوید که وقتی حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان نگاه جدیدی به گروه طالبان دارد، ایران باید در مذاکرات منطقه ای و استحکام روابط منطقه ای مشارکت جدی داشته باشد. او تاکید دارد که ایران باید در مذاکرات شرکت داشته باشد و یک بخش مهم و اساسی در این مذاکرات، مشارکت ایران است.


پیام اوباما به تهران که به‌نحو غیرمنتظره ای و به‌قول یکی از خبرنگاران امریکایی حاضر در جلسه از "اتاق پستویی جلسات" در جلسه‌ای که با حضور چند تن از مقامات ارشد "شورای امنیت ملی امریکا" تشکیل شده بود، یک پیام امنیتی و مهم برای ایران محسوب می شود.


اوباما همچنین گفته است که هیچ‌گونه تماس مستقیمی با مقام معظم رهبری و همچنین رئیس جمهور ایران ندارد اما مقامات رسمی ایران گفته اند که قصد دارند در مذاکرات 1+5 که ماه سپتامبر تشکیل می‌شود، شرکت کنند.


او همچنین ادعا کرد به‌دلیل اینکه تحریم‌ها برعلیه ایران کارساز! بوده است، زمان برای مذکرات مناسب است زیرا تحریم‌ها بیش از آنکه ایران انتظار داشت، کارساز بوده است.


این گزارش می افزاید به‌محض خروج اوباما از "اتاق پستویی" جلسات یکی از مقامات ارشد شورای امنیت ملی امریکا اعلام کرد که تحریم‌ها در پایان راه خود قرار ندارد اما روش مناسبی است که به تهران نشان دهد که موضوع "فایده- ضرر" را برای خود مقایسه کنند که به چه میزان این تحریم‌ها ضرر داشته و به چه میزان برای آن‌ها سود داشته است.


یک مقام دیگر امنیت ملی امریکا پس از جلسه ادعا کرد که فقط 3800 سانتریفیوژ ایران در نظنز فعال هستند! که در حدود 60 درصد ظرفیت اسمی خود فعالیت می کنند و 4000 سانتریفیوژ دیگر به‌صورت ذخیره در نطنز مورد بهره برداری قرار می گیرند.


این مقامات ارشد "شورای امنیت ملی امریکا" که پس از بیرون رفتن اوباما از جلسه گفت‌وگو با خبرنگاران، جلسه را اداره می کردند قصد داشتند که به خبرنگاران امریکایی بگویند که تحریم‌ها به ایران فشار زیادی وارد کرده، امریکا اکنون در موقعیت برتر و ایران در موضع ضعف قرار دارد.


 

منبع: رجانیوز، 15 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.