شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

در مورد قتل‏های درون سازمانی در سازمان چريک‏های فدائی خلق ايران بين سالهای ۱۳۵۱ ـ ۱۳۵۶
قرار مصوب کنگره يازده سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

آ آ

در طی فعاليت سازمان چريک‏های فدائی خلق ايران بين سال‏های ۱۳۵١ ـ ۱۳۵۶ قتل‏هائی در درون سازمان صورت گرفته است. اطلاعات در مورد اين قتل‏ها، اندک است و اکثر رفقائی که در آن دوره در مسئوليت سازمان بودند، شهيد شده‏اند و رفقائی که زنده مانده‏اند به جهت خصلت کار مخفی آن دوره، اطلاعات کافی در مورد قتل‏ها را ندارند.
شورای مرکزی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) قبل از برگزاری کنگره يازده ـ اين کنگره در روزهای ۱۹ تا ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳۸۸ برابر با ۸ تا ۱۱ آوریل ۲۰۰۹ برگزار شد ـ تصميم گرفت که مسئولين سازمان، اطلاعات موجود را گردآوری نمايند، به تمام منابعی که در اين زمينه وجود دارد، مراجعه کنند، با يکايک رفقائی که اطلاعاتی دارند، به گفتگو بنشينند و روی اطلاعات گردآوری شده، کار تحقيقی انجام دهند. اين کار صورت گرفت و گزارشی بر پايه اطلاعات گرد آمده تهيه و به شورای مرکزی ارائه گرديد.
اطلاعات گردآوری شده حاکی از آن است که در اين دوره، چهار قتل در درون سازمان چريک‏های فدائی خلق ايران صورت گرفته است. سه مورد قتل در بين سال‏های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۳ و يک مورد در سال ۱۳۵۶. تحقيقات ما نشان می‏دهد که نام سازمانی يکی از رفقا، "اسد" و نام واقعی وی "علی اکبر هدايتی" بوده است. او اهل بابل بود و در اوائل سال ۱۳۵۲ به سازمان پيوسته بود. اطلاعات موجود نشان می‏دهد که در سال‏های مزبور دو قتل ديگر صورت گرفته است که متاسفانه نام سازمانی و نام واقعی آن‏ها مشخص نيست. مورد چهارم رفيق عبدالله پنجه‏شاهی است. او دانشجوی رشته زيست شناسی دانشگاه تربيت معلم بوده و در سال ۱۳۵۴ به عضويت سازمان درآمده بود. در مورد قتل‏ او قبلا مطالبی در رسانه‏ها درج شده است.
بررسی‏ها نشان می‏دهد که در سازمان چريک‏های فدائی خلق ايران تصفيه ايدئولوژيک صورت نگرفته و اختلافات سياسی و نظری موجب قتل‏ها نبوده است. به بيان ديگر تصفيه فيزيکی مخالفين نظری در سازمان مطرح نبوده است. در سازمان بحث و اختلاف نظر، همواره وجود داشته ولی هيچ وقت طرفين در آن دوره بر روی هم سلاح نکشيدهاند. نظرات مختلف در سازمان در نشريه ويژه بحث‏های درون سازمانی درج می شد. وقتی جريان تغيير ايدئولوژيک مجاهدين و تصفيه فيزيکی آنها در سال ١۳۵۴ علنی می‏شود، همه رفقا به شدت، با توسل به تصفيه فيزيکی برای حل مسائل نظری و سازمانی مخالفت کرده و آن را محکوم میکنند. در مورد گروه شعاعيان ـ شايگان، گروه دکتر اعظمی، گروه ستاره و گروه تورج بيگوند که به سازمان پيوستند، يا در ارتباط با سازمان بودند، يا روند تجانس با سازمان را سپری می‏کردند و يا از سازمان جدا شدند، عليرغم وجود اختلاف نظر با سازمان، تصفيهای در مورد آنها صورت نگرفته است.
انگيزه قتل‏ها، مسائل زير بوده است: کناره گيری از سازمان و ترک خانه تيمی و متهم بودن به عنوان عناصر "ترسو، بريده و جازده" (مورد رفيق علی اکبر هدايتی)، داشتن اطلاعات و احتمال ضربه خوردن سازمان با کناره گيری آن‏ها و عدم رعايت
انضباط سازمانی (دو مورد ديگر) و مناسبات رفقای دختر و پسر (مورد رفيق عبدالله پنجه شاهی).
بررسی‏های ما نشان می‏دهد رفقائی که به قتل رسيده‏اند نه خيانتی ـ با تلقی آن زمان ـ به سازمان چريک‏های فدائی خلق ايران کرده‏اند و نه از جانب آن‏ها ضربه‏ای متوجه سازمان شده است. برای همه ما الزامات سازمان چريکی، اهميت اطلاعات در حفظ سازمان و شرايطی که سازمان در آن مبارزه می‏کرد، قابل درک است، با اين وجود قتل رفقای ما به هيچوجه قابل توجيه نيست. در آن زمان با وجود شرايط سخت، راه‏های ديگری برای حل مشکلات وجود داشته است. از جمله پاک کردن اطلاعات و اعزام به خارج از کشور. مورد رفيق عبدالله پنجه‏شاهی در چارچوب‏ مسائل امنيتی هم نمی‏گنجد.
عليرغم اين‏که چندين دهه از آن قتل‏ها می‏گذرد، وجدان انسانی و این واقعیت که سازمان فدائیان خلق ایران (اکثريت) از زمره میراث‏داران سازمان چريکهای فدائی خلق ایران است، ايجاب میکند که قتل‏های صورت گرفته محکوم شود و از رفقای به قتل رسيده اعاده حيثيت به عمل آيد و از خانواده‏های آنها پوزش طلبيده شود.
بر اين پايه، قراری از جانب شورای مرکزی سازمان تنظيم و به کنگره يازده ارائه گرديد. در کنگره پيرامون قتل‏های انجام گرفته، گزارش مفصلی ارائه گرديد. کنگره با حساسيت گزارش را استماع کرده و تاسف عميق خود را از آن قتل‏ها اعلام و قرار ارائه شده را تصويب نمود و به شورای مرکزی مسئوليت داد که قرار را تدقيق کرده و با توضيحات ضرور آن را منتشر سازد.
اينک شورای مرکزی در اجرای مصوبه کنگره، قرار را منتشر می‏کند.

شورای مرکزی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)
۳١ خرداد ۱۳۸۹ (۲١ ژوئن ۲۰۱۰)

متن قرار مصوب کنگره يازده سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)
پيرامون قتل‏های درون سازمان چريک‏های فدائی خلق ايران
بين سالهای ۱۳۵۱ ـ ۱۳۵۶

۱. سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) به عنوان يکی از ميراث‏داران سازمان چريک‏های فدائی خلق، چهار مورد قتل‏ صورت گرفته بين سالهای ۱۳۵۱ ـ ۱۳۵۶ را محکوم و از اين جانباختگان جنبش فدائی اعاده حيثيت می‏کند.
۲. به خانواده رفقائی که نام آنها تا کنون مشخص شده، مراجعه و سازمان به سهم خود مراتب تاسف و عذرخواهی خود را به آنها اعلام خواهد کرد.
۳. سازمان به پيآمدهای قرار احترام می‏گذارد.

منبع: http://asre-nou.net/
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
آ آ:[تاریخ ارسال: 23 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
سازمان فداییان خلق(اکثریت)که در خدمت جمهوری اسلامی قرار دارد؛در راستای سیاستهای رژیم متبوعش؛ دست به انتشار چنین سند دروغینی در رابطه با سچفخا و همزمان خوش رقصی برای سردمداران جنایتکار جمهوری اسلامی و تفاله ها و پس مانده های نظام سرنگون شدۀ سلطنتی زده است. اصلا معلوم نیست که اگر سازمان چریکهای فدایی خلق، این همه سرکوبگر و آدمکش بوده است؛چرا هنوز که هنوز است؛ حزب اللهی هایی مثل فرخ نگهدار و عبدالرحیم پور دست از سر آن بر نمی دارند! تازه؛این حرفها و صحبتها هم بر اساس کتاب منشره شده از سوی سربازان بد نام امام زمان با عنوان:" تاریخچۀ سازمان چریکهای فدایی خلق ایران" تنظیم شده است و کاملا بی اعتبار است. البته،در دهۀ پنجاه شمسی یک گروه شبه تروتسکیستی که بعدا به سارمان وحدت کمونیستی معروف شد چنین ادعایی کرد؛ولی هرگز نتوانست آنرا ثابت کند.لازم به یادآوریست که در سال 1990 رهبری وحدت کمونیستی از جمله خسرو پارسا توسط جمهوری اسلامی دستگیر و بعد از مدتی که آزاد شد ولی هیچ ادعایی در این رابطه نکرده است. چون می دانست که کسی حرفهای او را باور نخواهد کرد. حال؛نگهدار و تعدادی اکثریتی بدنام و خودفروش فکر می کنند که اگر با اسم کنگرۀ کاغذیشان به بنیانگذاران سازمان چریکهای فدایی خلق ایران تهمتهای رژیم شادکنی و دروغین بزنند؛ همه به حرفهای آنان ایمان خواهند آورد و برایشان کف خواهند زد.اما اگر می دانستند که چقدر بدنام و منفور هستند شاید اینچنین؛ بی گدار به آب نمی زدند! ولی ما در اینجا، بجای شایعه سازی و یک کلاغ چهل کلاغ کردنهای مرسوم؛ به یک سند واقعی که همکاری فعال سازمان اکثریت با پاسداران و ارگانهای جمهوری اسلامی برای کشتن و اعدام کمونیستها و مجاهدین خلق را نشان می دهد,اشاره میکنیم،خوب توجه کنید!
اطلاعیۀ کمیته مرکزی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)،دوشنبه 8 تیر ماه 1360:«* هواداران سازمان همدوش و همراه با دیگر نیروهای مدافع انقلاب و جمهوری اسلامی ایران باید تمام هوشیاری خود را به کار گیرند. حرکات شبکۀ مزدوران امپریالیسم آمریکا را دقیقا زیر نظر بگیرند و هر اطلاعی از طرحها و نقشه های جنایتکارانۀ آنان به دست آوردند فورا سپاه پاسداران و سازمان را مطلع سازند.»(اطلاعیۀ اکثریت).
بدنبال این فراخوان ارتجاعی, هواداران و اعضای سازمان فداییان اسلام(اکثریت) آنچنان در لو دادن و برملا کردن خانه های تیمی سازمانها و نیروهای انقلابی و کمونسیت ذوق زده و دست پاچه شده بودن که حتی تعجب نیروهای وحشی و لمپن سپاه و بسیج را هم برانگیخته بودند.چون در نزد آنها نیز خوش خدمتی حدی دارد.
ولی؛ سازمان اکثریت حاضر بوده و هست که برای نفس کشیدن در فضای اختناق و تعفن جمهوری اسلامی دست به هر کاری بزند. و من فکر می کنم که این سند کنگرۀ کاغذی اکثریت، در همین راستا باشد. منتها, جمهوری اسلامی به این نتیجه رسیده است که وجود این سازمان چابلوس و کاسبکار در خارج کشور بیشتر برایش سود و فایده دارد تا در داخل کشور تحت اشعالشان. چون در داخل ممکن است مردم متنفر و منزجر از نظام اسلامی؛بلایی سر تفاله های اکثریتی بیاورند. پس چه بهتر در خارج کشور بمانند و به لجن پراکنی بر علیه حمید اشرف و مسعود احمدزاده و... بپردازند. واقعا ارزش این زندگی چیست که عده ای حاضرند بخاطر آن دست به هر گند و کثافتی بزنند؟


  

[تاریخ ارسال: 22 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: -]  [  ]  
«سازمان به پيآمدهای قرار احترام می‏گذارد.»
قسمت پایانی اطلاعیه
.......................
یکی از پیامدهای قرار مصوب کنگره يازده سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)
پيرامون قتل‏های درون سازمان چريک‏های فدائی خلق ايران، این است:
میزان و نحوه همکاری های اطلاعاتی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) با رژیم جمهوری اسلامی به تمام و کمال، اطلاع توده های مردم برسد.

پرسش: آیا قرار مصوب کنگره یازدهم، یکنوع پیشدستی نسبت به انتشار جلد دوم کتاب محمود نادری است که قرار است در مورد فدائیان منتشر شود؟
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.