شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

قطار بدون ترمز و دنده عقب ولایت خامنه ای به سود مردم ایران نیست

مهدي سامع

هر روز در رسانه های دولتی اخبار و گزارشهایی در مورد وضع فاجعه بار مردم ایران منتشر می شود. تلفات انسانی از آلودگی هوا، کشته شدن هزاران نفر در تصادفات جاده ها و سقوط هواپیماها، فروش سالانه هزاران زن و کودک ایرانی در بازارهای شیخ نشینهای خلیج فارس، گسترش فاجعه بار اعتیاد و تن فروشی، خودکشی به علت فقر و بی خانمانی و گسترش فقر، بیکاری و بی خانمانی. اینها جنگ واقعیست که حکومت علیه مردم بی دفاع ایران به راه انداخته و هر روز ابعاد آن را گسترش می دهد.

روز شنبه اول اسفند 1385 روزنامه سرمایه در گزارشی با توجه به خوشبینانه‌‌ ترین ارزیابیهای رسمی تعداد ایرانیانی که زیر خط فقر زندگی می کنند و قادر به تامین هزینه های خود نیستند را حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر برآورد کرد. بر اساس این گزارش «ارزیابی کارشناسان و صاحبنظران مستقل تعداد جمعیت زیر خط فقر مطلق بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر» است.

روزنامه اعتماد ملی در شماره روز پنج شنبه 10 اسفند  ۱۳۸۵  چند گزارش و مقاله در مورد فروش 145 کودکان ایرانی به چاپ رساند. سعید مدنی در مقاله ای درباره فروش کودکان می نویسد:«اگر ۱۴۵ نفر جان خود را در حادثه سقوط یک هواپیمای توپولف دیگر از دست داده بودند، باز هم ۱۴۵ قربانی چیز کوچکی در صفحه حوادث روزنامه‌ها نبود یا شاید بهتر است فرض کنیم ۱۴۵ قربانی به ۲۸ هزار قربانی تصادفات جاده‌ای اضافه شده ‌اند، پس اتفاقی نیفتاده شاید هم ۱۴۵ قربانی در کنار حداقل یک میلیون و ۸۰۰ هزار قربانی اعتیاد اساسا قابل اعتنا نباشند.»

سوال اساسی پیرامون این شرایط دهشتناک این است که درآمدهای کشور چگونه هزینه می شود که نمی تواند زندگی مردم را سر و سامان دهد؟

بخش بزرگی از درآمدهای ایران برای توسعه جنگ، صدور تروریسم، گسترش بنیادگرایی و پروژه های امنیتی و سرکوبگرانه هزینه می شود. علاوه بر  دزدیها و ریخت و پاشهای سران و کارگزاران حکومت و آقازاده های آنها، هر ساله بیش از دو سوم بودجه دولت به شرکتهای دولتی اختصاص می یابد. مزدوران و سرسپردگان ولی فقیه از همین طریق به چپاول مردم می پردازند. بر اساس لایحه بودجه سال 1386 بودجه شرکتها و بانکها و موسسه های انتفاعی وابسته به دولت معادل ۱۶۷۷۱۰ میلیارد تومان یعنی ۱۸۴ میلیارد دلاراست.

روزنامه کارگزاران در سرمقاله روز یکشنبه 6 اسفند 1385  در رقابت با جناح حاکم و با توجه به این حجم عظیم بودجه به قدرت مدیران شرکتها و نهادهای دولتی می پردازد و می نویسد:«این بودجه در اختیار مدیران ۵۰۹ شرکت است و هر مدیر به طور متوسط در سال آینده رقمی معادل ۳۳۷ میلیارد تومان بودجه در اختیار دارد.» روزنامه کارگزاران اضافه کرده این میزان پول را گرچه نمی توان به صورت کمی به قدرت سیاسی تبدیل کرد، اما می توان ابعاد آن را تا اندازه ای تصویر کرد.

واقعیت این است که دستگاه ولایت فقیه که بر جان و هستی کشور و مردم ایران حکومت می کند، بدون توجه به نیازهای مردم و فقط و فقط و با تاکید هزاربار فقط، برای حفظ امنیت ولایتش و سرپا نگهداشتن این نظام ضد مردمی درآمدهای ایران را هزینه می کند. بیهوده نیست که گماشته ولی فقیه در همایش روحانیون و مسئولان سازمان عقیدتی سیاسی نیروی سرکوبگر انتظامی می گوید:«این قطار در حال حرکت است و ترمز و دنده عقب ندارد، چون ما ترمز و دنده عقب را کنده و دور انداختیم.» (خبرگزاریهای دولتی:یکشنبه 6 اسفند 1385)

با وجود بلاهتی که در این حرف پاسدار احمدی نژاد وجود دارد، اما او به واقعیت انکارناپذیر در مورد نظام حاکم بر ایران اعتراف می کند. تضاد آشتی ناپذیر بین مردم و دستگاه ولایت در نقطه ستیز و تقابل برای حکام ایران آن چنان شرایطی ایجاد کرده که نه قادر به توقف هستند و نه ظرفیت عقب نشینی دارند. این قطار فرسوده البته هیچ سودی برای مردم ایران ندارد و باید آن را به قبرستان فرستاد و چنین خواهد شد.  

 
 

مهدی سامع

mehdi_samee@yahoo.com

منبع: یادداشت سیاسی نبرد خلق شماره 261، چهار شنبه 1 فروردین 1386 (21 مارس   2007)

 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مهدي سامع:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.