شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

« اشترن » و « ایرگون » در « دیر یاسین »

همنشين بهار

از نقش مناخم بگین در گروه شبه نظامی ایرگون که به صغیر و کبیر رحم نمی‌کرد، جسته گریخته چیزهایی شنیده بودم. بعدها دیدم در کتابش (شورش The Revolt)، اشغال فلسطین و شبیخون به دیریاسین را که کماندوهای سر تا پا مسلح، مردم بیدفاع را به گلوله بستند، توجیه کرده و طلبکار هم شده‌است.

 

غیریهودیان شرّشان را کم کرده و گورشان را گم کنند.

 

روستای دیر یاسین در دوران تسلط عثمانیان خربه عین التوت Khirbat Ayn al-Tut نام داشت. حدود ۷۰۰ سال عمر دارد و فاصله اش با اورشلیم ۵/۵ کیلومتر است.

نهم آوریل سال ۱۹۴۸، سی و پنج روز پیش از آنکه اسرائیل به عنوان یک دولت سر بلند کند،در این روستا، واقعه مهمی اتفاق افتاده که یکی از مستندات غیر قابل انکار کشتار در تاریخ اسرائیل است.

***

روستای کوچک دیر یاسین بر بلندی های مُشرف به بیت المقدس (درراه بین اورشلیم و تل آویو) واقع شده بود و ازمابهتران تصمیم گرفتند آن را از خس و خاشاک (از غیر یهودی) پاک کنند !

ساکنین دهکده دیر یاسین با صلح و آرامش زندگی می‌کردند و فقط به خاطر یهودی نبودنشان از خانه و کاشانه خود بیرون می‌شدند.

اهالی روستا از سال ۱۹۴۲ با همسایگان یهودی خود (ساکنین دهکده گیوات شائول) پیمان عدم تعرض امضا کرده و تا آنجا که به روستائیان خوش قلب مربوط می‌شد، کسی با کسی کار نداشت. موسی به دین خود و عیسی به دین خود بود.

اما جنگ افروزان، صفای روستائیان یهودی و عرب را نداشتند.

تفنگ بدستان ایرگون Irgun Zvai Leumi و گروه اشترن (لهی) Stern Gang (LEHI)، هاگانا و پالماه ـ به جمعیت غیرنظامی این روستا شبیخون زده، کشت و کشتار راه انداختند تا مثلا گربه را دم حجله گاه کشته باشند! و بقیه حساب کار دست‌شان بیاید که با چه کسانی روبرو هستند.

آنان مردان اسیر گرفته شده را بر کامیون‌ها سوار کرده و قبل از اعدام در طول جاده یافا به تماشا گذاشته، جشن و سرور بپاکردند.

مناخیم بگین این واقعه هولناک را توجیه کرده‌است:

) …)… We changed the strategic situation.

 

کشتار دیریاسین سرآغاز فجایع بعدی بود.

 

کشتار دیریاسین، که برخی آن را نقطه عطفی در تحولات آن دوران می‌دانند، وحشت آفرید و موجب شد خیلی ها خانه و کاشانه خود را رها کنند. بگین و پادوهایش هم، همین را می‌خواستند. می‌خواستند «غیریهودیان شرشان را کم کرده و گورشان را گم کنند.»

آن روزها نیروهای انگلیسی در فلسطین جا خوش کرده و در این حادثه، نزدیك همان دهكده تماشاچی بودند. همه چیز را مى دانستند اما کوچكترین حركتى براى نجات اهالی دیر یاسین از خود نشان ندادند.
جمعیت صلیب سرخ بین الملل نماینده اى را براى مطالعه وضع این روستا فرستاد، قاتلان، یك روز موعد بازدید را عقب انداختند و تا آنجا که توانستند آثار جنایت را محو کردند و بویژه اجساد مثله شده را در چاهى ریختند و در آن را بستند.

نماینده صلیب سرخ در ضمن گردش در میان خرابه ها و بازدید بقیه اجساد و اعضاى قطع شده آنان، به چاه یاد شده برخورد و هرچه باید بفهمد فهمید. او را به شدت ترساندند که گزارش ندهد.

 

نماینده صلیب سرخ هم که می‌دانست آنان حتی به «کنت برنادت» Count Folke Bernadotte نماینده وقت جامعه ملل هم رحم نکرده و او را کشته‌ اند، فقط گفت: وضع این دهكده خیلى وحشت بار بود.

کشتار دیریاسین سرآغاز فجایع بعدی بود. بر دهکده های بسیاری (دامون، کلکات، کفر قاسم، قبسیدی، بسا، دیفتا، کارونیا، بروی، بلده الشیخ، سعسع،الجلیل، قطار قاهره، حیفا،برائم و قریه ناصرالدین نزدیک طبریه...)، همین بلا نازل شد.

روزنامه نیویورک تایمز در روز ۱۰ آوریل به تلفات فلسطینی ها اشاره نمود و این حادثه را موفقیتی بزرک به خاطر همکاری گروههای ایرگون و اشترن دانست. پیغامی که به فلسطینی ها داده می‌شد واضح بود:

حساب کار خودتان را بکنید. آش همین آش و کاسه همین کاسه است، در صورتی که فرار را بر قرار ترجیح ندهید این شتر در خانه شما نیز خواهد خوابید.

***

مردم عادی که تا آن زمان به کسب و کشاورزی مشغول بودند دیار و کاشانه خود را رها کرده و با اشک و آه سر به کوه و بیابان نهادند.

البته برخی به این واقعه شاخ و برگ داده، تجاوز به زنان روستایی و... را (که واقعی نیست) به آن افزوده‌اند و رقم کشتگان را بالا برده‌اند این کار بسیار زشتی است و اصل ماجرا را هم لوث می‌کند. مگر ۱۱۰ کشته از یک روستای کوچک کم چیزی است که آنرا تا ۲۵۰ و ۳۰۰ نفر کِش داده‌اند؟

امروز زمین‌های آن روستا بخشی از حومه شهر گیوات شائول Givat Schaul را تشکیل می‌دهند. دیریاسین دیروز را خدا بیامرزد! حتی نامی از آن نیز بر نقشه دیده نمی‌شود.

 

در دیریاسین کشتار شده؟ استغفرالله...

 

اشغالگران مثل همه قاتلان، جنایت خود را حاشا کرده و به گردن قربانی انداختند و همه جا جار زدند که روستائیان اسلحه داشتند و آنها بودند که به کماندوهای ما حمله کردند !

تازه اعراب خیلی ها را کوک کرده و خریده‌اند تا بیایند دروغکی رزمندگان آزادی اسرائیل را بدنام کنند. علاوه بر شایعات بی اساس انگلیسی ها و شیطنت چپ‌های دگم اسرائیلی، رقابتهایی هم، مابین دسته ها و سردسته های یهودی، به این اخبار دروغ دامن زده‌است... ضمناً گزارشگر نیویورک تایمز Dana Adams Schmidt خودش زیر سئوال است و حرفش اعتبار ندارد...

بعدها به یک برنامه از بی بی سی (اسرائیل و اعراب : ۵۰ سال جنگ) THE FIFTY YEARS WAR: ISRAEL AND ARABS متوسل شدند که فردی به اسم دکتر حسین خلیدی ادعا می‌کند از سوی مفتی الحاج امین آلحسینی مامور پخش شایعه شده و داستان دیریاسین افسانه ای بیش نیست!

نامبرده گفت: دست های پشت پرده می‌خواستند با بزرگ کردن دیر یاسین و بحث تجاوز به زنان، رهبران عرب برای جنگ با اسرائیل تحریک شوند...دیر یاسین پایگاهی برای حمله به کاروانهای یهودی شده بود و تازه همانطور که آقای مناخیم بگین در کتاب شورش The Revolt نوشته اند ماموران ابتدا با بلندگو از روستائیان خواستند که آنجا را ترک کنند اما آنها گوششان بدهکار نبود... این عربهای وحشی بودند که در ۱۳ آوریل سال ۷۸ به پرسنل پزشکی بیمارستان هداسا حمله کردند...

Was There a Massacre at Deir Yassin?

 در دیریاسین کشتار شده؟ استغفرالله...

***

اما «حقیقت تاب مستوری ندارد» و این بازی ها را کسی باور نکرد. حتی یهودیانی چون آلبرت انیشتین و هانا آرنت و...اعتراض نمودند. در نامه ای که به او و شماری دیگر نسبت می‌دهند ضمن اعتراض به سفر مناخیم بگین به آمریکا، از قتلعام دیریاسین به زشتی یاد شده‌است.

***

ماجرای دیر یاسین ظاهرا سال ۱۹۴۸ میلادی روی داده اما، اینگونه وقایع از گذشته های بسیار دور آب می‌خورد...

 

ناتمام...

 

 

خمسون عاما على ملحمه دیر یاسین : قریه أمام منظمات صهیون

دیر یاسین: کشتار در فلسطین

زنده یادان دیر یاسین

دیر یاسین.. ذاکره تأبى النسیان- ولید یاسین

خاطرات دیر یاسین

Wound of Deir Yassin Reopened

The Revolt: Story of the Irgun, Menachem Begin

دیر یاسین، سرگذشت یک دروغ

نظر کسانیکه واقعه دیر یاسین را باور ندارند: ?Was There a Massacre at Deir Yassin

ویدئو در مورد کشتار دیر یاسین

Propaganda as History: What Happened at Deir Yassin

نامه آلبرت انیشتین، هانا آرنت و...در اعتراض به کشتار دیر یاسین. این نامه در نیویورک تایمز ۴ دسامبر ۱۹۴۸ درج شده است

***

همنشین بهار

 hamneshine_bahar@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همنشين بهار:[تاریخ ارسال: 07 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: Barazanda]  [  ]  
آقای همنشین بهار شما قلم بسیار زیبایی دارید و آنچه می‌نویسید نو و دلنشین است. برخلاف کسانیکه مطالب ساده را می‌پیچانند و مغلق و سخت می نویسند و با این ترفند تقلب‌آمیز، از نقد می گریزند، شما بر عکس موضوعات عمیق را بی‌پیرایه و ساده می نویسید و اعتراف میکنم نوشته های شما حالت رفرنس داشته و جاذبه دارد و همه دوستانم با اشتیاق می خوانند. اما این بار شما در مقاله اشترن و ایرگون و دیریاسین، طرف صهیونستها را گرفته و از «وایزمن» تعریف و تمجید کرده اید.
ای کاش اینکار را نمیکردید. شما غیرمستقیم از ایده تشکیل دولت یهود توسط هرتزل دفاع کرده اید. امیدوارم برداشت من اشتباه باشد. (ناگفته نگذارم که برخی دوستان، ایراد مرا ، بجا نمیدانند.)
یک نکته دیگر: در مقاله ایشترن و ایرگون در دیریاسین، (زیر عنوان: نگاهی به وقایع دوقرن پیش در رابطه با اسرائیل و فلسطین.)، نامه ترومن به Attlee Clemnt رهبر حزب کارگر انگلیس که در تاریخ ۱۳ نوامبر ۱۹۴۵ نوشته شده ، پیش از جنگ جهانی دوم آمده است.
نامه فوق بهتر است بعد از جنگ جهانی دوم و شکست ارتش نازی، ردیف شود.
این اشتباه تایپی ابدا از زحمات شما نمی کاهد.
  

[تاریخ ارسال: 06 Jun 2010]  [ارسال‌کننده: جواد .ن]  [ javadn94@gmail.com ]  
با تشکر از آقای همنشین بهار بخاظر زحماتشان در تدوین این مقاله ارزنده. اهل قلم و کسانی که دست اندر کار نویسندگی هستند میدانند که جمع آوری این همه اطلاعات و بهم پیوستن آن در یک مقاله چه کار مشکلی است.
با اینهمه ایکاش آقای همنشین بهار همه گفتنی ها را یکجا در این مقاله نمیآوردند. این نکته در مورد دیگر مقالات ایشان نیز صادق است.
با آرزوی موفقیت برای همه روشنگران راه حقیقت.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.