شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دریاچه بختگان خشک شد رژیم اسلامی فقط انسانها را نمی کشد

رادیو فردا


 


دومين درياچه بزرگ ايران هم نابود شد


مهندس محمد ابراهيم عامری، کارشناس پارکداری معاونت طبيعی سازمان حفاظت محيط زيست ایران، با اشاره به خشک شدن کامل درياچه بختگان نسبت به بروز فاجعه زيست‌محيطی در پارک ملی بختگان در استان فارس هشدار داد.
 
خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از این کارشناس محیط زیست می‌نویسد: «در صورت ادامه وضعيت فعلی به‌زودی توفان شن و نمک اراضی کشاورزی اطراف اين تالاب را نيز نابود می‌کند.»

اين کارشناس می‌افزايد که به جز کاهش بارندگی، ساختن سد درودزن در دهه ۱۳۵۰، احداث سد سيوند از آغاز سال ۱۳۷۱ و اخذ تصميم درباره احداث سد ملاصدرا در سال ۱۳۷۷، تبديل چند ده هزار هکتار از اراضی مجاور به زمين‌های کشاورزی، از بين رفتن پوشش گياهی درياچه به واسطه زهکشی و تغيير خصوصيات فيزيکی و شيميايی آب درياچه از جمله عواملی بودند که موجب نابودی اين درياچه شده‌اند.

پارک ملی و پناهگاه حيات وحش بختگان با وسعت هر يک به ترتيب ۱۱۷هزار و ۴۷ هکتار و ۲۴۲ هزار و ۲۲۳ هکتار در ۷۰ کيلومتری غرب شهرستان نيريز در استان فارس واقع شده است.

در گذشته دومين درياچه بزرگ ايران مامن پرندگان به‌ویژه دسته‌های چند صد هزارتايی فلامينگو بود، اما در سال‌های گذشته هزاران پرنده در اين تالاب جان باخته‌اند.

پیشتر روزنامه اعتماد گزارش داده بود که «در مردادماه سال ۸۶ قسمت وسيعی از درياچه بختگان خشک شده که در پی اين اتفاق، دو هزار جوجه فلامينگو در بستر خشک و نمکين درياچه تلف شدند. طرفداران محيط زيست اين واقعه را اولين پيامد آبگيری سد سيوند شناختند و با تجمع در پارک پرديسان تهران، از کم‌توجهی سازمان حفاظت محيط زيست به وضعيت پارک ملی بختگان ابراز نارضايتی کردند.»

محمد ابراهيم عامری از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو انتقاد کرده و گفت: «شايد راندمان آبياری در اين منطقه از ۳۰ درصد هم کمتر باشد، ولی وزارت جهاد کشاورزی در اين خصوص هيچ اقدامی انجام نداده است.»

این کارشناس محیط زیست با اشاره به احداث سد سيوند افزود: «متاسفانه با گذشت چند سال از آبگيری، هنوز پشت اين سد به طور کامل پر نشده که اين امر نشان می‌دهد محاسبات وزارت نيرو در اين خصوص آن قدرها هم درست نبوده و به جز کمک به نابودی تالاب بختگان نتيجه‌ای نداشته است.»

در همین حال اخیرا بسیاری از کارشناسان محیط زیست بار دیگر در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچه کشور که در شمال غرب ایران و در میانه دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار گرفته است، هشدار دادند.

منبع: رادیو فردا، 24 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فردا:[تاریخ ارسال: 13 May 2010]  [ارسال‌کننده: محمد]  [  ]  
ادامه یاداشت قبلی:
---------------
قبل از این پیش بینی شده بود که فاجعه‌ای زیست محیطی برای بختگان رخ خواهد داد. چاه‌های پیرامون دریاچه، نخست شور (همانگونه که برخی از آن‌ها هم اکنون شده‌اند) و پس از آن تلخ خواهند شد (یعنی زه دریاچه را خواهند کشید). بدین ترتیب آب موجود نه تنها دیگر کوچکترین سودی برای کشاورزی نخواهد داشت بلکه در آینده باعث ناباروری زمین‌های کشاورزی هم خواهد شد که گاهی برای بازیافت آن‌ها چندین ده سال لازم است.

از سوی دیگر، با خشکی دریاچه، دیگر بخار آبی از دریاچه برنخواهد خواست و در نتیجه محصولات کوهی نیریز واستهبان (به ویژه انجیر و بادام) به شدت کاهش خواهد یافت.

روی دیگر فاجعه، زمین‌های شوره‌زاری است که به جای دریاچه به چشم می خورد و با وزش هر نسیمی، نمک‌های آن همچون پرده‌ای بر روی زمین‌های کشاورزی کشیده می شود و حتی اگر آبی از چشمه‌سارها برای زمین‌ها باقی مانده باشد دیگر زمین‌های شوره‌زار استعداد چندانی برای شکوفایی ندارند. گذشته از این، نمک‌های بادآورده برای تندرستی انسان‌های ساکن اطراف و جانوران اهلی و وحشی هم زیان‌آور است و بیماری‌های پوستی، ریوی و چشمی افزایش می یابد.

با خشک شدن دریاچه بختگان، پرندگان مهاجر و کوچ کننده هم دیگر به سوی بختگان نیامده، در نتیجه اکوسیستم بهم می خورد.
  

[تاریخ ارسال: 13 May 2010]  [ارسال‌کننده: محمد]  [  ]  
دریاچه بَختِگان، از دریاچه‌های ایران در استان فارس بود که هم اکنون کاملا خشک شده است.
این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگانی است که از روسیه و دشتهای سیبری به ایران مهاجرت می‌کردند (مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی، غاز و...) که همگی در حفظ بوم‌ساختار و محیط زیست نقش بسیار ارزنده‌ای داشتنند. دریاچه بختگان، باعث افزایش رطوبت هوا می‌شد و، بعلت بلند بودن ارتفاع کوه‌های پیرامون نی‌ریز، رطوبت حاصله در هوای همان منطقه باقی مانده و باعث ثمردهی درختان انجیر، بادام، رز و زیتون در کوه‌ها می‌گردید (که می‌توان به نوعی آن را آبیاری مصنوعی کوه‌ها نامید.)
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.