شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ -  ۱ اکتبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خطر اصلی برای نظام

مهدي سامع

خطر اصلی برای نظام

 

یادداشت سیاسی

 

مهدی سامع

mehdi_samee@yahoo.com

روز یکشنبه 29 بهمن امسال آيت‌الله خامنه‌اي، ولی فقیه نظام در ديدار با رييس‌جمهور سوريه گفت:«دو كشور عمق استراتژيك يكديگر هستند.» خامنه ای در حرفهایش که خبرگزاریهای دولتی آن را گزارش کردند با حساب باز کردن بر روی چالشهایی که دولت بوش با آن روبروست مدعی شد که «واقعيات منطقه نشان مي‌دهد كه بازنده اصلي در مسايل منطقه، جبهه زورگوي استكبار به سركردگي آمريكا و همراهانش خواهد بود.» چون «علاوه بر مشكلات جدي آمريكا در منطقه، جايگاه كنوني رييس‌جمهور اين كشور در داخل آمريكا نيز به قدري متزلزل شده است كه حتي هم‌حزبيهاي وي به مخالفت با سياستهاي او برخاسته‌اند.»

خامنه ای به بشار اسد رهنمود داد که:«ايران و سوريه بايد ضمن حمايت از دولت آقاي مالكي و همچنين خواست واقعي مردم لبنان، همه تلاش خود را براي مقابله با اين توطئه به كار گيرند.»

آيت‌الله خامنه‌اي تبلیغات جنگی روزنامه های غربی را «جنجالهای جنگ رواني محض» دانست و مدعی شد که «مردم با حضور گسترده، كم‌نظير و پرنشاط در راهپيمايي 22 بهمن امسال، روحيهء خود را به جهانيان نشان دادند.»

منظور او از حضور پر نشاط، همان راهپیمایی دولتی روز 22 بهمن است که قرار بود در آن احمدی نژاد خبرهای خوشی را اعلام کند. و لی در آن روز کوه موش زائید و در شرایطی که بحران بر سر نحوه پاسخگویی به قطعنامه شورای امنیت در درون حکومت سر باز کرده بود و لاریجانی در مونیخ به دنبال راه حل تاکتیکی برای برون رفت از بحران فعلی و  پیش برد استراتژی دستیابی به سلاح اتمی بود، کوتوله سیاسی مجبور شد در نقش یک پا منبری عربده کشی کند و وعده داد که تا 20 فروردین سال آینده خبرهای خوش را به تدریج اعلام کند.

یک هفته پس از آن روز «پر نشاط» که عزیز دردانه ولی فقیه به جای خبر خوش، جمعیت صد هزارنفری از پاسداران و بسیجیها را علامت تثبیت موقعیت هسته ای  جمهوری اسلامی اعلام کرد، ولی فقیه نظام مجبور شد گوشه ای از چالشهای درون ولایتش را نشان دهد. به گزارش تلویزیون دولتی خامنه ای روز شنبه 28 بهمن با اعلام این که «انرژي اتمي آينده و سرنوشت كشور است» مخالفان این سیاست در درون نظام را مورد حمله قرار داد و گفت:«برخی افراد سطحی گرا و تنگ نظر، می گویند که نباید این همه هزینه برای هسته ای شدن پرداخت.»

مسلما روی سخن ولی فقیه با مردم ایران نیست. او هرگز به دیدگاههای مردم ایران که خواهان نفی نظام استبدادی و مذهبی هستند توجه نکرده است. آن چه او را مجبور به چنین تیغ کشی کرده، مخالفان درونی است.

روزنامه اعتماد در شماره روز چهار شنبه 4 بهمن  امسال طی گزارشی از جلسه علنی مجلس ارتجاع نوشت:«نماينده تبريز به وزير امور خارجه گفت برخی غوغاسالاریها و ماجراجويیها که توسط رييس دولت صورت می گيرد هيچ نسبتی با مولفه های سياست خارجی ما ندارد.» بنابراین از نگاه آیت الله خامنه ای کسی «سطحی گرا و تنگ نظر» است که پا منبریش را «غوغا سالار و ماجراجو» بنامد.  

با این حال مخالفان ماجراجوئیهای احمدی نژاد در درون نظام دست از فعالیت بر نداشته اند. همین فعالیتهای «سطحی گرایانه و تنگ نظرانه» رييس مركز بررسيهاي استراتژيك دولت احمدی نژاد را مجبور به کار توضیحی نمود. روز شنبه 7 بهمن امسال عليرضا ذاكر اصفهاني در پاسخ خبرنگار ایسنا می گوید:«واقعا و حقيقتا آن چه درشرايط حاضر قابل مشاهده است، يك جنگ رواني است كه ايالات متحده علاقه‌مند است از طريق آن به نوعي شكاف و دوگانگي در جمع وفاداران به نظام مبادرت ورزد. بحث بر سر اين موضوع نيست كه تهديدات و تحريم‌ها جدي نيست و اصولا جمهوري اسلامي نسبت به آن بي‌تفاوت باشد، بلكه بحث بر سر اين موضوع است كه ايالات متحده امروز در امور عراق نه تنها نتوانسته پروسه دموكراسي‌خواهي مورد نظر خود را محقق كند، بلكه از استقرار نظم و امنيت كه پايين‌ترين سطح مطالبه ملي در عراق هست نيز ناتوان شده است.»

نکته آخر یعنی بن بست آمریکا در عراق همان نکته ایست که خامنه ای هم بر آن تاکید کرده و بر روی آن حساب باز کرده است و ما بارها آن را «فرصت عراق» برای رژیم ایران اعلام کرده ایم. در حقیقت آن چه خامنه ای را به غوغاسالاری و ماجراجویی ترعیب کرده و می کند، فاجعه اشغال عراق به وسیله آمریکا و متحدان آن است. ولایت خامنه ای از این فرصت طلایی به ویژه با انحلال حزب بعث، ارتش و دستگاه اداری عراق توسط پل برمر بیشترین بهره برداری را نمود. اما استفاده از این فرصت برای رژیمی که با بحران انقلابی داخلی روبروست، نمی تواند بی حد و مرز باشد.

همین نکته را می توان از خلال سخنان رييس مركز بررسيهاي استراتژيك احمدی نژاد دریافت. او در بخش ديگر سخنانش درباره برخي تحليلها مبني بر اين‌كه قطعنامه‌ي شوراي امنيت هزينه‌اي است كه بايد در قبال آن، دستاوردهاي هسته‌يي را متوقف ساخت، گفت:«قاطعانه بايد گفت كه رييس‌جمهور تمام توان داخلي و سياست خارجي را به كار خواهد گرفت كه قطعنامه‌اي جديد عليه كشورمان صادر نشود. اين يك اصل اصولي و بديهي است.»

صدور قطعنامه جدید در آینده ای نه چندان دور و مهار بعضی از حرکتهای آشوبگرانه رژیم در عراق مرز فرصت را روز به روز محدودتر می کند. قبلا احمدی نژاد در روز 4 بهمن امسال در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون دولتی گفته بود:«صدور قطعنامه هزينه‌اي نيست. چه هزينه‌اي است؟ آنها تلاش دارند قطعنامه بعدي را صادر كنند، البته ما نيز تلاش مي‌كنيم اين كار صورت نگيرد.» در ادامه يكي ديگر از خبرنگاران برنامه از احمدي نژاد پرسيد، به واقع شما نگران آينده نيستيد. وي پاسخ داد:«من نگران آينده كشور(بخوانید خامنه ای) نيستم. براي چه نگران باشم؟ هيچ نگراني ندارم.»

آیا به واقع او نگران آینده ولایت خامنه ای نیست؟ اگر احمدی نژاد و باند او نگران آینده نیستند و اگر قبلا قطعنامه 1737 را ورق پاره ای بیش نمی دانستند، چرا احمدی نژاد باید «تمام توان داخلي و سياست خارجي را به كار» گیرد تا قطعنامه‌اي جديد عليه رژیم صادر نشود. و نکته مهمتر این که با وجود بحران اتمی و چالشهای عراق، خطر عمده برای جمهوری اسلامی چیست؟ ما بارها به این سوال پاسخ داده ایم. اما این بار آدرس خطر را علی یونسی وزیر سابق اطلاعات اعلام می کند. به نوشته آفتاب یزد روز 28 بهمن وی می گوید:«خطر نارضایتی مردم بزرگتر از تهدیدهای نظامی غرب است.» این حقیقت که خطر جدی و واقعی برای نظام ولایت فقیه مردم ایران هستند، آن قدر آشکار است که نه نمایشات پر نشاط فرمایشی و نه ادعاهای بی محتوای احمدی نژاد نمی تواند آن را لاپوشانی کند.

 

منبع: نبرد خلق شماره 260، سه شنبه 1 اسفند  ۱۳۸۵ (20 فوریه  2007)

 

منبع: نبرد خلق شماره 260،
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مهدي سامع:[تاریخ ارسال: 21 Feb 2007]  [ارسال‌کننده: بهداد]  [  ]  
سلام
بالاخره شما هم فهمیدید که حفظ نظام نه با بمب اتمی ممکن است ونه با فریبکاریهای دیگر! تبریک که باز هم فهمیدید که خطر نظام نه مجاهد است ونه ارتش آنها بلکه مردم هستند وامیدوارم این را هم در آینده بفهمید که هرگونه جنگ وجنگ طلبی و آتش بیاری برضد منافع مردم وجنبش آنهاست ورژیم با این دکان اتمی که از جمله شما ورفقای مجاهدتان آتش بیار آن هستید حسابی مردم را میخواهد کوک کند. وامید است که این را هم به رفقای مجاهد خود عرض کنید که رژیم اتمی حتی اگر این گونه باشد که آمریکا واسرائیل مجاهین تبلیغ میکند از دست مردم ایران خلاصی ندارد و بهیچ وجه ثبات با بمب اتمی پیدا نمیکند . بلکه از بحران اتمی وغیره دارد بهره برداری میکند وشما هم به این آتش دامن میزنید که رژیم به بهانه تحریم هم مردم را سرکوب کند وهم بگوید که ما با آمریکا طرفیم !
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.