شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۰ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

درسی که باید از دستگیری عبدالمالک ریگی گرفت
کورش عرفانی

کورش عرفاني

از ماجرای دستگیری و تحویل عبدالمالک ریگی نباید به آسانی گذشت، زیرا این حرکت می تواند سنتی بد را پایه گذارد که بر اساس آن بتوان چهره های شاخص اپوزیسیون را در هر کجا که هستند به نوعی راهی زندان های رژیم کرد. جمهوری اسلامی که براساس ماهیت خود می داند تا چه حد حکومت های غرب و منطقه آلوده ی به فساد و رشوه و منفعت جویی هستند از خوان یغمای مردم ایران می فروشد تا بتواند مخالفانش را سر به نیست کند.

در دستگیری عبدالمالک ریگی سرویس های اطلاعاتی آمریکا، اسرائیل، پاکستان و امارات متحده دست داشته اند. هریک برای منافع خود: آمریکا سه زندانی اش را تحویل خواهد گرفت، اسرائیل همیاری رژیم برای ترور مقام بلندپایه ی حماس را جبران می کند، پاکستان به قدری پول می رسد و امارات امنیت و اقتصاد خود را تحکیم می بخشد. حاصل کار این میان این است که یک بلوچ آزاده که ? با او موافق باشیم یا مخالف ? برای دفاع از حیثیت خود و مقابله با ستمی که بر مردم او می رفت می جنگید دست بسته به رژیم جهل و جنایت تحویل داده می شود.

این آرزویی است که رژیم برای بسیاری از مبارزین واقعی و رهبران اپوزیسیون در سر دارد و به دنبال راه ها و مسیرهایی است که به این مهم دست یابد. فراموش نمی کنیم هزینه ی سنگینی را که رژیم برای قتل شاپور بختیار پذیرا شد، بهایی را که برای قتل رهبران کرد در میکونوس داد، یا هزینه های سنگینی را که جهت از میان برداشتن رهبری مجاهدین در فرانسه و عراق قبول کرده است.

رژیم ا زاین واقعیت آگاه است که تا زمانی که در جامعه، مبارزه ی با استبداد و ستم به صورت نهادینه و شبکه های خودگردان درنیامده است افراد، چه با اهمیت فرد درمبارزه موافق باشیم یا خیر، نقش مهمی را در پیشبرد حرکت های مبارزاتی ایفا می کنند. به همین دلیل نیز می داند که با حذف فیزیکی این یا آن چهره، گاهی، می تواند ضرباتی جبران ناپذیر بر کل یک جریان وارد سازد. در همین راستا حتی حرکت های پیشگیرانه نیز از سوی جمهوری اسلامی صورت می پذیرد. به طور مثال قتل پروانه و داریوش فروهر.

این واقعیت ما را دعوت می کند که نسبت به سه موضوع حساس باشیم: 1) واکنش جدی نشان دادن نسبت به دستگیری عبدالمالک ریگی از طریق تماس با سفارت خانه های پاکستان در سراسر جهان و در صورت اثبات همکاری آمریکا انجام اعتراض مشابه به دولت آمریکا و سفارتخانه های آن 2) بالا بردن هشیاری و ضریب امنیتی در مورد فعالان سیاسی مطرح و کسانی که نقش کلیدی را در تشکل ها یا جریانات سیاسی ایفاء می کنند به طریقی که رژیم و یا دستگاه های امنیتی غرب هوس معامله و ماجراجویی برای سرنوشت آنان را به ذهن خود راه ندهند. 3) تاکید بر ضرورت سازماندهی اجتماعی مبارزه به طریقی که دستگیری یا از میان بردن فرد سبب تعطیلی یک جریان مبارزاتی و یک حرکت تشکیلاتی نشود.

در شرایطی که می بینیم جامعه ی ایران به واسطه ی جنبش آزادیخواهی مردم ایران قدم به یک دوره ی تاریخی سرنوشت ساز گذاشته است جا دارد که با هشیاری و فعال شدن بیش از گذشته به رژیم در حال فروپاشی اجازه ندهیم سقوط خویش را از طریق حذف و قتل و اعدام مخالفانش به تاخیر بیاندازد.

"یادداشت های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفاً منبع را "یادداشت های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 

6 بهمن 1388

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کورش عرفاني:[تاریخ ارسال: 03 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: بهروز]  [  ]  
نظر آقای دهقانی کاملن منطقی و تمامی عناصر جدی اپوزیسیون ضروری است که به این گونه موارد بهای ویژه قایل شونذ.   

[تاریخ ارسال: 27 Feb 2010]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
البته نقش علیرضا نوری زاده را هم نباید نادید گرفت! چون به هر حال, همین عبداالمالک ریگی بارهای بار با نوری زاده که به هر حال سرش به ارگانهای جمهوری اسلامی وصل است, بودن توجه به مسائل امنیتی و حفاظتی مصاحبه های آنچنانی می کرد و حتی از طریق سایت اینترنی جندالله و دیگر سایتهای بلوچی زمان و موعود آنرا تعیین می کرد. از نظر فنی هم ردگیری مکالمۀ تلفنی ریگی کار چندان مشکلی نیست. چندسال پیش علیرضا نوری زاده در روزنامۀ کیهان نوشته بود که در لندن با شکنجه گر معروف حسین شریعتمداری نشست و گفتگو داشته است؛و بعد از رئیس جمهور شدن خاتمی نیز با وی نشست و برخاست های زیادی داشت. از جمله در ایتالیا! در ضمن,بعلت مخالفت شدید نوری زاده با مبارژۀ مسلحانه و اعتقاد به اصلاح جمهوری اسلامی از درون؛طبیعی است که ایشان برای از بین بردن حرکات قهر آمیز بر علیه حکومت اسلامی, همکاریهای لازم را با ارگانهای امنیتی و تروریستی دشمن ادامه دهد. البته,جریان جندالله و رهبر اسیر آن, بهانه شان این بود که بعلت منزوی شدن از سوی محالفین رژیم؛چاره ای جز استفاده از بلندگوی تبلیغاتی نوری زاده یا بطور غیر مستقیم یکی از جناحهای جمهوری اسلامی نداشته است! در ضمن نباید فراموش کرد که گروه عبدالمالک بعد از عملیات شهرستان سرباز و کشتن تعدادی از فرماندهان سپاه, به تقاضای بقول خودشان ریش سفید بلوچ بمدت دو ماه با مأمورین جمهوری اسلامی مذاکره و نشست داشته اند که البته با شکست و ناکامی روبرو شده بود. به هرحال, هرکس که به علیرضا نوری زاده اعتمادکند و گول جیغ و دادهای او را بخورد,با کله در قعر سیاه چالهای رژِیم اسلامی سقوط خواهد کرد.   

[تاریخ ارسال: 27 Feb 2010]  [ارسال‌کننده: گل کو]  [  ]  

آقای عرفانی عزیز متن مطلب دیده نمیشود.

علی ناظر: با تشکر. گویی هنوز کدنویسی ویژه این بخشها و ورود مستقیم به دیدگاه چند اشکال تکنیکی فنی دارد که به مرور زمان برطرف می شود.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.