شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بحث آزاد

علی ناظر

شاید بدانید که بریتانیا خودش را برای انتخابات (پارلمانی و نخست وزیر) آماده می کند. در این دور از انتخابات، برای اولین بار اتفاق جدیدی افتاده است. رهبران سه حزب اصلی (یعنی تعداد نماینده مجلس آنها بیشتر از بقیه است) توافق کرده اند که در سه مناظره در کنار هم قرار گرفته و به سوالاتی که از سوی تماشاچیان مطرح می شود، پاسخ بدهند، و اگر لازم باشد، ایراداتی که به احزب رقیب وارد است را برجسته کنند. تا اینجای قضیه، برای کسانی که انتخابات (مثلا) آمریکا را دنبال می کنند، نه تنها حرف تازه ای نیست، بلکه می توان پرسید که چرا «مادر دموکراسی» تاکنون حاضر به انجام این مناظره نمی شده است.

جالبی این رخداد از آنجا شروع می شود اگر به نتیجه آمار پیش از کلید خوردن انتخابات توجه کنیم. تا پنجشنبه شب گذشته (پیش از این مناظره زنده)، حزب کارگر (حاکم) 33%، محافظه کار (رقیب اصلی) 38% و لیبرال دموکرات (همیشه در مقام سوم) 21% از آمار را بخود اختصاص می دادند.

در پنجشنبه شب، رئیس لیبرال دموکرات ها توانست در یک برخورد سنجیده و با استفاده از 90 دقیقه امکانات رسانه ای، انگشت روی کمکاری های دو حزب دیگر گذاشته، و موقعیت حزب خود را به تفصیل تشریح کند. آمار پس از این جلسه بسیار جالب است. رهبر لیبرال دموکراتها، که بقولی، خیلی ها از او شناخت درست و حسابی نداشتند، بین 53 تا 61 درصد از آمار مثبت را بخود اختصاص داد. حزب وی که تا پنجشنبه شب، 21% از آمار را تصاحب می کرد، به ناگاه بین 30 تا 32 درصد از آمار را بخود اختصاص داد. حزب محافظه کار از مقام اول (38%) به 33% نزول کرد.

آنچه در بالا آمد مؤکد این واقعیت است که آزادی بیان و مطبوعات اجازه می دهد تا احزاب به حاشیه کشانده شده، و باورمندان به اندیشه غیر «رسمی» بهتر شناخته شوند. تکثر آراء و احزاب، و آزادی مطبوعات بی شک دست خیلی ها را رو می کند، و سکویی برای پرش و مانور در اختیار خیلی ها که امکان بیان «دیدگاه سوم» را ندارند (نداشته اند) می گذارد. محافظه کاران از آنچه در پنج شنبه شب رخ داده ناراضی هستند – این در طینت تمام نیروهای راست است. بیهوده نیست که رژیم اسلامی از بحث آزاد و آزادی مطبوعات هراسان است. و چه افسوس که شورای ملی مقاومت که مدعی «رهبری» جنبش سرنگونی طلبانه است «ماده الحاقی» تصویب می کند، و با وجود داشتن امکانات متنوع و پیشرفته به «بحث آزاد» حتی در رسانه های خودی (حاشیه) دامن نزده، و فقط به بحث های کلیشه ای همیشگی ادامه می دهد.

علی ناظر

28 فروردین 1389

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 21 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: hasan az holand]  [  ]  

aghaye nazer be in linke site etelat waliwaghyh morajeh kon.wa bebin wa fekr kon dar koja istadehy.http://irandidban.com/master.asp?ID=16169

علی ناظر: در مقاله ای جداگانه عرض می کنم که کجا ایستاده ام
  

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: نام]  [  ]  
اگر به ادبیات بسياری از هواداران مجاهدين، مثلا بسياری از همین هایی که در اينجا نظر می گذارند نگاه کنید می توانيد متوجه شويد که چرا مسئولان مجاهدین خيلی از اندیشه آزاد خوششان نمی آید. آيا در آن صورت، کسانی از نوع این کامنت نویسان برايشان باقی خواهند ماند؟ ذهنیتی ساده که همه چيز را با چند کلمه و جمله ساده و قالبی حل و فصل می کند و ريشه انتقاد ها و ... را می يابد بهتر و بی درد سر تر نيست؟   

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: بامداد]  [  ]  
مبارزه جدی کار ساده ئی نیست خیلی ها میخواستند رهبر باشندو به حساب خودشان این راه را تا اخر ادامه دهند اما با سخت تر شدن این راه پر خطر که همه میدانیم چه مصائبی به همراه دارد رفتند دنبال زندگیشان وبرای خالی نبودن عریضه گاهی هم از کیسه مار گیری شان ماری را ول میکردند که بگویندحاجی انا شریک با گذشت زمان همه بافته هایشان پنبه شد اگر بحث ازاد برای بسیاری از مدعیان بگذارید که چرا غزل مبارزه را خواند ند در ان شرکت نخواهندکرد چون در محضورات قرار میگیرند فقط حاضر هستند که به حساب دیگران از جمله مجاهدین خلق فوری رسیدگی کنندتا دموکراسی بر قرار شود ا یا مجاهدین خلق مانع مبارزه وفداکاری د یگران هستند یا ... در یک کلام حسادت ما رابه چنین روز سیاهی نشاند   

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: علی یحیی پور سل تی تی]  [  ]  
این بحث از حوزهء بورژوازی خارج هست استالین هم همین کار را کرد ومیگفت کارگر هیچ چیز نمی فهمد واین سنت منحوس را در جنبش جهانی تثبیت کرد وتمام سازمانها سیاسی این سنت بورژوازی را در درون خود نهفته دارند بحث آزاد یک مقولهء ارزشی است که هرکس را یارای رعایت آن نیست فقط وقتی است که اکثریت جامعه به آن برسند می توانند از آن دفاع کنند من بارها در بحث های مجاهدین که برای هوا دارانش ترتیب می دادند شرکت کردم در آن جا اگر کسی مخالف سخنران ومخالف سیاستهای مجاهدین صحبت می کرد از هر گوشه ای از حضار مورد حمله قرار می گرفت وطرد می شد مجاهدین از نظر ارائه بحث آزاد جزء استالینیستهای قسم خوردهء ایرانند واز بحث آزاد که سیاستهای استرا تژیکشان را زیر سوال ببرد نه تنها استقبال نمی کنند بلکه شدیداٌ سر کوب می کنند اگر شاعران انقلابی را حساس ترین مدافعین آزادی ودموکراسی بدانیم سه نفر شاعر به نامهای یغمائی ومحمد علی اصفهانی وزنده یا کمال رفعت به خاطردگر اندیشی ونبودن آزادی بیان ونبودن بحث آزاد در داخل مجاهدین از آن سازمان کناره گیری کردند این مقوله از حوزهء بحثهای بورژوازی خارج هست مربوط به جهان آینده هست جهانی که از سر مایه دفاع نشود سازمانی که از ما لکیت دفاع می کند نمی تواند مدافع بحث آزاد باشد کومونیستهای وطنی ما هم از همین مقولهء بورژوازی فرا تر نرفتند   

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2010]  [ارسال‌کننده:  منتقد]  [  ]  
آقای جمال فراهانی، اگر نشستهای جاری و حوض و غسل هفتگی در راستای همان انتقاد از خود و بحث و تبادل نظر بود پس چرا جای آقای رجوی و خانم رجوی و دیگر دوستان آنها آن وسط خالی‌ بود؟؟!! چرا آقای رجوی از خودش و گذشته آاش انتقاد نکرد؟ چرا از دلبستگیها و امیال نفسانی خودش در میان جمع سخن نگفت ؟؟؟!!!! مرگ خوب است فقط برای همسایه؟؟

نه‌ دوست گرامی‌ آن نشستها فقط در جهت تخطئه افکار و تحقیر افراد و مغز شویی انسانها بود و لا غیر، بیهوده یک رابطه ضد انسانی‌ و غیر دمکراتیک را ماله کشی‌ نفرمایید و به شعور دیگران توهین نکنید .
  

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: م- ت اخلاقی]  [  ]  
آقای حسن از"هلند یا پاریس " سلام ،
من ازشما به شخصه سپاسگذارم که وقت وپولتان را آنچنانکه خوتان نوشته اید در کنارسازمان مجاهدین برعلیه رژیم آزادی کش خمینی مصرف می کنید ونه در جائی دیگر.
هموطن عزیز،من دربخش نظرها راجع به شورای ملی مقاومت نظر داده ام ونه سازمان مجاهدین،اما شما مرا ازسنگریک هوادار مجاهدین مورد انتقاد قرار داده اید ،پس معلوم است که شما فرقی بین مجاهدین و شورای ملی مقاومت نمی بینید .ضمنا نوشته اید که "اگر ازمجاهدین وشورا خوشتان نمیاد...."،آقای محترم مبارزه که لیست غذای قهوه خانه های وسط جاده نیست که آدم خوشش بیاید یا نه ، ضمنا من به هرکس که کوچکترین قدمی،قلمی ،یا درمی برعلیه این رژیم سفاک که دشمن شماره یک آزادی بیان و" بحث آزاد" است بر میدارد، بر او ارج گذاشته وشخصا ا زاو سپاسگزارم .حتی ازهمین آقای موسوی که در زمان نخست وزیری ایشان چندین سال به اسارت کشیده شده وازناحیه دست وپا براثرشکنجه معلول شده ام .(آقای مسعود رجوی به عنوان رهبرسازمان مجاهدین در کلیه پیامها واطلاعیه هایش بعد ازجریان 22 خرداد از ایشان با احترام اسم می برند،اینرا اضافه کردم تا خدای نکرده بر اثربدفهمی ،مرا به آقای موسوی نچسبانید) .
اینکه فرموده اید :" ۳-اگر هم به هیچکس جز خودتان ایمان ندارید بفرماید جبهه را تعریف کنید.که من هوادار مجاهدین که هر روز مجاهدین از من زمان میخواهند پول میخواهند و ...اینها را ول کنم و به شما و جبهه‌ شما بپیوندم."
هموطن فعال، اگر آدم فقط به خودش تنها ایمان داشته باشد که می شود مستبد"د یکتاتور" ومی شود همین نمونه عینیش خامنه ای وعنترش احمدی ، واینکه ازمن معنی جبهه را خواسته اید،باور کنید اگر در چندین عملیات نظامی(چه به شکل تیم چریک شهری ویا به شکل جبهه ای مثل آفتاب،چلچراغ، فروغ جاویدان ویا عملیاتهای مروارید) شرکت کرده باشید وبه شهدای اینگونه عملیات نظری بیفکنید،براحتی معنی این کلمه را خواهید فهمید،اگرچه در مبارزه سیاسی ،شکل فرق دارد،اما محتوای یکی است .ضمنا چون اینجانب نه توان تشکیل جبهه را دارم،ونه امکانتش را، وضمنا چندین بار به اعتمادم ضربه خورده ،ازتشکیل چنین جبهه ای وپذیرش امثال شما معذورم .
در اول نوشته تان آورده اید که " پس لطفا از کنار اینترنت و دنیای مجازی خارج شید..." . آقای محترم، باورکنید نمیشود در این عصر بدون انترنت نفس سیاسی کشید،از خود اعضای شورای ملی مقاومت بپرسید(بجزاعضای شورا که مجاهد هستند)،در 24 ساعت ،چند ساعت در جلو کامپیوترند ؟ ای کاش در سال 60 انترنت وجود داشت،باورکنید،خیلی به دام رژیم وجوخه های مرگش گرفتارنمی شدند .ضمنا قبلا" کتاب ونوشته" بود،حالا آن کتابها ونوشته ها سر ازانترنت در آورده اند،مطالعه وآگاهی چیز بدی نیست .
درآ خرنوشته تان آورده اید : " نکته آخر اینکه سلامت سیاسی خودم را تا آبد مدون چارچوبهای محکم مجاهدین هستم." .
درود بر سازمان مجاهدین که توانسته است امثال شما را فعال کرده وبه گرد خویش جمع آورد،تا به لحاظ سیاسی بسلامت باشید،این خودش حرکت بزرگی برای سلامتی جامعه سیاسی هم است .برایتان در فعالیتهاتان برعلیه رژیم آزادی کش خمینی ،نهایت موفقیت را آرزو دارم .

  

[تاریخ ارسال: 19 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: علیرضا تبریزی]  [  ]  
آقای ناظر، بعد از سالها تجربه کار ژرنالیستی ، سیاسی، تأسیس سایت دیدگاه و سالها زندگی در انگلیس به نظر حقیر ارائه طرح" بحث آزاد" و مقایسه جامعه انگلیس با ایران همیشه دیکتاور زده و اپوزیسیون دیکتاتور گزیده و دائما در معرض تهدید مستقیم و غیر مستقیم، تا زمانی که در اروپا فعال بودند از دست ترورهای رژیم در امان نبودند، در عراق هم تا آمریکا آنجا را اشغال نکرده بود، آنها را از راه دور موشک باران می کردند؛ بعد از اشغال عراق هم با سپاه بدر و مالکی و مزدوران کوچک و بزرگ عراقی و غیر عراقی همراه با بمباردمان های تبلیغاتی از برکت در آمد نفت، توقع "بحث آزاد" از اپوزیسیون رژیم کمی یا شاید اصلا بیجا باشد.(اپوزیسیون در کشورهای اروپائی از جمله انگلیس نه تهدید میشوند و نه تعقیب و نه حتی تحقیر) البته باید بدانیم این " بحث آزاد" چه تعریفی دارد؟ همان انگلیسی که شما از آن نام بردید، و یا کشور های اروپائی صاحب دمکراسی اصلا نمی خواهند سر به تن کشورهای مانند ایران باشد چه به برسد که تلاش کنند آنها هم به دمکراسی مانند خودشان برسند. اتفاقا همین ها برعکس سعی می کنند که پروسه آزادی و دمکراسی را در کشورهای جهان سوم تا ته چاه نفت را در نیاورند، به عقب بیاندازند.
وقتی سایت دیدگاه که فقط یک سایت است با چند مسئول و همکار، که قرار است ضمن اینکه پلاتفرم اطلاع رسانی باشد، تدریس دمکراسی کند، در معرض تهدید بسته شدن و باز شدن فحش و انگ و سنگ است،این همه آسه برو آسه بیا می کند تا گربه بی چشم رو توقعات " دمکراسی" دیگران از جمله خود من شاخش نزند، بلاخره و بلاخره مجبور می شود به هر دلیلی خواه "10000" باشد خواه دلایل دیگر عقاید و نظرات دیگران راسانسور کند، آن وقت چه توقعی داریم که شورای ملی و مجاهدین که هزاران بار بیشتر از سایت دیدگاه در معرض خطر اخراج، مرگ و هزار مشکلات دیگر قرار دارد، " بحث آزاد" بگذارند؟ اصلا از بدو تأسیس جمهوری نحس اسلامی، آنها توانستند دمی آسوده باشند؟ والله به نظر من باید گفت دمشان هم گرم که تاکنون، با این همه تهدید و شانتاژ و شیطان سازی از آنها توسط هارترین رژیم دیکتاتوری تاریخ بشریت، توانسته اند تنور مبارزه را گرم نگهدارند تا ما لااقل بتوانیم در اینجا به بحث و تبادل نظر حول و حوش مسائل ایران، خودشان، عراق و همسایه های ایران بپردازیم. اگر آنها نبودند؛ من کجا بودم؟ دقیقا نمی دانم که کجا بودم اما میتوانم بگویم لااقل اکنون این نظر را نمی نوشتم.
ببخشید که نظرم طولانی شد. آنقدر حرف است، آنقدر درد است، آنقدر بیچارگی و بدبختی هست که با چهار تا خط نمیتوانی دلت را خالی کنید. پیروز باشید.
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: امین دانش]  [  ]  
با سلام به شما

من هم با رفیق نیما موافق هستم که آقای ناظر که از بحث آزاد و آزادی بیان صحبت میکنند تا حالا چند کامنت مرا در سایت قرار نداده اند ند،در صورتیکه کامتهای من بدون توهین و بی احترامی بودند و هستند. راستش تصمیم داشتم که بعد از این به سایت ایشان سر نزنم ولی کنجکاو شدم و این مطلب را خواندم و لازم دیدم که اشاره ای به سانسور کامنتها بکنم. دموکرات بودن را باید از خودمان شروع کنیم ،نه اینکه از دیگران بخواهیم که دموکرات باشند و خودمان دیکتاتور. ممنون
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [  ]  
آقا و يا خانم به اصطلاح متنقد،آن که مشغول ماله کشی و ماستمالی چيزی ميباشد صد البته نه من بلکه شما و امثال شما ميباشيد که دائما مشغول دادن آدرس عوضی به خلق الله ميباشيد. اگر خودتان را به خواب نزده ايد، پس به نفعتان است که بيدار شويد و چشم باز کنيد و ببينيد که آن کس که سی سال است تسمه از گرده خلق ميکشد و در ايران حاکميت را بدست دارد يک مشت آخوند جلاد و خون آشام ميباشند و نه مجاهدين خلق و شورا.اگر دلتان برای آزادی بيان و بحث آزاد لک زده است،اول از هر چيز بلند شو و آبی به سر و صورت خود بزن تا خواب از کله ات بپرد. بر حسب اتفاق اين مجاهدين و شورا ميباشند که در طول اين سی سال دارند با تمام توانشان برای حاکميت مردم و ايجاد موقعيت "بحث آزاد" ميجنگند و مبارزه ميکنند. نشستهای ذکر شده در جمع خودشان هم از اتفاق همان جاری کردن بحث و تبادل نظر و انتقاد و انتقاد از خود و خودسازی در راستای سرنگونی دژخيم ميباشد. البته که شما و يا هرکس ديگر ميتوانيد بنشينيد و بيخيال رژيم و قصابان حاکم در وصف بحث شيرين و جذاب آزادی بيان و فوايدش چانه بزنيد. اما مجاهدين و شورا قرار نيست ريش و ريشه جانيان حاکم را رها کرده و مشغول يکی بدو با ايکس و ايگرگ شوند ،آنهم در زمانی که جلاد مزدورانش را به سراغ اشرفيان فرستاده است تا به زعم خوابهای ملا حرامزاده ای سر اشرفيان را به بارگاه خامنه ای حرامزاده ببرند.
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: منتقد]  [  ]  
آقای جمال فراهانی، شما هم که دائماً مشغول ماله کشیدن بر اشکالات اساسی‌ شورای ملی‌ مقاومت یا همان مجاهدین خلق هستید!! آخه دوست گرامی‌ مبارزه سهمگین با خونریزترین رژیم تاریخ معاصر ایران باید با عنصر آزادی و تبادل نظر و بررسی اشکالات و رعایت آزادی سیاسی و بیان و عقیده همراه باشد نه‌ دیکتاتوری فردی و رهبر عقیدتی و.... این چه منطقی‌ است که شما ارایه میدهید؟؟ چون مجاهدین در مبارزه هستند نقد و تبادل نظر و آزادی بیان تعطیل؟؟!!! چون در مبارزه هستند هیچکس نباید پرسشی مطرح کند که چرا نشستهای حوض و جاری و غسل هفتگی برپا میشود؟؟ پرسش تعطیل اندیشه تعطیل تفّکر تعطیل؟؟؟ من این توجیه مسخره را به هیچ وجه نمی‌فهمم!!!   

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: ارمان]  [  ]  
بحث ازاد همیشه کار ساز است اما ایا وقتی در شرائطی بوده ای که دشمنان گوناگون محاصره ات کرده اند بنشینی وبحث ازاد را اداره کنی بدون شک فردا سرت بالای دار خواهدبوداز مجاهدین خلق باید خواست حواستان جمع باشد دشمن در شرائط حساسی است وبه هر توطئه ای دست میزند
ایا شما کسی را سراغ دارید از حقوق بشری تا ازادیخواهوروزنامه نگار ودمکرات وملی وچپ جنایات مزدوران عراقی را در نیمه شب پنجشنبه شب محکوم کرده باشند حتی خبر انرا هم سانسور میکنند با چه کسانی بایذ بحث ازادگذاشت
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
این مشکل فقط مربوط به شورای ملی مقاومت و مجاهدین نیست. بیشتر نیروهای چپ و کمونیست نیز در سایت های اینترنتی خود انتقاد و نظر کسی را منعکس نمی کنند. در حالیکه از امکانات و ابزارهای دیگران برای انعکاس نظرات خویش استفاده می برند.
در ضمن من فکر نمی کنم, شورای ملی مقاومت «رهبری» جنبش سرنگونی طلبانه باشد, حتی اگر چنین ادعایی داشته باشد که فکر نمی کنم داشته باشد.
به هر حال, اگر اپوزیسیون سرنگونی طلبانه می توانست بر این شرایط پرکنده کاری و خرده کاری علاج ناپذیر غلبه کند, در آنصورت می توانست به شیوه ای منسجم و هماهنگ بحث دمکراسی و آزادی را در چارچوب سرنگونی تمامیت جمهوری اسلامی پیش ببرد!
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: nima]  [  ]  
اقای علی ناظر گرامی کاملا با نوشته شما موافقم ازادی بیان بی حدوحصر باید وجود داشته باشد تا اندیشه مردمان رشد کند. اما متاسفانه خود شما که از ازادی بیان صحبت میکنید در هفته گذشته دو کامنت مرا که یکی در رابطه با مطلب اقای هادی خرسندی بود ودیگر در رابطه با مقاله اقای یغمائی و جدا شدگان از سازمان مجاهدین درج نکردید!. فقط این را میخواستم خدمت تان عرض کنم که به نظر من اولین شرط برای حمایت از ازادی بیان این استکه هیچ گاه در اندیشه مان نباید هیچ انسان و یا دین و یا مذهب ویا ائینی مقدس بدانیم تا مجبور نشویم بخاطر انها ازادی بیان خودمان و دیگران را نقض کنیم . باید همیشه بخاطر داشته باشیم که مقدسی وجود ندارد.
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: حمید]  [  ]  
برخلاف نظر بعضی از دوستان- که ظاهراً‌از مجاهدین خلق پشتیبانی می‌کنند- تشویق به بحث آزاد، مناظره، و تعامل فکری هیچگاه تعطیل بردار نیست، حتی زمانی که مثلاً با "...ترین رژیمها چنگ در چنگ" شده باشید.
ازقضا همین رژیم جنایتکار حاکم بر کشورمان از نبود یک فضای سالم کنکاش در بین ایرانیان برون مرز به خوبی استفاده برده است. اینکه گفته شود رژیم از بحث انتقادی در بین گروه‌های اپوزیسیون سوءاستفاده خواهد کرد حرفی کاملاً بی اساس است.
تا آنجا که به مجاهدین خلق بر می‌گردد و شناخت من از آنها، مجاهدین بیشتر خواهان یک دموکراسی کنترل شده هستند. به این معنی، مقولۀ "جبهۀ همبستگی" و "برخورد آراء و نظریات " هم‌برایشان سهم مهلک خواهد بود. من مجاهدین و آقای رجوی را دوست دارم ولی از نوع برخورد آنها با مخالفین خودشان سخت شرمنده و خجالت زده‌ام.  
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: پیمان]  [  ]  
آقای علی ناظر
در رابطه با چه چیزی می خواهی بحث آزاد داشته باشید در انتخاب شیوه مبارزه که شورای ملی مقاومت سالهاست شروع کرده و نتایج آن را هم می بینیم .
چطور بهای آزادی کشورمان را بپردازیم
ببین آقای عزیز اول اینکه هر فردی جریانی آزاد است بشیوه خود به مبارزه بپردازد کسی هم شما را مجبور نکرده که همان شیوه مبارزه را انتخاب کنید.
تا آنجا که من می فهمم همه ماکه ناکرده زیاد داریم برای پر کردن این خلا ناکردها نیاز به توجیح داریم بعوض اینکه صادق باشیم سعی می کنیم به محفلهای روشنفکرانه پناه ببریم .
من یک حرف درست حسابی حقیقتا از شما ندیدم چرا دروغ بگم

حرف مفت وکیلویئ زدن خیلی آسان است
شما پشتوانه مسئولیت حرفهایت چیست
خواهش دارم صداقت را در کارهایت بگنجان بهتر نتیجه می گیری

  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: hasan az holand]  [  ]  
آقای اخلاقی

۱-تا سرنگونی نظام ولایت فضا و زمین برای مبارزه باز است.

۲-پس لطفا از کنار اینترنت و دنیای مجازی خارج شید.و اگر از مجاهدین و شورا خوشتان نمیاد.پژک است.کومله هست حزب دمکرات هست.البته اگر پاسخ نظام پاسداران را تفنگ میدنید.

۳-اگر هم به هیچکس جز خودتان ایمان ندارید بفرماید جبهه را تعریف کنید.که من هوادار مجاهدین که هر روز مجاهدین از من زمان میخواهند پول میخواهند و ...اینها را ول کنم و به شما و جبهه‌ شما بپیوندم.

۴- اما دوست من یک قانون است گفتم قانون یعنی‌ شامل من و تو همه میشه و آن این است.۳۲ سال است نظام ولایت داره خون میریزه جنایت میکنه و ..اگر کسی این میدان را ترک کرده باشد.یعنی‌ جان و مال خود را برشته باشد و فلنگ را بسته باشد.حرفهایش بوی عقب مندگی میده حداقل ۳۲ سال.

۵-نکته آخر اینکه سلامت سیاسی خودم را تا آبد مدون چارچوبهای محکم مجاهدین هستم.
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: کتیرا]  [  ]  
با درود و خسته نباشيد.
اتفاقابه درستی دست روی نقطه بسيار حساسي گذاشتيد.جرا شورای ملي مقاومت به این بحثهای آزاد ،خلاق و سازنده که نشانگر دمکراسی درونی و بيرونی یک تشکیلات و یا جريان سياسی است،
دامن نمی زند؟ براي این امر مهم باید شورا به عنوان یک نهاد مبارز به این سوال دامن بزند.
چنين باد.
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [  ]  
آقای ناظر گرامی با سلام ،آنچه را که شما در مورد "فوائد بحث آزاد" نوشته ايد، از بدهيات قبلا کشف شده ای ميباشد که احتياجی به کشف دو باره آن نميباشد.آنچه که اما متاسفانه در مطلب شما نديده گرفته شده و بساده گی با يک شبيه سازی از کنار آن گذشته ايد مقايسه موقعيت و وضعيت مجاهدين و شورا به عنوان يک نيروی اپوزيسيون که چنگ در چنگ و درگير با خون آشامترين رژيم تاريخ معاصر ميباشد با احزاب کشوری که در آن نه بحث آزاد جرم است ونه دار و درفش و تازيانه ای بر عليه ملتش بر پا ميباشد.معضل اصلی شورا و مجاهدين در زمان حاضر مقابله و مقاومت بر عليه انواع و اقسام توطئه ها ،آن هم نه از يک سو،بلکه از چندين و چند سوی مختلف ميباشد که اتفاقا با بود و نبود يک مقاومت و با مرگ و زندگی اعضايش مربوط ميشود. رسالت "بحث آزاد" را شما و امثال شما، به عنوان نيروهای مستقل آزاديخواه و سرنگونی طلب ميتوانيد به عهده بگيريد. اين را هم ميدانم که اگر شما عزيزی را شخصا در اشرف داشتيد، آنوقت اينقدر به آن ماده واحده گير نميداديد و مطمئنا با دل و جان خواستار رعايت آن از سوی اپوزيسيون سرنگونی طلب بوديد.
موفق باشيد.
  

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: montaghed]  [  ]  
آقای ناظر ، شما توقعات عجیبی‌ از ایرانیان دارید، زیرا ایرانیان در هر مقام و منصب و حزب و سازمان و گروهی که باشند از تبادل نظر و بحث آزاد مانند جنّ که از بسم الله فرار می‌کند گریزانند!! این مدل اجتماعیی و فرهنگی‌ ماست که هیچ استثنا هم ندارد. ما با آزادی عقیده و بیان و نقد و بررسی مسایل و مشکلات و تبادل نظر از دوران طفولیت و در سطح خانواده مشکل اساسی‌ داریم تا رسد به مدرسه و دانشگاه و محل کار و صحنه سیاسی و اجتماعیی!! به نظر من مشکلات ما هم با این سایتهای اینترنتی که برای ابراز عقیده و محل تبادل نظر است حل نمیشود چون عملا هیچ کارایی ندارد، یعنی‌ وقتی‌ عملا به مسایل و حواشی قدرت در هر سطحی که برسیم با واکنش و عکس العمل صاحبان قدرت و بسیاری از هواداران و ریزه خواران و مواجب بگیران آنها روبرو خواهیم. در نتیجه توقع شما از شورای ملی‌ مقاومت در مورد ایجاد بحث آزاد کاملا بی‌ جاست ، زیرا در مورد چه مسایل و مشکلاتی میخواهیم بحث کنیم که با دست اندرکاران و مسولین به اصطکاک بر نخوریم و بتوانیم در مورد آن به بحث و تبادل نظر بپردازیم؟؟ مثلا اگر در مورد رهبر عقیدتی ( یا همان ولی‌ فقیه) بخواهیم بحث آزادی داشته باشیم آیا میتوانیم به نقطه مطلوب برسیم؟؟   

[تاریخ ارسال: 18 Apr 2010]  [ارسال‌کننده: م-ت اخلاقی]  [  ]  
آقای ناظر درانگلستان مسئله منیت فردی وسازمانی وگروهی به نفع من ملی ومیهنی حل شده ،ولی در نزد ایرانیان از مترقی ترینش بگیرید تا ارتجاعی ترینش ،خود این من فردی وگروهی وسازمانی به شکل یک فرهنگ ملی در آمده.(بحث افراد نیست)
ضمنا بر سر این قبری که شما نشسته اید وگریه می کنید که ندای دمکراسی بدهد،درش مرده ای نیست . مطرح کردن "طرح جبهه همبستگی ملی " ازطرف شورای ملی مقاومت ،خودش بیان خیلی چیزها است .(نمیدانم وقتی چنین طرحی را مطرح کرده اند حواسشان بوده که چی پیشنهاد کرده اند،یا فکرکرده اند که ملت حواسش پرت است؟)
کارهربز نیست خرمن کوفتن گاونرمی خواهد ومرد کهن
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.