شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«قادر شریف»، به فروتنی نیز، مسلح بود.

همنشين بهار

قادر شریف یکی از مبارزین فداکار کردستان ایران است که متاسفانه نسل جدید او را ن می‌شناسد و به دلیل تنگ‌نظری های حزبی و گروهی کمتر از او یاد شده است.

نام اصلی وی، «هاشم ئه‌قه‌له‌تولاب» (هاشم اقل الطلاب) بود و او را هاشم فقیه صالحی و، «مام سلیمان» هم صدا می‌زدند.

در سال ۱۳۴۸ زمانى که قادر شریف به مسجدى در سلیمانیه به توالت می‌رود فردی که گفته می‌شود از گماشتگان ساواک بوده، با پرتاب نارنجک از توالت کناری، او را به قتل می‌رساند. قادر شریف یکی از چهار نفری است که در تابستان ۱۳۴۲ کمیته‌ بازسازی حزب دمکرات کردستان ایران را تشکیل داد..

قادر شریف در روستای «بکره جو»

برای آشنایی با قادر شریف باید با حزب دموکرات کردستان آشنایی نسبی داشته باشیم. همچنین از آنجا که روستای «بکره جو» یکی از مراکز فعالیت قادر شریف بوده، باید پیش زمینه های ورود او به این روستا را هم بشناسیم.

بعد از «جمعیت احیای کرد» یعنی «کومه له ی ژیانه وی کورد» (ک. ژ. ک)، که نخستین گروه سیاسی کرد در ایران بود ـ حزب دموکرات‌ کردستان، قدیمی ترین تشّکل کردی در ایران است.

در شانزدهم آذر ۱۳۲۵ با فروپاشی «جمهوری مهاباد»، یعنی نخستین دولت کردی که در غرب ایران پا گرفت رژیم پهلوی، قاضی محمد رهبر حزب را همراه با شماری از یارانش به دار آویخت و بسیاری را هم به زندان انداخت.

در آن جنگ و گریز، برخی موفق شدند خود را به مناطق کردنشین شمال عراق برسانند.

بعد از شکست جمهورى مهاباد که اولین کنگره حزب دمکرات تشکیل شد دو بخش مهم پا گرفت، یکی کمیته مرکزى و دیگری کمیته اجرایى. در کمیته مرکزى عبدالرحمن قاسملو و افراد بورکرات فعاّل بودند و در کمیته اجرایى، پیشمرگانی از جنس‌ عبدالله اسحاقى (احمد توفیق) و قادر شریف... که در دهه ۱۳۴۰ در کردستان ایران و گاه عراق، حضور فعال داشتند.

با روشدن همکاری یکی از نزدیکان دکتر قاسملو با ساواک و اخراجش از کمیته مرکزى، اختلاف بین دو جناح حزب بالا می‌ گیرد.

درسال ۱۳۴۳ به کمک ملامصطفی بارزانی کنگره دوم حزب دمکرات در کوی سنجاق عراق به صورت مخفى برگزار می‌ شود و عبدالله اسحاقی با نام مستعار احمدتوفیق به عنوان دبیرکل حزب انتخاب می‌شود. کمی بعد نیروهای بارزانی از احمد توفیق سلب صلاحیت می‌کنند و او را به روستای بارزان تبعید می‌نمایند.

احمد توفیق, چند سال بعد در هاله‌ای از ابهام به قتل می‌رسد. در همین دهه در حزب دمکرات کردستان عراق بین ملا مصطفى بارزانى و ابراهیم احمد ( پدر زن جلال طالبانى) نیز، مشکلاتی بروز می‌کند. ابراهیم احمد پس از جدا شدن از ملا مصطفى، به دعوت دولت عراق براى مذاکره، به سلیمانیه رفته و با هوادارانش در روستایی در نزدیکى این شهر به نام «بکره جو» مستقر می‌ شوند.

از این پس بخشى از حزب دمکرات که بعدها به اتحادیه میهنى مشهور می‌ گردد، رفته رفته شکل می‌ گیرد.

اعضاء و کادرهاى حزب دمکرات ایران که قادر به همکارى با مّلا مصطفى نبودند از این پس به مقر جناح احمد توفیق و جلال طالبانى در ده «بکره جو» می‌ روند، و در آنجا پناه می‌گیرند.

پس از ضربات پی در پی ساواک به جنبش مسلحانه در کردستانِ ایران ـ پیشمرگه‌ها از ایران فرار کرده و در کردستانِ عراق جمع شده بودند. 

قادر شریف که گرایش چپ هم داشت، خود را به روستای «بکره جو» رساند. او در این‌زمان به کمک جلال طالبانی و کادرِ سازمان انقلابی، به جمع جور کردن پیشمرگان که از خلاء رهبری رنج می‌بردند ـ می‌پردازد.

قادر شریف جدا از سلاح، به بینش سیاسی و بالاتر از آن به فروتنی مسلح بود. او در میان روستائیان کردستان محبوبیت بسیاری داشت. سال ۱۳۴۷ که به روستاهای سیاهومه و آلوت (در بانه) رفته بود، روستائیان گروه گروه به دیدارش رفتند و من از نزدیک شاهد بودم.

او و رزمندگان همراهش، در مسجد روستای آلوت مستقر بود.

......................................................................................................................................... 

منابع

همنشین بهار، آنچه غمناک است عمیق نیست، آنچه عمیق است غمناک است.

[http://www.penusikurd.dk/Mallperr/hemecor/2006/05/02/297.PHS شاهین که‌ریمی، ترجمه کردی مقاله همنشین بهار، هه‌ر چی خه‌مناکه‌ قووڵ نیه‌، هه‌ر چی

آقای کریم حسامی نویسنده توانای کرد و مترجم نان و شراب (اینیاتسیو سیلونه)، مادر (ماکسیم گورگی)... در کتاب «کاروانی از شهیدان کردستان» از قادر شریف یاد کرده است.

در مقاله چۆن دامه‌زرا، کێ دایمه‌زراند و که‌نگێ دامه‌زرا ؟ از او با اسم اصلی اش « هاشم ئه‌قه‌له‌تولاب » «قادر شه‌ریف»، یاد شده است.

 ژیان و تێکۆشانی سیاسیی ئه‌حمه‌د تۆفیق (1931-1973)

***

همنشین بهار

hamneshine_bahar@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همنشين بهار:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.