شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ -  ۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حل معادلهء چند مجهولي

علی ناظر

بدون اينکه بخواهم به ماهيت و نقش مخرب بي بي سي بعنوان رسانهء دولت فخيمه بپردازم و بدون پرداختن به اين واقعيت که بي بي سي در موارد مختلف و بيشماري عليه منافع مردم ايران خبرسازي کرده، واقعيات را از انظار مخفي داشته و برخلاف آنچه از يک رسانه انتظار مي رود، ايفاگر نقش بلندگوي وزارت خارجهء انگلستان بوده است، مي خواهم بر اين نکته تأکيد داشته باشم که ژورناليست، با هر پيش زمينه و سابقه اي، بايد از امنيت جاني و «حرفه اي» برخوردار باشد.
مي دانيم که آلن جانستون، ژورناليست بي بي سي در فلسطين در عرض 4 ماه اخير، بعنوان گروگان در اسارت به سر مي برد. امروز عاقبت آزاد شد. به اميد روزي که همهء ژورناليست ها از زندانهاي ايران آزاد شوند، و به اميد روزي که احترام به مطبوعات و آزادي بيان در ايران، و البته در ميان اپوزيسيون به فرهنگي جداناپذير از فرهنگ سياسي تبديل شود.
اما چرا آلن جانستون، به ناگاه و بدون هيچ پيش زمينه اي آزاد شد؟ وي چند روز پيش در حاليکه گروگانگير ها کمربندي حاوي مواد منفجره به او بسته بودند، از همه مي خواست که براي نجات جان او دست به عمليات کماندويي نزنند.
آلن جانستون که به مدت 3 سال در منطقه خاورميانه و بخصوص فلسطين خبرنگاري مي کرد، بوسيلهء يک گروه که چندان هم از حماس فرمانبرداري نمي کند، ربوده شده بود. پس از درگيري بين حماس و الفتح و پس از اينکه هژموني حماس در غزه حتمي شد، حماس يکي از اعضاي بالاي گروه رباينده را به اسارت گرفت (فکر کنم برادر رئيس خانواده باشد)، و پذيرفت که براي آزادي جانستون او را آزاد کند. گروه رباينده جانستون در برابر قلدري و آدم ربايي حماس طاقت نياورد و جانستون را آزاد کرد. اين يک طرف قضيه است.
وقتي که جانستون آزاد شد، وزير امور خارجه انگلستان «نقش مؤثر حماس  را به رسميت شناخت». اسرائيل از موقعيت استفاده کرده و خواهان آزادي سرباز اسير خود شد، و حماس در ازاي همهء اينها اعلام کرد که تنها خواست حماس آزادي 1400 اسير فلسطيني از 11000 اسير در زندانهاي اسرائيل است. اين هم يک بُعد ديگر قضيه.
گوردن براون نخست وزير جديد بريتانيا، مي خواهد طرحي را به پيش ببرد که بشود پس از بررسي يک سري موازين و پارامترها تعيين کرد که کدام سازمان و فرد «تروريست» است و کدام نيست. آيا حماس از ليست خارج خواهد شد، يا منوط مي شود به به رسميت شناختن اسرائيل؟ اين هم بُعد ديگر قضيه.
از سوي ديگر توني بلر که از مقام نخست وزيري استعفا کرده و حالا شده است «فرستادهء ويژه» اروپا و آمريکا در ارتباط با صلح خاورميانه، از چند وقت ديگر به دفتر خود در خاورميانه اسباب کشي خواهد کرد و خدا مي داند که تا چه حد در اين «به رسميت شناختن» حماس نقش آفريني کرده است. مخصوصا که جهان عرب پس از اشغال عراق، سکوت در برابر بمباران بيروت توسط اسرائيل، و حمايت بي دريغش از جرج بوش، چندان از توني بلر خشنود نيستند. توني بلر محتاج موقعيتي است که بتواند خودي نشان دهد و با مثلا «به رسميت شناختن» حماس جلب اعتماد کند؟ اين هم بُعد ديگر قضيه.
و البته از ملاقات معاون احمدي نژاد با جک استراو نبايد غافل شد. جک استراو مدير انتخاباتي گوردن براون بود، امروز قاضي القضات شده است، قبلا وزير خارجه و دمخور وزراي خارجه رژيم بود و پيش از آن وزير کشور و خشنود کنندهء رژيم اسلامي و کسي که اسم مجاهدين را در ليست تروريستي جايگزين کرد، تشريف داشت. و البته مي دانيم که رژيم اسلامي و حماس از روابط حسنه برخوردارند. اين هم بُعد ديگر آزادي آلن جانستون.
حالا کدام يکي از اين جنبه ها و يا ابعاد وزن بيشتري در آزادي جانستون داشته است را مي گذاريم به دست گذشت زمان، اما يک نکته قابل تأمل است. در برابر گروگانگيري، گروگانگيري حماس چارهء راه بود؛ و  ظاهرا به رسميت شناختن حماس حل کنندهء معادلهءچند مجهولي نقش بريتانيا در خاورميانه خواهد شد.
برگرديم به مسالهء خودمان ايران و رژيم. به نظر شما در برابر رژيم چه چاره و راهکاري حل کننده است؟ راه جک استراو، يا...؟

علي ناظر – 13 تير 1386

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 05 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [ jamal75de@yahoo.de ]  
آقای ناظر گرامی، فکر ميکنم که درست حدس زده ايد.گروه حماس که در جلو چشم دوربينها آن عضو الفتح را زنده از آن ساختمان به پائين پرتاب ميکنند ، چرا اينچنين برای آزادی اين خبرنگار بی بی سی پستان به تنور ميچسباند؟. راه و روش پيش گرفته شده در اين ماجرا دقيقا اثر انگشت آخوندها را بر پيشانی داشت. بدين معنی که برای پيشبرد سياستها اول گروگانگيری ميکنند و بعد دولت فخيمه که متخصص زد و بندهای پشت پرده ميباشد با مذاکرات مخفی و قول و قرارهای آنچنانی وارد ميشود و بعد هم ماشين تبليغاتشان شروع ميکنند به دادن تفسير و گزارش از مزايای معامله انجام شده و اهميت تعامل و مذاکره و مماشات با جريانات ياد شده و بعد هم بقول شما صحبت از خارج کردن نام حضرات از ليست تروريستی و غيره. به نظر من نه رژيم جنايتکار آخوندی و نه حماس و نه طالبان و امثالهم ، هيچ کدام بدون حمايت و پشتيبانی دولت کثيف استعماری انگليس ،در صحنه سياسی امروز جهان يارای دوام آوردن نداشته و نخواهند داشت. نيروهای اپوزيسون و انفلابی بايد کاملا مواظب توطئه های انگليس باشند که برای چند و چندمين بار از اين جنايتکاران ضربه نخورند.
  

[تاریخ ارسال: 05 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: Hadi Shahab]  [  ]  
با هر كسى بايد با زبان خودش صحبت كرد. چون تجربه نشان داده كه ارتجاع قادر به صحبت از هيچ زبان ديگرى غير از زبان خودش براى فهميدن موضوعات نيست. شكست مفتضحانه ارتجاع در جنگ با عراق يك نمونه انكار ناپذير آن است. نوشيدن جام زهر توسط خمينى فهميدن زبان ادامه دادن جنگ هشت ساله براى او بود.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.