شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

روسیه: بخش‌های فلج‌کننده تحریم ایران را حذف کردیم

رادیو فردا

وزیر امور خارجه روسیه که کشورش با پیش‌نویس تحریم ایران موافقت کرده است روز جمعه اعلام کرد که این پیش‌نویس برای ایران فلج‌کننده نیست و منافع روسیه و چین را نیز تامین می‌کند.


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، تاکید کرد که نسخه‌‌های اولیه پیش‌نویس تحریم ایران مورد رضایت مسکو و پکن نبود اما آخرین پیش‌نویس در نتیجه مذاکرات فشرده میان قدرت‌های جهانی تغییر یافت.
سرگئی لاوروف در این باره گفت: «ما قیودی که برای اعمال تحریم‌های فلج‌کننده بود حذف کردیم و در نهایت این پیش‌نویس به طور خاص به امور مربوط به عدم گسترش جنگ‌افزارهای اتمی متمرکز شد.»
سرگئی لاوروف که پیش از این اظهارات با همتای چینی خود یانگ جیئه‌چی دیدار داشت، افزود: «(این پیش‌نویس) تا آنجا که ممکن بود منافع اقتصادی روسیه و چین را مد نظر قرار دارد.»
وزیر خارجه روسیه همچنین اظهار داشت که چین و روسیه مخالف شتاب دادن به روند رای‌گیری برای تحریم ایران در شورای امنیت هستند چرا که به گفته او اعضای غیردایم شورای امنیت نیز باید بتوانند نظرهای خود را مطرح کنند.
سرگئی لاوروف همچنین گفت که کار بر روی پیش‌نویس قطعنامه تحریم ایران در حال نهایی شدن است و اکنون پیشنهادهای دیگر اعضای غیر دایم شورای امنیت در حال بررسی است.
پس از توافق روسیه با پیش‌نویس تحریم ایران، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، از اینکه مسکو در کنار «دشمنان» ایران قرار گرفته انتقاد کرد و کاخ کرملین نیز به شدت به این انتقاد پاسخ داد.
سخنگوی کاخ کرملین طی بیانیه‌ای در واکنش به این انتقادها گفت: «هرگونه غيرقابل پيش‌بينی بودن، هرگونه افراط‌گرايی سياسی، فقدان شفافيت وغير قابل پيگيری کردن در اتخاذ تصميمات مرتبط به جامعه بين‌المللی که موجبات نگرانی همگانی را فراهم می‌آورد، برای ما پذيرفتنی نيست.»
در بخشی دیگر از بیانیه تند کرملین آمده بود: «هيچکس هرگز نتوانسته که با عوام فريبی‌سياسی قدرت خود را حفظ کند. من اطمينان دارم که تاريخ هزاران ساله ايران خود شاهد اين مدعا است.»
روسیه و چین دو کشور در خلا به وجود آمده از تحریم‌های ایران تاکنون در بسیاری از بخش‌های اقتصادی ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

منبع: رادیو فردا: 14 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.