شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هراس از حسینعلی منتظری
علی ناظر

علی ناظر

وقتی خمینی به درک واصل شد، رژیم اسلامی تمام هم و کوشش خود را به خرج داد تا مراسمی درخور «امام» برگزار کند. همانطور که می دانیم، آن مراسم با پاره شدن کفن، و ... خاتمه یافت.

در مراسم تشیع حسینعلی منتظری، رژیم  تمام هم و کوشش خود را به خرج داد تا مراسم در حداکثر سکوت خاتمه یابد. اینبار هم نتیجه معکوس شد.

از همان شروع مردم نجف آباد به خیابان ریختند، بنا به گزارش های تأیید نشده سی ان ان، « شهر قم شلوغ است و مردم از شهرهاى مختلف به آن‌جا رفته و خبراز دستگيرى شمارى نيز رسيده است.»

بنا به گزارش مجاهدین « در قم وقتى بيانيهيى از طرف خامنهاى ولىفقيه ارتجاع خوانده شد، مردم يك صدا هو كرده و شعار مرگ بر ديكتاتور سر دادند. آنان هم‌چنين شعار سرود محمود خائن آواره گردى را سر دادند.» و این در زمانی است که وزارت ارشاد رژيم اسلامی به روزنامه‌ها دستورالعمل داده است كه عكس منتظرى را در صفحه اول خود چاپ نكنند، و رادیو تلویزیون مراسم تشیع جنازه را زنده پخش نکنند. بی شک این دستور العمل ها بیانگر هراس نظام از همه گیر شدن شعارهایی چون « ديكتاتور ننگت باد، منتظرى روحت شاد» است.

از سوی دیگر، بنا به گزارش رادیو فردا، و نوروز برخی از افراد که قصد سفر به قم برای شرکت در مراسم را داشته اند در تهران بازداشت می شوند. بنا به گزارش سایت کلمه یکی از این افراد احمد قابل، داماد حسینعلی منتظری است. بنا به گزارش دفتر آیت الله صانعی، از ورود وی به صحن «حرم معصومه» ممانعت شده است، و شایعه شده بود که کروبی هم بازداشت شده که تأیید نشده است.

در میان اپوزیسیون سرنگونی طلب، مریم رجوی در پیامی « درگذشت آيتالله منتظرى را تسليت گفت و روحانيان و طلاب و حوزههاى علميه را به پيگيرى حكم آن مرحوم مبنى بر بطلان ولايت جائرانه خامنهاى و ضرورت عزل او از اين منصب غصبى كه درتعارض آشكار با حق حاكميت ملت ايران است، فراخواند. »

رضا پهلوی در پیامی به تناقضی آشکار اشاره می کند « در گذشت یکی دیگر از نخستین پایه گذاران حکومت اسلامی، احساسات متضادی را در اذهان همۀ ایرانیان آزادی خواه برانگیخته است. آیت الله منتظری، از سوئی، در ایجاد و تحکیم حکومت دینی و نظام ولایت فقیه، که بی کمترین تردید تبه کارترین حکومت در تاریخ کهن وطن ما بوده است، نقشی اساسی و بنیادین داشت..... امّا، حسینعلی منتظری به تدریج به راهی دیگر گام گذاشته و به انتقاد از سیاست های حکومتی پرداخته بود که خود در ایجاد و استمرارش مسئولیتی غیرقابل انکار داشت. وی، از جمله به انگیزه های حاکمان در ادامۀ جنگ با عراق خرده گرفت و کشتار بی رحمانۀ هزاران تن از جوانان ایرانی را در آستانۀ پایان جنگ با عراق محکوم کرد. و چنین بود که از مقام جانشینی رهبر برکنار شد و محصور در سرای خویش گه گاه به انتقاد از اعمال و رفتار یاران دیروزش برخاست. در پس نمایش رسوای انتخابات و سرکوبی های خونین و بی رحمانۀ جوانان آزادی خواه ایران بود که حسینعلی منتظری از خرده گیری به سیاست های رژیم پا فراتر نهاد، و برای نخستین بار با صراحتی روزافزون به انکار مشروعیت قانونی و شرعی نظام و رهبرش برخاست. وی در مصاحبه ها و بیانیه های گوناگونش، بیش از هر روحانی سرخورده و نادم دیگری، تجاوزهای بی حساب و بی رحمانۀ رهبران، ایادی و عُمّال رژیم را برشمرد. »

آنچه که مسلم است، فقدان منتظری را ملی-مذهبی ها بیش از هر کس دیگری حس خواهند کرد، بخصوص که در میان آیت الله های حوزه (قم و مشهد و شیراز...) شخصیتی که توانمندی حسینعلی منتظری را داشته و بتواند همطراز او نقش آفرینی کند اگر وجود نداشته باشد، به مردم عادی و آن بخش از قوای بسیج و سپاه که دائما از خامنه ای فاصله بیشتری می گیرند، معرفی نشده است.

علی ناظر

30 آذر 1388

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 23 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: روزبه زرین]  [  ]  
"او در دورانی که قائم‌مقام رهبری بود به بهبود حال زندانيان توجه ويژه داشت و به آزاد کردن آنان اصرار می‌ورزيد که نويسنده، خود از جمله اين زندانيان بود. ولی آن‌گاه که احساس کرد ديگر نمی‌تواند منشاء اثر باشد ابوذروار اعتراض کرد و عطای حکومت را به لقايش بخشيد" - طاهر احمدزاده

وقتی پدر چریک های فذایی خلق شهید مسعود و مجید احمدزاده این قضاوت را در مورد مرحوم منتظری دارد شاید بهتر باشد کمی قبل از قضاوت عجولانه خودداری کنیم و از او بعنوان یک انسان آزاده تجلیل کنیم. یادش گرامی باد!
  

[تاریخ ارسال: 22 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: سارا کسروی]  [  ]  
بنده از نوشته آقای بهروز عصبانی شدم، اما نمی خواهم جوابی بدهم و به همین بسنده می کنم.   

[تاریخ ارسال: 22 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: azadeh]  [  ]  
پیام مریم رجوی که از روحانيان و طلاب و حوزههاى علميه خواسته حكم عزل خامنهاى را پيگيري کنند در اصل تاکتيک رهبري مجاهدين است در شرايط کنوني ايران در ارتباط با مسئله سرنگوني رژيم !؟ به اين هوشياري سياسي احسنت بايد گفت.اپوزوسيون که خود ناتوان از بسيج مردم است نيازمند به توانمندی طلاب و حوزههاى علميه و شخصیتهاي مرده مذهبي ميشود براي بدست آوردن "حق حاكميت ملت ايران" دستگاه نگرشي فاشيستي 30 سال است كه درتعارض آشكار با حق حاكميت ملت ايران بوده .لطفا" بعد از 30 سال جنايت و ايران خرابي کارت دعوت براي دخالت در امر سياست براي اين جماعت شپشو نفرستيد كه درتعارض آشكار با خواسته جدائي دين از دولت دارد اين جماعت دزد و مفتخور دوباره ادعاي سهم در قدرت خواهند کرد   

[تاریخ ارسال: 22 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
نزدیک به صد و سی سال پیش یک روشنفکر مترقی ایرانی به اسم میرزا آقا خان کرمانی در بارۀ آخوندها چنین نوشت:«از طایفۀ آخوند و ملا برحذر باش که اگر دوست باشند مالت را میخورند و اگر دشمن شوند خونت را میخورند.»
بعد هم بخاطر همین افشاگریها و بیان حقایق, سردمداران سلسلۀ قاجار با فتوی آخوندهای خدمتگذار خود در 17 ژوئیۀ 1896 «شب هنگام» در باغ شمال تبریز سرش را گوش تا گوش بریدند تا ریشۀ شجرۀ زهرآلود اسلام عزیز را آبیاری کنند. کلا نقش منفی و ضد انقلابی آخوندها در تحولات ایران بقدری منفی و نفرت انگیز است که اشاره بدآنها در اینجا ممکن نیست. فقط همینقدر اشاره کنم که همین آخوندها برهبری فضل الله نوری در 90 سال پیش محتوی مترقی قانون اساسی مشروطه را با محتوای اسلامی به مشروعه تبدیل نمودند و آنرا در جهت خدمت به منافع اربابان و خانها تغییر دادند. هفتاد چند سال بعد یک موجود حرامزاده به اسم خمینی با تحمیل کردن اسلامیت به جمهوریت مورد نظر مردم ایران,آنچنان جهنمی برای خلقهای ستمدیدۀ ایران ایجاد نمود که دهها سال برای از بین بردن تبعات وحشتناک آن وقت و زمان لازم است. منتظری آخوندی بود که در همین راستا تلاش میکرد منتها با زدن ماسک و نقابی دیگر! اما بعضی از نیروها و جریانات و وشخصتهای مخالف جمهوری اسلامی که در عمل به حرفهای خود باور و اعتقادی ندارند با مرگ منتظری 87 ساله آنچنان سر و صدایی براه انداخته اند و صفاتی را به او نسبت می دهند که حقیقتا مایع شرم و خجالت است. بدون اینکه در نظر بگیرند که همین منتظری تمام عمر خود را در خدمت به نیروهای ارتجاعی و برقراری یک حکومت اسلامی بکار گرفت و در عمل نیز پایبند نظرات خویش بود.البته هیچکس با این مسأله مخالف نیست که از تضادهای درونی رژیم استفاده شود؛اما اینکه آدم به پیچ و مهرۀ یکی از جناحهای جمهوری اسلامی تبدیل شود چیز دیگریست. منتظری بخودی خود عددی نیست! نیروهای طبقاتی که در پشت سر او بسیج شده است مهم و قابل تأمل اند و این نیرو هم کسی نیست جز پاسداران منافع ارتجاع و امپریالیسم که برای سرکوبی و بخاک و خون کشاندن مبارزات رهائیبخش خلقهای ایران دارند از جنازۀ منتظری استفاده می برند. و کسانی هم که با هر قصد و نیتی به جسد منتظری اقتداء می نمایند خواسته یا ناخواسته در زمین اینان بازی می کنند. بقول فرخی یزدی تا شیخ کفن نشود این وطن؛وطن نشود! فرخی نیز در راه رهایی مردم ایران از دست شیخ و شاه جان خویش را فدا کرد. ولی بدبختانه بعد از این همه تجربه بویژه تجربۀ سی سالۀ حکومت اسلامی که نتیجه اش به یغما رفتن هست و نیست مردم ایران است باز هم کسانی پیدا میشوند که برای بقول خودشان برقراری یک جامعۀ انسانی در پشت سر ضدبشرترین موجودات جامعۀ ایران یعنی آخوندها پنهان می شوند تا یوغ بردگی و بندگی توده های ستمزدۀ ایران را سفتر و سختر نگهدارند. در آخر اگر دوستداران منتظری منتظری قادرند لطفا یک اطلاعیه یا اعلامیه از او در راابطه با محکوم کردن کشتار کارگران بابک در 6 سال پیش یا لگدمال نمودن کارگران نیشکر هفت تپه؛ راننده اتوبوسهای شرکت واحد تهران و غیره ارائه دهند تا ما هم با نظرات بقول شیرین عبادی «بشردوستانۀ» او آشنا شویم!! به هر حال کارگران و دیگر ستمدیدگان جامعۀ ایران نیز جزو ابناع بشر هستند! نیستند!؟
  

[تاریخ ارسال: 22 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: شهاب]  [  ]  
بزرگترین کار آقای منتظری اعتراض به قتل عام زندانیان در سال 67 می باشد و در تاریخ ملت ایران تا ابد خواهد ماند. اشتباهات و افکار سنتی آخوندی اش نمی تواند این شجاعت و صداقت او را مخفی و بپوشاند. او بین قدرت و مقام به حقوق انسانی مخالفان نظام هم فکر می نمود. ام گفت مجاهدین خلق یک منطق و تفکر هستند که با کشتن از بین نمی روند. او هر کاری که کرد بر اساس اعتقادش بود ولی خمینی همه کارهایش برای قدرت و خود پرستی بود و اصلا به اسلام و دین اعتقادی نداشت. او دین را وسیله خوبی برای قدرت و حکومت و سرکوب می دانست و خوب از آنها استفاده نمود. خمینی خوی توحش داشت و منتظری خوی ترهم و عدالت.   

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: روزبه زرین]  [  ]  
بعنوان کسی که عزیزانش را رژیم ولایت فقیه اعدام کرد و حتی جسد بی جان آنها را نیز به خانواده برای خاکسپاری ندادند باید از شهامت و انسانیت منتظری سپاسگذاری کنم. او زمانی صدای قربانیان جنایکاران رژیم ولایت فقیه شد که هیچ التزامی به آن نداشت و جهت این انسانیت نشان دادن بهای زیادی نیز پرداخت. زمانی که خائنین اکثریتی و توده ای به رژیم هار خمینی توصیه می کردند که "ضد انقلاب" و "گروهک ها" را بیشتر سرکوب کنند او بود که از لجام گسیختگی رژیم تا حدودی در زندان ها جلوگیری می کرد و در سال شصت هفت با مخالفت علنی با خمینی جلاد دست از رژیم جنایکار شست. او در حد خود از قربانیان رژیم حمایت کرد و این مورد او را در نزد خانواده شهدای انقلابی ایران شایان سپاسگذاری و احترام می کند. یاد روحانی انساندوست حسینعلی منتظری گرامی باد!   

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: سرودانقلاب]  [  ]  
این کامنت نویس شیپور را از سر گشادش
در دنیای واقعیات هستیم امروز خامنه ای باندهای اطلاعلاتی در یکطرف
در طرف دیگر مردم وهمه مخالفین با عقائد مختلف دربرابر این باند ادمکش ایستاده اند
وهر که بطرف مردم بیاید به پایان این رژِیم نزدیک میشویم
در همه جنبش ها چنین بوده است هر کسی از این باند کنده بشود باید استقبال کرد
البته به شرط اینکه فریب نباشدبخواهد موج سواری کند ودوباره چاهی حفر کند
بعضی ها میخواهندبا زبان لومپنی جواب مسائل سیا سی روز را بدهند
بهتر است بروند مطالعه کنند بعدا تئوریسین انقلاب شوندوبه دیگران دستوربدهند
  

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: منصوره]  [  ]  
درپی خواندن پیام تسلیت خامنه ای مردم یکپارچه هو میکنند و شعار مرگ بر دیکتاتور و خامنه ای قاتله ولايتش باطله سرمیدهند

http://www.youtube.com/watch?v=_Yx-BfcM1dQ
  

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: منصوره]  [  ]  
آقای بهروز. این طور به نظر می‌رسد شما گوی رهبریت این جنبش را باید بدست بگیرید. مرحبا به این تجزیه و تحلیل !!!.لطفا به شکل نگاه نکنید همین آقای منتظری به اصطلاح ارتجاع از شما که بیشتر مسولیت سرش شده و به خاطر آن هم سالیان باقی‌ عمر خود را در خانه خود حبس بوده. کمی‌ انصاف داشه باشید. یک سوزن به خود و یک جوال دوز به مردم بزنید.شعار‌های تو خالی‌ و بحث‌های تو خالی‌ دردی از این مردم به پا خسته حل نخواهد کرد. سر ی هم به خود و عمل خود بزنید.
  

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: بهروز]  [  ]  
همه مرده خوران سیاسی فرصت طلب بدور جناره منتظری جمع شده اند. از رجوی تا خامنه ای و رضا پهلوی
بر همتتان این مرده خوری از جناز ه یک مرتجع به نام منتظری ننگ باد
مثل اینکه یادتان رفته است که مردم ستم دیده از ولی همین منتظری و در زمان ولی عهدی اش چه جوکها که برای او نساختند واو را در کنار موذی رژیم وهفت خط رژیم بهشتی قرار داده و دو یار آقا روباهه و گربه نره را برای آنها ساخته بودند حالا این قوم مرده پرست فرصت طلب از یک مرتجع تقدیر میکنند. پس تعجب نکنید که هنوز میلیونها مردم بدنبال مرده یک آخوند میدوند زمانی که شماباصطلاح رهبران اپوزیسیون در مرده خوری و فرصت طلبی از یکدیگر سبقت میگیرد که ز ولی فقیه رژیم عقب نمانید . البته او حسابهای خود را اقلا کرده است میداند که دیگر منتظری مرده است و یک کنه نق زن کمتر و میتواند سفت و سخت تر بر تاج وتخت خود بنشیند شماها چه ؟ خجالت خوب است
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.